دفترچه خاطراتهمه

اولین ها در داریون

یوسف بذرافکن|

قنادی در داریون

شغل قنادی و شیرینی پزی شغلی است که مردم از آن خاطرا ت خوش و شیرینی دارند . همیشه نقل و نبات و شیرینی یاد آور خاطرا ت شادی ، جشن و عروسی و جشن های مذهبی بوده است .آن طور که بزرگان نقل می کنند اولین کسی که به شیرینی پزی و تهیه حلوا نمود« آقای جواد عسکری» برادر نا تنی مرحوم عیدی محمد ( پدر مولف کتاب فرهنگ مردم داریون) است . آقای جواد عسکری که اکنون ساکن مرودشت است. ایشان اولین قنادی را در روبروی نانوایی مرحوم فرهاد خوش نژاد بنا کرد و پختن انواع شیرینی ، شکر پنیر ، آب نبات و حلو پرداخت و کام مردم را شیرینی نمود . دومین نفری که به این حرفه پرداخت« آقای حاج حسین حسینی بداغی» فرزند مرحوم یداله بود که اکنون ساکن شیراز است ، ایشان هم به پخت انواع شیرینی پرداخت و مقداری از تولید ات خود را برای فروش به شیراز می فرستاد .
قصابی در داریون
شغل قصابی به خاطر کراهت آن از چندان استقبالی برخودار نبوده است ، از طرف دیگر در روزگار حدود هشتاد سال قبل وضعیت نامناسب معیشت مردم اجازه خرید گوشت را نمی داده است .ولی به روایت افرادمسن داریون نخستین کسانی که به قصابی و تامین گوشت مورد نیازمند مردم مشغول شدند عبارت بودند از : مشهدی غلامرضا بذرافکن ، رئیس داد اله مهری ، علی کرم حسنی ، غلامعباس عابدی ، عسکر عابدی و کرمعلی عابدی هر چند برخی از این افراد کسب های دیگری هم داشته اند .
حمام در داریون
نظافت و بهداشت مردم مقوله مهمی بوده است و آن طور که معروف است مومنین حتی وقتی به حمام هم دسترسی نداشته اند برای غسل واجب خود در هوای سرد و حتی با آب سرد به انجام این واجب می پرداخته اند . حمام های خزینه ای اولین نوع حمام ها بوده است که اولین حمام داریون متعلق به فردی به نام «مهر علی محمودی» بوده است . این حمام در قلعه داریون واقع بوده است ،دومین حمام را«کل آقا جان کشوری » بنا کرد که تا سالها به کار خود ادامه می داد سوخت این حمام در ابتدا هیزم بوده است . متاسفانه با از بین رفتن حمام مرحوم حاج عوض بذرافکن و شرکا اکنون داریون فاقد حمام عمومی است .

سلمانی در داریون

هرچند شغل سلمانی در ابتدا به صورت یک شغل مستقل نبوده است و دلاکان علاوه بر کار سلمانی به کار های دیگری همچون ختنه کردن پسران هم می پرداخته اند اما این طور که نقل می کنند اولین کسی که در داریون به کار سلمانی پرداخت «سبز علی بذرافکن » فرزند علی آقا بوده است و بعد از آن مرحوم ایاز بذرافکن به این حرفه مشغول شد . از افراد دیگری که به شغل سلمانی پرداختند می توان به خانی میرزا مزدور (ارجمند) فرزند صفر سروستانی ،عوض ارجمند پسر صفر و همچنین امراله صیادی فرزند عبد الحمید اشاره کرد .

4 دیدگاه

  1. بخش اولين‌ها ابتكار بسيار جالبي بود. اين بخش بسيار جذاب و خواندني است و از آقاي بذرافكن بابت نگارش اين بخش تشكر مي‌نمايم همچنين روز معلم را به ايشان به عنوان يكي از بهترين معلمان دوران تحصيلم تبريك مي‌گويم.

  2. با عرض سلام و خسته نباشید . من و خانواده مان از خواندن این بخش لذت بردیم بازهم ممنون و روزتان مبارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا