ديدگاههمه

عبور از ایزد خواست با سه کیلومتر خارج از محدوده!

بهرام کرمدار|

ساعت 10 صبح بود. دو میهمان ویژه وارد ورزشگاه حافظیه دفتر هیئت فوتبال فارس شدند.یکی رئیس هیئت فوتبال خرامه و دیگری نماینده باشگاه های فوتبال خرامه. پس از احوالپرسی قصدشان را دعوت از مسئولین هیئت فوتبال فارس جهت ارائه راهکاری نو درخصوص پیشرفت علمی و به روز فوتبال در شهرستان خرامه عنوان نمودند.به واسطه مشغله کاری در هیئت فوتبال فارس قرار بازدید جمعه گذاشته شد.
برابر قرار قبلی به همراه علیرضا زکی پور دبیر و مصطفی شاهینی نماینده شهرستان ها در هیئت رئیسه هیئت فوتبال فارس از محل اداره ورزش و جوانان استان حرکت کردیم.بعد از عبور از باغهای منطقه سعدی و فلاحت جرقه ای به مغزم خطور کرد، حال که فرصت عبور این دوستان از منطقه داریون پیش آمده بهتر است سری به جوانان فوتبال داریون بزنیم و بچه ها به زبان خودشان مواردی از ورزش داریون ارائه دهند.
اما به دلیل تعطیلی مسابقات فوتبال در داریون این کار مقدور نشد که انشاء ا… در فرصتی آتی مسئولین هیئت فوتبال فارس را طی یک برنامه رسمی به جمع جوانان منطقه داریون دعوت خواهیم کرد.
در مسیر عبور از بلوار دیندارلو به شهرداریون قاب عکس شهدای نصب شده بر ستون های بلوار توجه دوستان را جلب نمود و سوال نمودند که این شهداء همگی مربوط به منطقه داریون هستند؟ که در پاسخ، حقیر ضمن تایید، گزارشی از وضعیت فداکاری های مردم منطقه داریون در دوران جنگ تحمیلی و انقلاب به آنها ارائه نمودم پس از حضور در گلزار شهدای منطقه داریون و ادای احترام به امامزاده ابراهیم(ع) و در ادامه به شهرستان خرامه رسیدیم و مورد استقبال همکاران هیئت فوتبال و اداره ورزش شهرستان قرار گرفتیم.
جلسه تا ساعاتی از بعدازظهر به طول انجامید و خوشبختانه به اهداف مشترک در جلسه رسیدیم.
مقایسه:
شهرستان خرامه دارای استعدادهای خوب و علاقه مند، دارای زمین چمن و سالن ورزشی و منطقه داریون هم از جوانان مستعد و علاقه مند و دارای سالن ورزشی است که امیدواریم با اتمام چمن زمین داریون این مشکل جوانان فوتبالیست و تیم ها حل شود.
به نظر می رسد دو مشکل اساسی موجب افت ورزش منطقه داریون و خرامه شده که از جمله نداشتن حمایت های مالی ، و خشکسالی منطقه در چند سال اخیر به رکود درآمد کشاورزی(اصلی ترین درآمد) و نهایتاً نداشتن کارخانجات صنعتی در این منطقه بر ورزش این دو منطقه اثرات منفی در بر داشته است.که امیدوار هستیم با نزول باران رحمت الهی این مشکل رو به بهبودی حرکت نماید.

و مشکل دوم عدم آگاهی از دانش مربیگری و داوری در دو منطقه است که بعضاً مشکلات اختلاف سلیقه در برگزاری مسابقات جهت جوانان شده است.که انشاء ا… با همت جوانان و مسئولین با برگزاری چنین کلاس های آموزشی بتوانیم روز به روز به سمت قانون مداری حرکت نماییم.
مسیر برگشت:
با همکاران تصمیم گرفتیم مسیر برگشت را طوری تنظیم نماییم که بتوانیم به هیئت فوتبال مرودشت هم سرکشی کنیم.بهترین مسیر را عبور از روستای ایزدخواست به سمت رحمت آباد و نهایتاً شهرستان مرودشت در نظر گرفتیم.

هنوز چند کیلومتری از روستای ایزدخواست فاصله نگرفته بودیم که وارد آسفالت قدیمی جاده شدیم که مملو از چاله ها و دست اندازها بود که باعث کندی تردد خودروها و در جاه هایی عبور و مرور را مشکل می نمود، ادای تکلیف نمودیم گفتیم تماسی با مسئولین محلی داشته باشیم و علت را جویا شویم شاید خودشان نیز روزی گذرشان به این جاده کشیده شود!

در همان حال خوشبختانه تلفن حقیر زنگ خورد که یکی از عزیزان شورای اسلامی شهر داریون بود که پس از احوالپرسی ، و گفتگو سوالم را نیز مطرح کردم وی پاسخ دادند از ایزدخواست به سمت شهر داریون خدمات دهی به عهده منطقه داریون است! از ایزدخواست به سمت شهرستان خرامه خدمات دهی به عهده شهرستان خرامه و از دو راهی فتوح آباد به سمت رحمت آباد خدمات دهی به عهده بخش زرقان است… بله !تازه فهمیدیم داستان چیست و ما در منطقه ای قرار داریم که خارج از حوزه استحفاظی یا بهتر بگویم سه کیلومتر خارج از محدوده قرار داریم چرا که پس از عبور از این سه کیلومتر به آسفالت و جاده مطلوب رسیدیم .این اصطلاحات را قبلاً شنیده بودم”آب های بین المللی،خط مرزی بیطرف…”
نگاهم به آسمان افتاد به نزول رحمت الهی به برداشت محصولات کشاورزان این منطقه که بزودی میبایستی پس از عبور از این مسیر به شهرستان خرامه منطقه داریون و مرکز استان، شیراز ارسال نمایند و به فکر این موضوع افتادم که اگر خودروئی شبانه مجبور باشد بیمار اورژانسی را به درمانگاه شهر برساند و در کمند این چاله چوله ها افتد و دچار نقص فنی شود با آن ظلمات شب چه باید کرد؟

به راستی قضاوت با شماست چند کیلومتر جاده که شاید با دو سه کامیون آسفالت قابل ترمیم خواهد بود ارزش آن را دارد که منتظر حادثه ای باشیم پس از آن دست به کار شویم؟حقیر پیشنهاد می کنم شما هم به این منطقه خارج از محدوده سفری داشته باشید شاید ….
سالم باشید…

3 دیدگاه

 1. سلام اقای کرمدار دوست عزیز
  متاسفانه جاهای زیادی داریم که در عالم برزخ گیر کرده اند و به قول شما خارج از محدوده میباشد
  مدارس داریون یکی از اینجاهاست یا اصلا خود داریون هم در برزخ گیر کرده است.
  روزی به یاد اسفالت می افتیم که کار از کار گذشته است که امیدوارم نگذرد
  مطلب زیبایی بود
  متشکر خسته نباشید عزیز برادر

 2. با سلام به تحریریه داریون نما و همچنین آقای کرمدار.
  قدرت رسانه واقعا غیر قابل انکار است. این مطلب حدود 40 روز پیش نوشته و به فاصله اندکی این بخش جاده تسطیح و تعمیر شده است.
  دست اداره راه یا هر مسوول و اداره ای که زحمت رسیدگی به وضعیت این جاده را کشیده اند ،داریون نما و اقای کرمدار درد نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا