ديدگاههمه

بازخوانی سخنان رهبر انقلاب درباره اربعین

به گزارش داریون نما به نقل از فارس، «اربعین حسینی» جویبار همیشه جاری عاشورا، روز شهادت حماسه سازان و اربعین، روز زیارت مرقد عاشورا سازان است، عاشورا، خروش خون حسین(ع) است و اربعین، پژواک این فریاد ظلم شکن است.

آری! عاشورا تا اربعین، نقطه اوج عشق حسینی است و در این 40 روز، حسین(ع) تنها سخن محافل است تا در طول عمر انسان، بهانه بیداری و ظلم‏ستیزی باشد.

مقام عظمای ولایت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در 24 مهرماه سال 1366 این چنین از اهمیت بزرگداشت اربعین حسینی یاد می‌کنند:

«فقط یک جمله در باب اربعین عرض کنم؛ آمدن اهل‌بیت حسین‌بن علی(ع) به سرزمین کربلا، که اصل این آمدن مورد قبول هست، اما سال اول یا دوم بودن آن معلوم نیست، فقط برای این نبود که دلی خالی کنند یا تجدید عهدی بکنند؛ آنچنان که گاهی بر زبان‌ها جاری می‌شود.

مسأله از این بسیار بالاتر بود، نمی‌شود کارهای شخصیتی مثل امام سجاد(ع) یا مثل زینب کبری(س) را بر همین مسائل عادی رایج ظاهری حمل کرد، باید در کارها و تصمیمات شخصیت‌هایی به این عظمت در جست‌وجوی رازهای بزرگتر بود.

مسأله آمدن بر سر مزار سیدالشّهدا(ع)، در حقیقت امتداد حرکت عاشورا بود، با این کار خواستند به پیروان حسین‌بن علی(ع) و دوستان خاندان پیغمبر و مسلمانانی که تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته بودند تفهیم کنند، این حادثه تمام نشد؛ مسأله با کشته شدن، دفن کردن و اسارت گرفتن و بعد رها کردن اسیران خاتمه پیدا نکرد؛ مسأله ادامه دارد.

به شیعیان یاد دادند اینجا محل اجتماع شماست؛ اینجا میعاد بزرگی است که با جمع شدن در این میعاد، هدف جامعه شیعی و هدف بزرگ اسلامی جامعه مسلمین را باید به یاد هم بیاورید، تشکیل نظام اسلامی و تلاش در راه آن حتی در حد شهادت، آن هم با آن وضع! این چیزی است که باید از یاد مسلمانان نمی‌رفت و خاطره آن برای همیشه زنده می‌ماند، آمدن خاندان پیغمبر، امام سجاد(ع) و زینب کبری(س) به کربلا در اربعین به این مقصود بود».

*پی‌نوشت:

-خطبه‌های نمازجمعه تهران، 24/7/1366، به نقل از کتاب «آفتاب در مصاف»، انشارات مؤسسه انقلاب اسلامی-دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، صفحه 236

3 دیدگاه

  1. اگر چه گام های ما به صحن و سرای تو ای سرور و سالار شهیدان عالم نمی رسد و نمی توانیم در اربعین تو ای امام عشق به پابوس مرقد شریفت بیائیم و با انبیاء و اولیاء و سید الساجدین علیه السلام وزینب کبری سلام الله علیها هم ناله شویم اما از همین راه دور دلهامان را روانه ی کربلای تو می کنیم و به یاد زائران پیاده ی مرقد شریفت به سوی امام زاده ابراهیم علیه السلام راه می افتیم و هم صدا ناله می زنیم السلام علی الحسین و علی علی ابن حسین و علی اصحاب الحسین و علی اولاد الحسین و علی اخ الحسین ابالفضل العباس باب الحواحج و علی اخت الحسین زینب الکبری ام المصائب.

  2. هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده ی عالم دوام ما
    آری آنکه شعله ی عشق حسین و خاندان نبوت و امامت را بر دل دارد هیچگاه نمی میرد زیرا که دلش را با کشتی نجات و چراغ هدایت همراه کرده است.آنانی که یک عمر در این دنیای فانی حتی لحضه ای از خاندان عصمت و طهارت جدا نشده اند،آن خاندان کرم و بزرگواری آن ها را رها نخواهند کرد.یکی از عاشقان و شاعران دل سوخته ی سرور و سالار شهیدان عالم مرحوم حاج احمد عابدی بود که اکنون در جوار حق آرمیده است . روحش شاد و یادش گرامی.

  3. چند سالی است که دانشکاه آزاد اسلامی در منطقه داریون تشکیل شده است و کلاس های آن در دبیرستان امام حسین علیه السلام و مدرسه راهنمائی شهید خوش نژاد دائر است.مقرر شده بود که دانشجویان این دانشگاه که از نقاط مختلف کشورمان به اینجا می آیند از سال 1392 در ساختمان مستقل این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.این هم حال و روز دانشگاه آزاد اسلامی منطقه داریون در زمستان سال 1391
    قضاوت با کاربران سایت داریون نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا