گزارش

گزارشی درباره کشمکش این روزهای شهرداری و دانشگاه آزاد داریون/نبرد دکتر و مهندس!

سرويس گزارش پايگاه خبري-تحليلي “داريون نما”/

شاید وقتی “سید ابوذرحسینی”-شهردار سابق داریون – به سروستان رفت و شهردار این شهر شد و به جای او مهندس” علی رضا زارع”آمد و با یدک کشیدن عنوان جوان ترین شهردار کشور،شهردار داریون شد، دکتر “روح الله افتخاری” رییس دانشگاه آزاد اسلامی داریون – که اتفاقا عضو شورای اسلامی شهر داریون هم هست- هیچ گاه تصور نمی کرد با شهردار جدید و جوان داریون رویارو شود.

این اتفاق اما افتاد وچیزی نگذشت که “این دو نفر” در برابر هم قرار گرفتند.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که “افتخاری” کلنگ احداث دانشگاه آزاد اسلامی داریون را بر زمین زد و کار احداث این دانشگاه را آغاز کرد این اتفاق اما در زمان “حسینی” شهردار سابق داریون روی داده بود و شاید به خاطر معظلی به نام “رودربایستی” بود که حسینی برای دریافت عوارض ساخت دانشگاه آزاد پافشاری نمی کرد تا زمانی که از شهرداری داریون رفت.

یک روز که افتخاری به عنوان رییس دانشگاه آزاد داریون بر میز ریاست تکیه زده بود دریافت نامه ای از طرف شهردار داریون برق از چشمان او پراند!

“از آنجا که بدون ناظر و مجوز ساخت اقدام به احداث ساختمان دانشگاه آزاد کرده اید بدینوسیله به شما 48 ساعت مهلت داده می شود تا ….در غیر این صورت کارگاه پلمپ می شود.”

 این نامه اما دنباله مهمتری هم داشت. همان قسمتی که در آن نوشته شده بود دانشگاه آزاد داریون باید حدودا مبلغ 380 میلیون تومان به عنوان عوارض به شهرداری داریون پرداخت کند.

آتش اختلاف بین شهردار و رییس دانشگاه آزاد از همین نقطه شعله ور شد تا در ادامه این دو نفر بارها بر علیه همدیگر موضع گیری کنند.

مهندس زارع شهردار داریون اعتقاد داردباید همه در برابر قانون  یکسان باشند. او می گوید همانگونه که من از یک پیرزن عوارض می گیرم باید از دانشگاه آزاد که درآمد خوبی هم دارد عوارض بگیرم و گرنه با عدم اجرای صحیح قانون سنگ روی سنگ بند نمی شود.

در آن سوی میدان اما روح الله افتخاری قرار دارد که می گوید باید از دانشگاه حمایت کرد نه بر سر پیشرفت آن سنگ اندازی کرد.

او اعتقاد دارد افتتاح دانشگاه آزاد در داریون خدمتی به این منطقه بوده و به همین دلیل نباید برای احداث ساختمان دانشگاه آزاد عوارضی پرداخت کند.

دیدگاهها اما در این رابطه مختلف است. یک دیدگاه این است که در حکومت اسلامی نباید تبعیض قایل شد و باید همه را به یک چشم دید. در نگاه این افراد دانشگاه آزاد باید عوارض درخواستی شهرداری داریون را پرداخت کند.

یکی از جوانان داریونی که در دانشگاه آزاد داریون درس می خواند به خبرنگار “داریون نما” گفت:هر روز شاهد حضور دانشجوهای زیادی از شیراز به دانشگاه آزاد داریون هستیم که اکثزا وضعیت مالی مناسبی دارند.

وی ادامه می دهد:از وقتی وارد دانشگاه آزاد داریون شده ام  چیزهایی دیده ام که تا کنون لااقل در داریون آنها را ندیده بودم.

 وی به ماشین های مدل بالایی اشاره می کند که مالکان آنها دانشجوهای پولداری هستند که برخی از آنها تنها به دلیل نزدیکی داریون به شیراز و اینکه می توانند بدون کنکور وارد این دانشگاه شوند  در دانشگاه آزاد داریون درس می خوانند.

این دانشجوی داریونی که نخواست نامش فاش شود اعتقاد دارد دانشگاه آزاد داریون با وجود چنین دانشجوهایی که حاضرند به راحتی  آب خوردن پول خرج کنند نباید مشکل خاصی برای پرداخت عوارض به شهرداری داریون داشته باشد.

یک فرهنگی داریونی نیز در رابطه با کشمکش شهرداری و دانشگاه آزاد داریون دیدگاه های جالبی دارد. او می گوید وجود دانشگاه آزاد برای داریون قطعا فرصت مناسبی برای این منطقه است زیرا با سرازیر شدن دانشجوهای مختلف که اغلب از قشر مرفه جامعه هم هستند می توان فرصتهای شغلی مناسبی برای داریون ایجاد کرد.

این فرهنگی می افزاید:افزایش فروشگاه های مختلفی مانند ساندویچ فروشی، سوپرمارکتها، تقاضا برای خانه های اجاره ای و… از مزایایی است که می تواند وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم را بهبود بخشد.

وی در عین حال می گوید : به نظر من باید مسوولین دانشگاه برای دانشجوهای داریونی تسهیلاتی در نظر بگیرند تا آنان بتوانند با پرداخت شهریه هایی کمتر، در دانشگاه شهرشان مشغول به تحصیل شوند.

وی می افزاید باید شهرداری و دانشگاه آزاد با هم به تفاهمی برسند تفاهمی که قانون را نقض نکند و حقی از کسی تضییع نشود.

***

درباره کشمکش و اختلاف شهرداری داریون با دانشگاه آزاد این شهر باید گفت باید دو طرف کمی نسبت به هم منفعل تر باشند یعنی اینکه مثلا شهرداری به دلیل بعد فرهنگی دانشگاه آزادتخفیفی برای دریافت عوارض در نظر بگیرد و در آن سو نیز دانشگاه آزاد دوستانه تر با این جریات برخورد کند و به قانون احترام گذارد.

باید منتظر ماند و دید در نبرد مهندس و دکتر، کدامیک پیروز میدان می شوند. علی رضا زارع که با جدیت خواستار پرداخت عوارض از طرف دانشگاه آزاد داریون است یا روح الله افتخاری که ظاهرا اعتقاد دارد شهرداری نباید هیچ عوارضی از دانشگاه آزاد دریافت کند.

نکته: شما کاربران محترم پایگاه خبری-تحلیلی “داریون نما” نیز می توانید در این بحث شرکت کنید. سوال ما از شما این است در رابطه با اختلاف شهرداری و دانشگاه آزاد داریون حق با کدامیک از آنهاست؟

خوشحال می شویم نظرات خود را در این باره مطرح کنید. پایین همین مطلب جایی است که شما می توانید دیدگاه خود را در این رابطه مطرح کنید.

63 دیدگاه

 1. چطور ما عوارض ميديم اما دانشگاه آزاد كه وضعشم خوبه عوارض نده.
  از آقاي افتخاري كه نماينده ما هستن در شوراي شهر و بايد از حق ما دفاع كنند ديگه انتظار نداشتم.
  همين عوارضه كه شهرداري صرف آباداني شهر مي كنه.

 2. سلام واقعا راسته كه ما داريوني ها غريب نواز و خودگدازيم به جاي اينكه از بچه شهرمان حمايت كنيم او را مي كوبيم…

 3. آقاي افتخاري عزيز يك سوال از شما دارم مي خواهم بپرسم مشغله دانشگاه به شما اجازه مي دهد به فكر شوراي شهر و شهر داريون هم باشيد يا همه اش به دانشگاه آزادتان مي رسيد؟؟

 4. آقاي زارع بايد بدانند احترام دانشگاه واجب است و بعد از مدتها كه داريون با تلاش مرد خستگي ناپذيري چون دكتر افتخاري كه از بچه هاي داريون است صاحب دانشگاه شده نبايد بر عليه اين دانشگاه و پيشرفت آن كاري كنند

 5. من يك سوال دارم جرا شهردار سابق از دانشگاه آزاد طلب عوارض نكرد؟ نكند پشت پرده خبرهايي بوده و ما نمي دانستيم!!

 6. با سلام و تشكر از مسوولين پايگاه خبري تحليلي داريون نما خواستم از طرف خودم و همكلاسي هايم در مدرسه راهنمايي شهيد خوش نژاد از راه اندازي اين سايت تشكر كنم.
  لطفا با آقاي يوسف بذرافكن هم مصاحبه نماييد.
  خدانگهدار

 7. واقعا خجالت داره که بخوایم جلو پیشرفت شهرمون رو بگیریم
  نمیدونم چرا این مجله هم سنگ شهرداری رو به سینه میزنه
  ولی فکر کنم بدونم چرا چون این وبسایت هم مال شهرداری هست
  من یه نظر دارم و ارائه میدم اونم اینه که نباید جلو کارهایی که دکتر افتخار واقعا دارن برای پیشرفت شهر داریون انجام میدن رو گرفت و مانع کارش شد
  بعدش هم چرا میخواین بدهی هایی که شهر دار قبلی بالا اورده با پول گرفتن از دانشگاه ازاد جبرانش کنین
  جناب شهر دار شما هم روزیت رو جای دیگه بده دست بردار از سر این دکتر افتخار تا کارش رو بکنه
  —————————————-
  “داريون نما”:پايگاه خبري-تحليلي داريون نما متعلق به هيچ حزب و گروه و نهادي از جمله شهرداري داريون نيست و به صورت كاملا مستقل اداره مي شود.
  داريون نما پذيراي ديدگاه هاي مختلف است.

  1. ای بابا …
   عزیز من چرا قاطی میکنید؟
   تا یه چی میشه انگ میزنید که این فلان اون چنانه . عادت کردین بجای تفکر منطقی دنبال انگ زدن بگردید.
   خوب یه مسئله بسیار معمولی وجود داره باید بیان بشه تا حل بشه . شما هم سعی کن یه کم اون تفکرتو اصلاح کنی .

   1. دوست من ببین یه نفر هم که اومده به داریون خدمت میکنه نمیزارنش حد اقل بزارین این کارشو بکنه سنگ نندازین سر راهش بزارین داریون پیشرفت کنه

 8. سلام آقای دکتر افتخار از شما بعید است که پول ندهید شما که فرد خیری هستیدحتی به نظر من شما باید یک چیزی هم بیشتر بدهید راه دوری که نمیرودبعدهم صرف آبادنی شهر میشود

 9. سلام با یه حساب سرانگشتنی متوجه میشیم که دانشگاه آزاد سالانه صدها میلیون تومن درمیاره
  حالا چرا حق مردم داریون رو نمیده اتفاقا شهرداری باید سالانه عوارض متناسبی از دانشگاه بگیره

 10. سلام من با شهردار موافقم ولی باید هر دو طرف کمی کوتاه بیان
  بعدشم دانشگاه ازاد داریون با این امکانات داغونش مگه خرجی هم داره؟این همه در امد!یه کم سر کیسه رو شل کنه.اینروزا هم که انقدر مدرک الکی شده وگرنه کدوم یک از تحصیلکرده های این دانشگاه بازده داشتن و میتونن بدون پارتی!یه جا مشغول به کار شن؟

 11. سلام<خسته نباشید.چطوری میشه نویسنده این وب شد؟اصلا میشه؟
  ——————————————————-
  داريون نما:دوست عزيز شما مي توانيد با مراجعه به منوي “خبرنگاران” كه در بالاي سايت موجود است ثبت نام كرده و مطالب خودتان را براي “داريون نما” ارسال كنيد.
  با تشكر از بازديد شما.

 12. راستی لطفا ملزومیت ایمیل رو بردارین تا همه بتونن نظربدن حتی کسایی که ایمیل ندارن شما این پایگاه رو برا همه اقشار داریون منتشر کردین نه برا یه قشر خاص؟

 13. اگه قرار باشه دانشگاه آزاد كه يك ارگان خصوصي پولداره ، عوارض نده، فكر مي‌كنم از فردا هر كي رفت پيش آقاي زارع ميگه چطوره كه يه ارگان به اون پولداري عوارض نمي‌ده اما من كه چند تا جوون بيكار تو خونه دارم از كار افتاده‌ام شدم و صد ها دليل ديگر بايد پول بدم دانشگاه آزاد بايد پول بده! قانون براي همه بايد يكسان اعمال بشه. اگه عوارضي هست بايد از همه گرفته بشه . آقاي دكتر افتخار يه كم دستتون رو كنيد توي جيب مباركتون و پول به شهرداري داريون بديد تا ايشون هم صرف آباداني اين شهر كنه.

 14. اقاي شهردار بهتره برين دنبال پمپ بنزين داريون كه معلوم نيست كي به كيه به چند نفر فروختنش

 15. آقاي دكتر شما بايد به قانون احترام بگذاريد. عوارض و حقوق شهرداري رو پرداخت كنيد و در مقابل حدمات از شهرداري بخواهيد .
  اين موضوع كه با فرافكني گفته مي شه نبايد جلوي پيشرفت رو گرفت حرف خنده آوريه . آحه دلايل زيادي وجود داره كه دانشگاه رو تو داريون ايجاد كردند و نه فقط صرفا” به خاطر مردم داريون دانشگاه راه اندازي شد.
  1- بر هيچ كس پوشيده نيست كه دانشگاه ازاد براي اين تو داريون ساخته شده كه نزديك شيراز هست (نسبت به مرودشت – بيضا- كوار ) و مي تونه درامد مناسبي براي مجموعه دانشگاه داشته باشه.
  2- اقاي دكتر كريم زارع با اين كار محبوبيت زيادتري تو داريون پيدا مي كنه (اگه هم بخواد بشه كانديداي مجلس يه پشتوانه خوب داره).
  3- در مرحله بعد هم براي شناخته شدن و رونق داريون.

  هر چند من خيلي به شهرداري داريون و خدماتش مطمئن نيستم ولي
  با اين شرايط بديهي است كه دانشگاه بايد —— عوارض شهرداري را پرداخت كند——.
  به اميد انكه اين عوارض پرداحتي صرف بهبود خدمات براي مردم شهر شود و نه يه بخور بخور حسابي.

 16. آقاي افتخار از جيبت ميخواي بدي؟
  يا دنبال امتياز پيش مسئولين؟
  شهريه هاي زيادي كه از ما ميگرين كفاف نيده؟

 17. دوستان شما بگینم داریون با اومدن دانشگاه پیشرفت میکنه یا با پول گرفتن از دانشگاه و سنگ انداختن جلوی پای دکتر افتخار که میخواد دانشگاه رو بسازه

 18. آقاي برزگر شما واقعا دلتون واسه پيشرفت ميسوزه يا ميترسي آقاي افتخار از جيبش بخواهد پول بده؟دكتر شده نماينده ما كه باعث پيشرفت بشه پس منتي نيست چون وظيفه داشته انجامش بده.كمك هم اندازه داره زمين كه مجاني بهش دادن.اصلا دانشگاه كه خصوصي هست دليلي نداره بخواهد تخفيفي بگيره.شما هم اگر مثل ما هر ترم خدا تومان ميدادي به دانشگاه متوجه ميشدي دانشگاه آزاد چقدر واسه صاحباش در آمد داره ديگه اين هم بذلو بخشش نمي كردي اگر اينجور باشه كه اين آقا عوارض نداه سنگ ر سنگ بند نميشه همه ميخواهن به يه نحوي عوارض ندن و قانون گريزي كنن.متاسفانه اين حمايت ها كه از بعضي كانديد ها ميشه از روي تعصب هست كه به طرف دارين نا از روي عقلو منطق!!

 19. به نظر من باید از جناب آقای دکتر افتخار حمایت کرد ، چون دانشگاه آزاد قطب مهمی در آن منطقه محسوب می شود.

  1. بابا بهت نمره میدن و این مدرک به هیچ کارت هم نمیاد.بهت قول میدم
   اگه قصدت خیر خواهی بود اسمتو کامل نمی نوشتی

   1. اقای بی باک کسی نمره نمی خواد ولی مردم باید همیشه خدا را در نظر بگیرد و در مورد مردم زود تصمیم نگیرد.

 20. احداث دانشگاه درست است که برای منطقه سود بسیاری دارد ولی توجه داشته باشیم که این سودها از همین عوارض دادن ها به دست می آید.
  این پول ها برای یک ارگانی مثل دانشگاه آزاد پول نیست!و با پرداخت عوارض روند ساخت این مرکز منحل نمی شود.!

 21. اقای افتخار اگر قرار باشد یک عضو شورا به بهانه دانشگاه آزاد این تخلف بزرگ را انجام دهد دیگر شورا به عنوان یک نهاد مجری قانون چه حرفی برای گفتن دارد؟!

 22. باسلام به همه همشهریای گلم
  حال میکنم باهمتون که نظرمیدیدوواستون مهمه سرنوشت شهرتون چی میشه ایشالاهرچی خیره پیش میادمنم شنیدم تقریبادیگه داره قضیه تموم میشه

 23. آقاي افتخاري عوارضي كه شهرداري مي گيرد براي اباداني داريون مانند اسفالت نمودن كوچه ها استفاده ميشود .

 24. هر کاری و هر فکری میکنید اساسش این باشه که دانشگاه پیشرفت کنه و به دانشجوها امکانات بدید واگرنه از ابادانی شهر و این حرفا خبری نیست.داریون رو قبل از امدن دانشگاه که یادتون هست ان شاءالله
  ادم باید یذره هم دوراندیش باشه

 25. پیرو پاسخ به سوال شما که گفته بودید حق با کیست؟در یک کلمه میتوان ÷اسخ داد که فقط وفقط حق با قانون است وبسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسس

 26. با سلام.با در نظر گرفتن مطالب نوشته شده درسته که باید عوارض گرفت و قانون رعایت کرد .ولی ماده قانونی خیلی وقتها تبصره داره اینجاهم می توان تبصره داد جناب مهندس

 27. داریون نما اشتباه فهمیده کشمکش نبوده کشمش بوده تازه نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خاصیت دارد

 28. مسئولین و مردم محترم داریون و حومه بهتره جای اینکه انقدر فکرتون رو مشغول دانشگاه و عوارض اون کنید یکم به فکر جاده شیراز-داریون باشید که سالی چندتا عزیزاتون رو میگیره و از تردد تو این جاده هراس دارید.پس از مسئولین میخوام که یه فکری به حال جاده بکنن .مسئولین و مردم داریون و حومه از خواب بیدار بشید شاید فردا شما یکی دیگه از قربانی های این جاده باشید…..

 29. سلام من ساکن داریون نیستم ولی به نظر من دانشگاه آزاد می تونه باعث پیشرفت روز افزون داریون بشه. باید همه سعی در کمک ساخ بکنن نه مشکل تراشی کنن ما همه باید قدر دان زحمان آقای افتخار باشیم .

 30. باسلام
  به نظرم بهتراست شهرداري به صورت اقساطي عوارض را باتخفيف فعلا ازدانشگاه مطالبه نمايدتاپس ازتكميل وراه افتادن ساختمان جديد دانشگاه نيز بعدا درجايي ديگر جبران كند البته اينها بايد درچارچوب قانون باشدتابعدا مشكل ساز نشودرعايت قانون بر همه چيز اولويت دارد.

 31. سلام
  از شرح مطالب بالا و نظرات اینطور به نظر میرسه که دوارگان باهم مشکل پیداکردن یه عده هم به طرفداری ازهر یک جانبدارانه نظر میدن ولی به نظر من این روش درستی نیست.اگه کمی فکر کنیم،با فرض اینکه پولی که به شهرداری میرسه تماما صرف ابادانی داریون بشه،میبینیم که در هر دوصورت منجر به پیشرفت داریون میشه با این تفاوت که یکی درکوتاه مدت و دیگری در بلند مدت منجر به ابادانی میشه اگر پول به شهرداری برسه مطمئنا سریع تر به جریان میافته ولی اگر صرف ساخت ساختمان دانشگاه بشه باعث پذیرش دانشجوهای بیشتری میشه الان دیگه فکر کنم خودتون متوجه منظور من شده باشین.فقط این اصل رو در نظر داشته باشید که منفعتی که در بلند مدت به مردم میرسه به مراتب بهتراز منفعتیه که سریعا و در کوتاه مدت به مردم میرسه مثلا اگر به شهرداری برسه هزینه نقاشی بلوارها میشه ولی اگه به دانشگاه برسه بعدا بعنوان اجاره خونه،هزینه مواد غذایی،هزینه لوازم تحصیل و… یه نوعی خودمونی میره تو جیب خود مردم.
  ازاینکه مطب بالا طولانی بود عذر میخوام ولی فکر کردم بهتره منم نظر خودمو بدم. باتشکر

 32. سلام
  ممنون از سایت خوبتون.واقعا شوکه شدم دیدیم داریونی ها هم سایت دارند.ولی خواهش می کنم عاقلانه فکر کنید و جوگیر نشوید،دراینکه که دانشگاه زمینه ساز پیشرفت هست شکی نیست؛ولی دلیل نمی شه که عوارض نده.قانون در مورد همه باید اجرا بشه به اخص اونهایی که دارن

 33. باسلام میشه لطفا بگین که چرا انهایی که تازه خونه میسازن یاساختن باید تو این وضع سرسام اورگرانی انقد مبالغ بسیارزیاد برای اب وبرق و……………………………بدن مخصوصا اداره ابفا که اصلا معلوم نیست که این نرخ ها روازکجامیارن ما که از این مبالغ شاکی شدیم رفتیم شیراز پرسیدیم اونها گفتن اصلا اینجورنیست که مثلا داریون بابت اب باید500000تومان بگیره اصلا نرخش انقدرنیست شیرازقبلا حدود80000بوده امسال هم حدود130000حال به نظر شما شیرازکه کلان شهره باید بیشتر باشه یاداریون ؟با این فاصله کم تاشیراز يهو ارقام انقدربالا بره

 34. سلام.جدای از این بحث ها می خواستم به من کمک کنید من دانشگاه آزاد شیراز فبول شدم اما صبحها نمی تونم برم دانشگاه و فقط به همین بخاطر می خوام بیام داریون شما دانشجویان دانشگاه داریون و شیرازی به من پیشنهاد بدید چه چکار کنم خواهش می کنم زودتر بگید

  1. اقا شهردار عزیز شما که یک سال دارید تپه دیندارلو رو تخریب میکنید لطفا بیاید کوچه 16 متری امام سجاد رو اسفالت کنید که روز های بارونی میشه مثه دریاچه

 35. شهردار جوان لطفا سري به كوچه ها بزنيد وببينيد جاي المك گاز و چاله چوله هاي ان شصت هزار توماني كه گرفت شورا چي شد .

 36. افسون سلام
  حیف شد خیلی دیر مطلب شما را دیدم اصلا دانشگاه نرو که بهتر است.
  اگر هم رفتی برو به سلامت بعد از فارغ از تحصیل به حرفم میرسی!!!!

 37. قانون براي همه برابري داره، اي كاش اين موضوع واضح و بي ابهام رو همه ميخواستند كه درك كنند و ميفهميدند اين بي قانوني هست كه جامعه رو به يك جامعه جهان سوم تبديل ميكنه،دانشگاه مهد پيشرفته و بي قانوني نقطه مقابل اون.

 38. سلام بر آقایان دکتر افتخاری و مهندس زارع. من خودم بچه اونجام و تا مقطع ارشد عمران در دانشگاه آزادم تحصیل کردم. مهندس عوارضو تا دینار آخر بگیر و تابع قانون باش ! بابا دکتر شمام کوتاه بیا پولو بده دیگه، عوارض یه مسأله قانونی هست و بس.

 39. کشمکش های مهندس و دکتر اذامه دارد…

  قسمت8 : شب نامه

  در قسمت اینده خواهید دید :

  کی به فکر داریونه؟ … ولش کن انتخابات نزدیک است…

 40. بالاخره چی شد؟!!
  عوارض دادند .ندادند؟؟
  اگه پرداخت شد آیا واقعا صرف آبادانی داریون شد؟نشد؟!
  یا مثل هزینه ساخت وگسترش جاده داریون شد؟البته اگه راست باشه(یکی از همشهریان میگفت از یکی از نمایندگان مجلس شنیده که سال 1381 هزینه بهسازی جاده داریون پرداخت شده .برید بگریدید ببینید چه شد)!
  آیا واقعا چنین چیزی ممکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا