ديدگاه

نظارت بر شهر داری و دهیاری ها یکی از وظایف اصلی شورا های اسلامی شهر و روستا

یوسف بذرافکن|

قانون وظایف متعددی را برای شوراهای شهر و روستا تعیین کرده است که اگر بر اساس آن اقدام شود شاهد پیشرفت و آبادی شهر ها وروستا ها و رضایت مندی مردم از شوراها خواهیم بودیکی ازاین وظایف مهم نظارت برکار شهرداری ها و دهیاری ها است . آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد انتخاب شهر دار و دهیار شایسته و توانمند است که ما در این مورد از بیانات مقام معظم رهبری استفاده می کنیم . رهبر انقلاب اسلامی می فرماید : «شوراهای شهر و شهر داران سراسر کشور باید امانتدار«رای»اعتماد ،محیط زندگی و اخلاق و فرهنگ مردم باشند ،یکی از مصادقهای مهم امانتدار ی برای مردم، انتخاب شهرداران: امین -قابل اعتماد -پاکدامن-متدین – شجاع -ساده زیست –مردم دار- مقید به انضباط مالی ،است ».اگر همانطور که مقام معظم رهبری بیان داشته اند شهردارمنتخب شورا دارای شرایط لازم باشد و از روی ضوابط انتخاب شود نه روابط،از بروز بسیاری از مشکلات جلو گیری می شود .البته کار شورا فقط انتخاب شهر دار یا دهیار شایسته نیست بلکه وظیفه مهم تر شورا ها نظارت بر امور آنها است .

مقام معظم رهبری در این مورد توصیه های مهمی دارند که برخی از آنها عبارتند از : ۱- ایجاد ارتباط خوب با مردم ۲-ارائه گزارش کار به مردم ۳-اهتمام کامل به رفع مشکلات قشر های محروم ۴- پرهیز از سفرهای بیهوده ۵- پرهیز از تجمل گرایی ۶-پرهیز از حقوق های گزاف۷-پرهیز از سخت گیری های بی جا ۸- پرهیز از معطل کردن و سر دوانیدن مردم . با توجه به توصیه های رهبری با یدشهر داری ودهیاری و شورا محل خدمت صادقانه و خالصانه به مردم باشد،شهردارو دهیا و شورا در باید در خدمت مردم باشند نه مردم در خدمت شهردار و دهیار و شورا .رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت اله خامنه ای می فرماید: «در انتخاب شهرداران و دهیاران مهترین خصوصیتی که باید رعایت شود ،کاردانی و صلایتهای دینی و انقلابی است . شوراهای اسلامی در این انتخاب مهم لازم است به امانتداری و تدین و توانایی اجرایی این برگزدیدگان کمال اهتمام را بورزند .» وقتی به پیام رهبر انقلاب اسلامی به شوراهای اسلامی شهر و روستا نگاه می کنیم توجه می شویم که ایشان با نگاهی ظریف مسائل را بیان می کنند : «برطرف کردن مشکلات شهر ها و روستاها …پرداختن به نیازهای فوری تر در عین اهتمام به کارهای زیر بنایی،اولویت دادن به مناطق مستضعف نشین …،آلوده نشدن به اسراف و هدر دادن بیت المال ودر یک کلمه رعایت تقوا و تدبیر و پشتکار ،بهره گیری از دانش و تجربه ،مواد عمده توصیه این جانب است.. . در باره مدیریت های شهر و روستا توصیه می کنم که امانت و دیانت وکفایت اشخاص را ملاک گزینش قرار دهید .» یکی از مشکلاتی که در شهر داری ها ممکن است رخ دهدآلوده شدن به فساد مالی و رشوه است .رهبرمعظم انقلاب اسلامی با تاکید برلزوم مقابله قاطع و دقیق و کامل با فسادو سوءاستفاده های مالی در دستگاهای اداره شهر ها می فرمایند: «رشوه از بزرگترین گناهان و عمده ترین عوامل تخریب نظامهای سیاسی ،اجتماعی است و شوراهای اسلامی باید بدون ملاحظه، با هرگونه سوء استفاده و فساد مالی در هر شکل و تحت هر عنوان مقابله کنند.» با جمع بندی دیدگاه های مقام معظم رهبری در پیام ها و سخنرانی های معظم له در طول این چهارده سال که از عمر شوراها می گذرد می توان دریافت که اگر اعضای شورا های شهر و روستا به توصیه های ارزنده رهبری در عمل نه در شعار، پایبد باشند، شوراها در انجام وظایف خود موفق بوده و موجبات رضایت حق تعالی و مردم را بدست خواهند آورد.حال اگر قرار است از کارهای شوراها و شهر داری ها و دهیاری ها ارزیابی دقیق به عمل آید باید ملاک همین دستورات و توصیه های حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی باشد ،ولی متاسفانه در برخی از مناطق فقط به درست کردن یک بنر از فرمایشات مقام معظم رهبری اکتفا می شود .

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. متاسفانه امروز به جای نظارت ..رفاقت شده است واصلا نظارتی نیست بلکه چون رفاقت است نظارت لازم نیست و رضایت هم خودبخود از بین میرود و فقط رضایت رفاقت ملاک اصلی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن