دفترچه خاطراتهمه

مشاغل مهم در داریون قدیم

یوسف بذرافکن|

 آسیابانی :

به واسطه این که داریون منطقه ای بوده که کشاورزی در آن رونق داشته است ،آسیاب و آسیابانی در آن از اهمیت فراوان برخودار بوده و یکی از مشاغل مهم محسوب می شده است.اولین آسیاب ها ،آسیاب های بادی و آبی بوده اند و بعد از آن آسیاب های امروزی بوجود آمده اند. در روزگاران گذشته نان مردم اغلب از ذرت و جو تهیه می شد و نان گندم کمیاب بوده است . اولین آسیاب در داریون متعلق به کاظم محمدی فرزند درویش بوده است که عوض محمدی آسیا بان آن بوده است. این آسیاب در «تنگه در» قرار داشت که آثار آن هم تا اوایل پیروزی انقلاب اسلامی موجود بود، پس از آن غلامرضا حقیقت جو پدر تیمور حقیقت جو آسیاب دیگری را دایر کرد . امراله روئین تن آسیابی را نزدیک مسجد حاج جانقلی ساخت که آن را آسیاب «زیر ده» می گفتند،حاجی علی آقای شکری و الماس دریانی ازدیگر کسانی بودند که شغل آسیابانی را در داریون بر عهده داشته اند .

نانوایی در داریون :

اولین نانوایی نان سنگک را امراله روئین تن درداریون بوجود آورد که شاطر آن نجفقلی اکبری بود ، وی را می توان اولین شاطر در داریون دانست . پس از آن یداله بداغی نانوایی نان سنگک را تاسیس کرد و بعد از آن رضا علی بذرافکن و فرهاد خوش نژاد نانوایی نان سنگک را در منزل مرحوم شیخ شکر علی جهانی بوجو دآوردند که سالیان زیادی فعال بود ، تا پس ازپیروزی انقلاب اسلامی ،این نانوایی در مکان جدید خود در خیابان دکتر حسابی به اولین نانوایی نان لواش تبدیل شد .

قهوخانه داریون :

اولین قهوخانه در داریون متعلق به سعدی احمد زاده بوده است و هنوز هم به آن قسمت «سر قهوخانه» گفته می شود پس از آن کل پرویز زارع دارای قهوخانه شد که این قهوخانه هم همان جا قرار گرفته بود .پس از مدتی مشهدی مهراب خوش نژاد و مشهدی داراب خوش نژاد قهوخانه را از سعدی احمد زاده خریدند.این قهوخانه از منظره ای زیبا برخوردار بود ، آب روان قنات های داریون ، درخت های بید ، سایه خنک و دل انگیز آن به همراه دیزی ، کباب و نان سنگک دل مسافران و ره گذران را می ربود . مسافران خرامه از مشتریان همیشگی این قهوخانه بودند .

5 دیدگاه

  1. سلام اقای بذرافکن خیلی عالی بود اطلاعات خوبی بودیک سوال را از جنمابعالی دارم
    چرا اب پاریو متعلق به عده ای خاص میباشد وهمان زمان قدیم هم بهمان صورت بوده است
    ایا این افراد یا مالکین د ر ساخت قنات نقش داشته اند یا قناتها ارثیه پدریشان بوده است.

  2. با سلام و تشکر از آقای بذرافکن
    مطالب جالبی بود که خیلی از آنها برای بنده تازگی داشت .منتظر ادامه مطالبتان هستیم.

  3. سلام جناب آقای بذرافکن. ممنون از قبول زحمت. در صورت امکان تاریخ حدودی این مشاغل را نیز جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا