ديدگاههمه

به مناسبت ایام فاطمیه؛یک قصه دردناک

 محمود مهری|

بیش از چهارده قرن از پرپر شدن یاس نبی می گذرد ولی هنوز قصه دردناکش ، غصه بر جان می نشاند وآتش افروخته بر خانه اش شعله بر قلبها می فشاند .

چه بگویم از مظلومیتش  که قلم را تاب نوشتنش نیست .آخر او دخت نبی ختمی مرتبت بود و مگر نه پدرش او را پاره تن خود خواند و رضا و غضب او را ، رضا و غضب خود و خداوند خواند . عصمتی را که باریتعالی در کتابش برای او و اهل بیت رسول به آن تصریح کرده بود نیز گواهی دیگر بود بر حقانیتش .

در برابر آنهمه زحمتی که پدر بزرگوارش برای هدایت مردم کشید ، خداوند فرمود بگو من هیچ مزدی از شما نمی خواهم مگرمود ة فی القربی .

و چه زود مزد رسالتش را دادند.آنچنان در حق بضعة الرسول جفا شد که  فرموده بود: آنقدر مصیبت بر من ریخته شده که اگر بر روزها ریخته می شدتمام، شب تار میگردید . آن بی بی مظلومه  از فشار مصائب وغم وغصه ازدرگاه حق تعالی

پیوسته تقاضای مرگ می نمودکه اللهم عجل وفاتی سریعا.

تاریخ خوب بیاد می آورد آن هنگامی  را  کوثر رسول با مردم اتمام حجت کرد و خطبه خواند:اي مردم مسلمان؛ خداوند تبارك و تعالي  ايمان را موجب پاكي  شما  از شرك قرار داد و نماز را براي دوري از تكبرو زكات را باعث  طهارت روح و فزوني در روزي و روزه را براي پايداري اخلاص و حج را موجب استواري دين و عدل را براي تقويت دلها و پيروي از ما اهل بيت را موجب نظم ملتها و پيشوائي ما را براي امان از تفرقه و جهاد را موجب  عزت اسلام متين  كرد…پس هنگامي كه خداوند براي پيامبرش ، خانه پيامبران  و جايگاه  برگزيده برگزيدگانش را انتخاب كرد در بين شما كينه و نفاق آشكار و جامه دين فرسوده گشت… شيطان سرش را از گريبان برآورد و شما را به سوي خود فرا خواند و شما را اجابت كننده دعوت خود يافت كه گول او را خورده‏ايد. سپس در آزمايش خود، شما را بي‏وزن و ناچيز ديد و چون تحريكتان كرد و به خشم آمديد و بر غير شتر خود داغ زديد و به آبشخور ديگري وارد شديد! بله….به خوردن كف روي شير تظاهر مي‏كرديد ولي در باطن مي‏خواستيد از شيرها بنوشيد. (ظاهرا دلسوزي براي دين مي‏كرديد ولي باطنا مي‏خواستيد به متاع دنيا برسيد)  و نسبت به خاندان رسول خدا دورويي و نفاق به خرج داديد.
ما با شما از در صبر مي‏آييم همچون كسي كه دستش را به لبه تيز كارد گرفته و يا نيزه‏اي در شكمش فرو رفته باشد… چنين پنداشته‏ايد كه ما را ارثي نيست؟ آيا از دستورات دوران جاهليت پيروي مي‏كنيد؟ كيست كه از خداوند بهتر حكم كند براي گروهي كه باور دارند. آيا نمي‏دانيد؟….آيا عهد كتاب خدا را كنار گذاشته، پشت سرتان انداخته‏ايد در آنجا كه گويد: و سليمان از داود ارث برد و آنجا كه داستان يحيي بن زكريا را بازگو مي‏ كند كه مي‏فرمايد: پروردگارا از سوي خودت جانشيني به من ببخش كه از من و خاندان يعقوب ارث ببرد… آيا شما از پدرم و پسر عمم،علي، به عام و خاص قرآن داناتريد؟ پس اين شما و اين فدك همچون شتر مهارشده و زين كرده! يكديگر را در روز حشر خواهيم ديد.

وصیت آن حضرت در مخفیانه بودن قبرش نیز سند دیگری است بر مظلومیتش  که برای همیشه بر پیشانی تاریخ نقش بسته است . ودر آن هنگام همسرش حضرت علی(ع) خطاب به پیامبر می گفت :آن امانت که نزد من سپرده بودی باز گردانده شد و آن روح گروگان در بدن،گرفته شد.اما از این پس اندوه من همیشگی است و شبم بابیداری می گذرد،تا زمانی که خداوند همان جایگاهی را که تو در آن اقامت کرده ای،برای من برگزیند.

واما فاطمیه فقط سوگواری نیست ،بلکه درس ولایتمداری و استوار ماندن بر آن نیز هست و چه زیبا سیده نساء العالمین این آزمون رابه تمام و کمال به پایان رساند واولین شهیده راه ولایت بعد از رسول خدا شد.فاطمیه  به ما می آموزد که در راه ولایت باید از همه چیز گذشت و البته استقامت بر آن نیز شرط است .

در جریان حمله به خانه مولا آمده است که تنها کسی که در دفاع از ولایت شمشیر کشید زبیر بود ولی متاسفانه بعدا بخاطر دنیا مقابل ولی خدا ایستاد .

آزمون ولایتمداری در همه زمانها بوده و در زمان ما نیز هست .انشاءالله ما بتوانیم در این مسیر ثابت قدم بمانیم و همیشه همراه با ولی زمان،رهبری عزیز باشیم تا به مملکت ما آسیبی نرسد.

6 دیدگاه

    1. سلام علیکم
      بنده همیشه خود را مدیون زحمات بی دریغ و خالصانه معلمان بزرگوار ،علی الخصوص آقای بذرافکن می دانم.

  1. سلام جناب آقای مهری… برادر عزیز و بزرگواری را در مسجد داریون ملاقات کردم، مرا به مراسم ایام فاطمیه در منزلشان دعوت کرد که سعادت حضور را نداشتم… الحمدلله داریون در برگزاری مراسم مولودی و سوگواری معصومین(ع) و ایام الله پیشتاز است…

  2. خوشبختانه مراسم بزرگداشت دهه فاطمیه به همت جناب آقای عبداله کاظمی و مجمع منتظران حضرت قائم (عج) شهر داریون در منزل حاج عین الله کاظمی با شکوه فراوان در حال برگزاری است . اجرشان با بانوی دو سرا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها .

  3. جسارت نباشه ولی احساس می کنم سایت همش تعریف و تمجید از همدیگر شده است. می دونم دیدگاه من ثبت نمیشه.من اردت خاصی به تمام این دوستان دارم.یعنی هر کسی که در جهت اعتلا و پیشرفت شهر عزیزمان داریون تلاش می کند رو باید دوست داشت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا