اخبار

حضور تعدادی از دانش آموزان منطقه داریون در آزمون ورودی مدارس نمونه

یوسف بذرافکن|

در روزنوزدهم اردیبهشت ماه تعدادی ازدانش آموزان مقطع راهنمایی برای ورود به دبیر ستان های نمونه به شیراز اعزام شدند ،امروزبیستم اردیبهشت ماه هم تعدادی دیگر از دانش آموزان پسر و دختر پایه ششم برای شرکت در آزمون ورودی مدارس نمونه به شیراز رفتند . این در حالی است که منطقه داریون با بیش از 60 سال سابقه در آموزش و پرورش فاقد مدرسه نمونه است و هر ساله تعدادی از دانش آموز مستعد پس از قبولی در آزمون ورودی این مدارس ،عازم شیراز می شوند .

رفت و آمد این دانش آموزان باعث بروز مشکلات و هزینه های فراوان برای آنها و خانوده ها می شود . یکی از عواملی که باعث مهاجرت برخی از خانواده ها به شیراز می شود نبود مدارس نمونه و امکانات لازم آموزشی وپرورشی است ،این فقدان امکانات برخی از خانوادها را مجبور به مهاجرت نا خواسته می کند . یکی دیگر از آفت های مهاجرت دانش آموزان نمونه به شیراز برای ادامه تحصیل ،خالی شدن مدارس داریون از دانش آموزان مستعد و از بین رفتن رقابت سالم بین دانش آموزان است .از طرف دیگر پائین آمدن آمار مدارس باعث بروز مشکلات دیگری همچون مختلط شدن مدارس ،عدم تعلق معاون آموزشی و پرورشی به مدارس می شود .

11 دیدگاه

 1. باسلام وعرض تشکر از آقای بدرافکن
  همانطور که شما گفتید ما روز نوزدهم اردیبهشت امتحان تیز هوشان و نمونه دولتی داشتیم .چه حیف که داریون از امکانات آموزشی خوب بی بهره است الان سال های سال است که دانش اموزان برای آینده ای بهتر هر روز این مسیر خطرناک داریون به شیراز را طی میکنند تا بتوانند در مدارس خاص درس بخوانند و پیشرفت کنند.داریون فقط مدارس نمونه کم ندارد امرزه که همه باید زبان انگلیسی را بلد باشند این جا کانون زبان ندارد کانون ریاضی و….نیز ندارد.
  به امید آینده ای روشن برای داریون

  1. سحر خانم اگر همه دست به دست هم دهیم و مسئولین به ویژه فرهنگیان عزیز هم کمک کنند که انشاءالله خواهند کرد،آینده ی روشنی را که آرزویش را در سر می پرورانید محقق خواهد شد. فقط کمی همت می خواهد. همین.

 2. سلام دانش آموزان عزیز داریونی… به پاسخ سوالات شیراز دسترسی ندارم. پاسخ سوالات تهران هم که هم با این همه منطقه و مدارس، زیاد است و هم زیاد به دردتان نمی خورد. شما می خواهید بدانید در آزمون خودتان چکار کرده اید… ولی نام آزمون و محل آزمون را بگو… شاید فردا توانسم برایت کاری کنم… فقط شاید… قول نمی دهم.

 3. میخواستم جواب سوالات رو براتون بگذارم اما چون به صورت عکس بود کپی نشد از این که نتونستم براتون کاری بکنم واقعا معذرت میخوام

 4. نمي‌توان انتظار داشت كه دانش‌اموزان داريوني از امكانات مدارس نمونه و تيزهوشان شيراز استفاده نكنند. مدارس نمونه و سمپاد شيراز به عنوان يكي از مدارس برتر در سطح كشور از بهترين معلمان استفاده مي‌كنند و نظام‌هاي آموزشي آنها براي ارتقاي سطح علمي دانش‌آموزان داريوني بسيار مفيد و كارا است. ليكن حضور در شيراز و يا تردد روزانه بين شيراز و داريون واقعا براي دانش آموزان فرسايشي و سخت است و ممكن است بر عملكرد آموزشي آنها تاثيرگذار باشد. از اين رو ممكن است برخي از خانواده‌هاي داريوني مجبور به سكونت در شيراز باشند تا فرزند مستعد آنها از امكانات آموزشي مناسب بي نصيب نماند. از سوي ديگر اگر در داريون مدرسه نمونه‌اي تاسيس شود نمي‌توان انتظار داشت اين مدرسه امكانات آموزشي هم سطح مدارس شيراز براي دانش‌آموزان فراهم سازد.

 5. محمد جان سلام… در این که باید دانش آموزان منطقه داریون نیز مثل کلان شهر شیراز از امکانات آموزشی مدارس نونه و سمپاد استفاده کنند، جای هیچ شک و تردیدی نیست و باید این امر صورت پذیرد. مشکلات فرا روی عزیزانمان نیز واقعیتی تلخ و ناگوار است که هر چند در کوتاه مدت گریزی از آن نیست، ولی ما نباید برای ابد به آن تن در دهیم. باید این مشکلات و معضلات پیش رو بر داشته شود و ما مردم فهیم و آگاه منطقه باید یا علی بگوییم، چاره اندیشی کنیم، از همفکری صاحبان فکر و اندیشه و نخبگان منطقه و همشهریان مسئول در اقصی نقاط کشور عزیزمان کمک بگیریم. آگاه و هشیار باشیم و شورایی پویا و پایا را به لطف خدا و پشتوانه ی مردمی رقم بزنیم و از پتانسیل قوی و کارآمد امام جمعه محبوب و مردمی شهرمان نهایت بهره را ببریم و به عمران و آبادی منطقه امان بپردازیم که با برنامه های که پس از روی کار آمدن دولت جدید در کشور و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در منطقه، در دستور کار است، انشاءالله بر مشکلات ریز و درشت فائق خواهیم آمد… ولی حرف من چیز دیگری است .همه ی این ها خوب و پسندیده است. اما چرا روی توان و پتانسیل قوی خودمان حساب نکنیم!؟ چرا نباید باور کنیم که ما هم می توانیم مدارس نمونه ای در حد و اندازه های مدارس نمونه شیراز و سمپاد و چه و چه داشته باشیم!؟… مثلا با استفاده از همین پتانسیل قوی و کشوری موسسه رزمندگان که دارای پشتوانه های محکم و استوار ی هم هست، می توان به مدارس نمونه رزمندگان در منطقه، فکر کرد که نمونه ها و الگوهایش هم موجود و فراهم است. نمی گویم در کوتاه مدت ولی در دراز مدت هم نه، در میان مدت می توانیم مدارس نمونه رزمندگان را داشته باشیم که اگر خودمان را باور داشته باشیم دست نیافتنی نیست…. تا محمدها را داریم، غم نداریم عزیز دل برادر… تا فرهنگیان فرهیخته داریونی و منطقه داریونی ساکن و غیر ساکن را داریم، غم نداریم جان برادر… و در یک کلام تا خدا را داریم و توانایی های خدا دادیمان را باور داریم ، غم نداریم مومن خدا… ولی واقعیتی است انکار ناپذیر، با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود… باید اراده کرد و برای نیل به هدف مردانه جنگید و نمی گویم بی محابا که عاقلانه و هو شیارانه کمر همت بست برای ظفرمندی و… حالا شما بگویید عزیزان بهتر از جانم…

 6. من با نظرات شما موافقم و فكر مي‌كنم مي‌توان با تكيه بر توانمندي‌ها و قابليت‌هاي موجود تحولي جدي در حوزه سرمايه‌هاي انساني داريون ايجاد كرد. متاسفانه آنگونه كه شايسته است براي پرورش و توانمندسازي مهمترين سرمايه گرانبهاي منطقه داريون يعني نوجوانان و جوانان برنامه‌ريزي نشده است و ذهن اغلب شهروندان داريوني به مسائلي از جمله جاده آسفالت و كمبود امكانات فيزيكي معطوف شده است. داريون را قبرستان استعدادها مي‌دادند و مي‌پندارند كه هيچ آينده روشني براي داريون و داريوني نيست. آينده را بايد داريوني‌ها خود بسازند. از اين رو پيشنهاد مي‌كنم كه فرهيختگان داريوني تمامي توان خود را بر پرورش استعدادهاي نوجوانان و جوانان داريوني متمركز سازند. شما باني اين امر خير شده‌ايد. من هم در خدمت شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا