ديدگاههمه

اخبار تکمیلی در مورد نفت داریون!

سید هاشمی|

تعجب نکنید، داریون نفت دارد، نفت، همین نفتی که فعلا زیر بنای اقتصاد ایران شده و همین نفتی که فعلا هدف عمده فعالیتهای آمریکا و دیگر کشور های سلطه گر هست، منابع همین نفت بطور سرشار در منطقه داریون هست، یقین کنید داریون منابع عظیم نفت دارد!
بچه که بودم خدا رحمت کند رفتگان ما و شما را، پدر بزرگم باغ انگوری داشت که مخصوصا در این فصل بهار که همه جا سرسبز وخرم می شود برای گشت و گذار و کمکهایی که از دستم بر می آمد به این باغ می رفتم و در باغداری و کارهای مختلف در حد توان به پدر بزرگ کمک می کردم. حتما پای صحبت قدیمی ترهای دنیا دیده نشسته اید و می دانید چقدر حرفهای گوناگون از تجربیات و حوادث زندگی خود برای گفتن دارند.یکی از مطالبی که پدر بزرگم آن را چند بار بیان کرد موضوع اکتشاف نفت در داریون بود.
می گفت:در زمان طاغوت یک روز یک دستگاه عجیب و غریبی آوردند نزدیک همین باغ و خیمه ای برپا کردند و دستگاه (وور وور،ووروور) شروع کرد به کار کردن.گفتم خدایا اینها کی اند؟ چکار می کنند؟ رفتم نزدیک سلام و علیک، پرسیدم چکار می کنید؟یک بنده خدایی گفت اومدیم دنبال نفت می گردیم و …..
بعد از چند ماه می گفت روزی که می خواستند بروند گفتم چکار کردید نفت پیدا شد؟ گفتند بله این منطقه نفت دارد ولی فعلا برداشت مقرون به صرفه نیست و دست نمی زنیم، گذاشته ایم برای چهل پنجاه سال دیگر اون موقع می آییم سراغش و ….
خلاصه این جریان را چند بار در کودکی ونوجوانی از پدربزرگ ( و ناگفته نمانداز چند نفر دیگر) شنیده بودم و فراموش کرده بودم تا اینکه یک مدت پیش دیدم آقای رییس جمهورآمده سروستان (چند کوه آنطرف تر) برای افتتاح طرح بهره برداری ازمنابع نفت منطقه سروستان آن هم منابعی به وسعت 240 کیلومتر مربع!! و حدود  یک میلیارد و‪ ۴۰۲‬میلیون بشکه نفت
حالا این دیگر در تخصص من نیست که این نفت زیر زمینهای داریون، رفته و سر از سروستان در آورده یا نه همین جا ثابت هست، و روزی چاههای نفت داریون هم مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت؟! انشاءالله که کارشناسان نظر بدهند، اما مهم امید و برنامه ریزی برای آینده است.
آری اینها مقدمه بود نکته اصلی که می خواستم بگویم چیز دیگری است. چاههای نفت ولو میلیونها ومیلیاردها بشکه هم که باشند تمام خواهند شد اما این سرمایه ها و استعدادهای انسانی هستند که ثروت واقعی هستند و اگر شکوفا شوند همیشه خواهند ماند.آری این استعدادهای نهفته انسانی هستند که با شکوفا شدن و ظهور پیدا کردن به همه معادن و منابع و به خاک و همه مواد و امکانات ارزش می دهند و با آنها هزاران محصول جدید و با ارزش به دست می آورند، این استعدادها هستند که تمدن ساز می شوند و پیشرفت را رقم می زنند و ما در منطقه خودمان از این استعدادها زیاد داریم ، اما باید آنها را کشف و شناسایی کرد، باید آنها را استخراج کرد و شکوفا کرد و از آنها حمایت کرد، ودر هرجا که هستند با آنها ارتباط برقرار کرد و تنها راه پیشرفت و موفقیت شهر و دیار و منطقه و استان و کشور ما همین است که از خودمان شروع کنیم. از چاههای نفت منطقه خودمان، از معادن طلای خودمان، بهتر بگویم از قناتها و چشمه های تمام نشدنی استعداد جوانان ونوجوانان ونخبگان خودمان باید شروع کنیم و با توکل و اراده و صبر وپشتکار انشاءالله به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برسیم .
باید همین امروز اراده کرد و تصمیم گرفت نه فردا، چرا که به فرموده رهبر فرزانه ما امام خامنه ای (مد ظله):
امروز جنگ ما جنگ اراده هاست هر کس اراده اش قوی تر باشد پیروز این میدان است.
لذا با توجه به فراخوان سایت داریون نما و استقبال گسترده دوستان پیشنهاد می گردد در این چند ماه آخرعمر شورا، همه اعضای محترم شورای شهر و منطقه داریون مهمترین قدم در طول این هفت سال را برداشته و با همکاری امام جمعه محترم و دیگر نهاد های منطقه در اسرع وقت در قدم اول همه مسئولان و نخبگان و دانشجویان ودانش آموختگان منطقه داریون را در هر کجای ایران که هستند شناسایی ودر یک همایش مثلا با عنوان( آینده و توسعه و پیشرفت منطقه داریون ) گرد هم جمع کرده وبا هماهنگی و هم فکری طرح و برنامه و چشم انداز یک ساله و پنج ساله و بیست ساله با توجه به نقاط قوت و ضعف و تهدیدها و فرصتهای منطقه تدوین و تنظیم کنند، و با تشکیل اتاق فکر و شورای نخبگان وکارگروههای مختلف، از این عزیزان متناسب با تجربیات و تحصیلات وتوانشان در هر نقطه ای که هستند جهت پیشبرد امور استفاده کنند.

2 دیدگاه

  1. با سلام و تشکر از توجه شما البته اگر دقت کنید علامت تعجب کنار عنوان گذاشته شده یعنی عنوان انحرافی است و هدف چیز دیگری هست .انشاء الله با نظرات سازنده شما تجربه کم ما هم بیشتر بشه
    یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا