ديدگاههمه

تیره روزی های داریون|چرا منطقه ما پیشرفت نمی کند؟

علی خورشیدی|
روز پنجشنبه بود که به اتفاق عده ای از دوستان برای شرکت در مراسم ختم والده آقای عبدالهی مسئول اسبق نمایندگی داریون و از دوستان بسیار خوبمان که برای آموزش وپرورش منطقه داریون زحمات زیادی کشیده اند ودوران مدیریت وی الحق والانصاف دوران شکوفایی آموزش وپرورش داریون بود راهی روستایی نزدیک اقلید به نام لاله گون شدیم.

روستایی که از لحاظ وسعت وجمعیت بسیار کوچک و حداکثر 50 تا منزل مسکونی در اون وجود داشت .حوالی ظهر به اونجا رسیدیم و پس ازاقامه نماز و صرف نهار راهی مسجد محل ختم در همون روستا شدیم . چند دقیقه ای از شروع مراسم نگذشته بود که مراسم بسیار شلوغ شد ، من که متحیر شدم که این همه آدم دراین روستای کوچیک ویه وجبی کجا بوده ، اگر بگویم جمعیتی در حدود روز عاشورای خودمان گزافه نگفته ام .

بگذریم کاری به شلوغی مراسم نداریم ( چون آقای عبدالهی از بزرگ زادگان اون منطقه است ) ولی چند نکته نظرم را به خود جلب کرد ، یکی تمام آدم هایی که میومدند تو ختم همگی متشخص بودند نه اینکه همگی دولتی باشند نه ، به دوستم گفتم نگاه کن به قول ما داریونی ها یه آدم شکسته ریخته توشون نیست و امّا نکته اصلی ، توی این روستا به این کوچیکی این همه مقامات کشوری ولشکری و…. کجا بوده ، برام بسیار جالبه ، روستایی که این قدر محروم بوده وفاقد امکانات حداقلی زندگی وحتی مدرسه ….
ولی داریون ما که این قدر به مرکز استان نزدیک بوده و قدمت آموزش وپرورش اون به پنجاه وبلکه بیشتر میرسه ، یه آدم با نفوذ و وبه قولی یه کسی که سرش به تنش می ارزه نباید داشته باشه افسوس ..
علت این همه عقب ماندگی چیست، دید محدود و بسته بزرگان قدیمی وریش سفیدهای داریون؟

فرهنگ غلط چشم ندیدن پیشرفت های دیگران و نظر تنگی مردم داریون ؟ ویا بی اهمیتی تحصیل کردگان داریون نسبت به وطن خود ؟
چرا هر کدام از بچه های داریون که مهاجرت می کنند دیگر علاقه ای به برگشت به زادگاه خود ندارند? هرکدومشون که می بینی میگه ول کن داریون وبیا !
کاش اون زمان که بچه های این مرزوبوم که قصد تحصیل در دانشگاه واستخدام در مراکز دولتی و …. را داشتند عده ای حسود ونظر تنگ اجازه می دادند و زیرآب اونها رو نمی زدند.
و هزاران ای کاش دیگر….
براستی چه عواملی در این تیره روزی های داریون نقش دارند؟

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. این موضوع مدت ها ذهن من هم درگیر خودش کرده بود!البته دیگه بهش فکر نمی کنم چون منم مثل شما متوجه علتش شدم.به خاطر اینکه داریونی ها با کمال شرمندگی حسود(واژه معادل به ذهنم نرسید) تشریف دارند و چشم دیدن موفقیت های دیگران رو ندارند. من این رو با تمام وجود لمس کردم…

 2. حرف دلم رو زدی فرار بی بازگشت(بجز حالت )افقی داریونی ها ی تحصیل کرده و زیربابزنی

 3. بازهم خداروشكري كه يه چندنفرهم عقيده خودم روهم شناختم ازجمله آقاي خورشيدي -نازنين وanti

 4. اتفا قا یکی از دلایل تیره روزی های داریون این است که برخی می خواهند خیانت ها و سهل انگاری های خود را به عنوان خدمت به خلق اله قالب کنند . و هر کس اعتراض کرد می شود :حسود ،دشمن |، بد خواه، اوباش ،و هزاران تهمت محترمانه دیگر .

 5. راستی این عکسو من گرفتم از کجا آوردینش؟البته اگه میدونستم اینجا استفاده میشه قشنگتر میگرفتمش.خوشحال شدم.

 6. جناب آقای خورشیدی
  همچنان که میدانید در ایجاد وتوسعه یک پدیدیه آنهم پدیده های اجتماعی علل وعوامل ویا به قول محققین متغیر های گوناگونی تاثیر گذارند.بنابراین در صورتی که عدم بازگشت تحصیل کردگان به محل سکونت خود را به عنوان یک پدیده رایج در منطقه ای خاص فرض کنیم برای این رویداد میتوان علل متفاوتی را برشمرد وسپس آنان را در بوته عمل، نقد ودر مورد آنان کنکاش کرد. در صورتی که به صورت عام به این پدیده نگریسته شود وآن راه به عنوان یک معضل یا مشکل برای منطقه داریون در نظر گرفت هر کس میتواند نظر ودیدگاه خود را مطرح اماتعمیم آن به عموم نیازمند تحقیقی عمیق تر وعلمی تر است.
  از نظر اینجانب ،این پدیده محدود به داریون نبوده ودر سطح کل کشور خروج نخبگان ودر سطح مناطق ،مهاجرت نخبگان از روستا ها وشهرهای کوچک به مناطق وشهرهای بزرگ با امکانات بیشتر را شامل می شود.
  این تلاش در دستیابی به امکانات بهتر را سعدی علیه الرحمه اینچنین بیان کرده است که :
  مرغ جایی رود که چینه بود نه جایی که چی نبود
  به نظرم این عامل نه ناشی از حب وبعض ها ونگاه حسودانه که ناشی از نگاه به آینده ای بهتر است که باعث شده عده ای از تحصیل کرده گان جلای وطن کنند هرچند هرجا که روند دل در گروخاکی دارند که کودکیشان را با آن امیخته اند.
  والا این حب وبغض ها در همه جا وبویژه در شهرهای بزرگ بزرگ وهمین شهر پردودو آهن که ساکن آهن هستم وجود دارد وتا کفن با ماخواهد بود .
  پس شما که توانستید ومیتوانید باشید تا داریون همیشه برای ما داریون بماند وبرای نسل های بعد مامن ارامش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن