گزارش

برخی از ویژگی های امام خمینی(ره)از زبان دوستانش

یوسف بذرافکن|

نظم امام خمینی:
نظم امام در زندگی به حدی بود که اطرافیان از حرکت و سکون و خواب و بیداری و نشست و برخاست ایشان در می یافتند که چه ساعت از روز و شب است.
نماز جماعت:
امام همیشه مقیّد بودند که نمازها را به جماعت بخوانند.
رفتار با همسایه:
در ایام تبعید در شهر نوفل لوشاتو در شب ولادت حضرت عیسی (ع) امام به ما دستور دادند شیرینی و آجیلی که برادران از ایران سوغات می آوردند،بین همسایه ها تقسیم کنیم.این مساله برای همسایه ها بسیار جالب بود.روز بعد همه ی آنها با دسته های گل آمدند و از امام تشکر کردند.


محبت بر اهل بیت(ع):
امام در ۱۵ سال که در نجف بودند به طور مرتب زیارت جامعه را می خواندند.امام که در برابر مشکلاتی چون شهادت حاج آقا مصطفی اشک نمی ریزد،اما به محض اینکه روضه خوان بگوید:(السلام علیک یا ابا عبدالله) قطرات اشک از دیدگانش فرو می ریزد.
ساده زیستی:
در نجف در اتاق مجلسی منزل حضرت امام قالی نبود.زیلوهایی بود که از ایران آورده بودند و زیاد مناسب نبود.من به امام عرض کردم که گلیم ها زیاد مناسب نیست و اجازه بدهید فرش بخریم،امام فرمودند :مگر منزل صدر اعظم است؟و اجازه نفرمودند.
دوری از خودستایی:
هرگز ندیده و نشنیده ایم که امام خویشتن را بستاید.
رعایت قانون:
در نوفل لوشاتو ذبح حیوانات در خارج از کشتارگاه بر طبق قانون ممنوع بود.روزی گوسفندی را در محل اقامت امام ذبح کردند.امام با آن که در دیار غیر مسلمانان بودند فرمودند:چون تخلف از قانون حکومت شده از این گوشت نمی خورم.
امام در خانه:
روزی که تعداد میهمانان زیاد بود امام به آشپزخانه آمدند و گفتند:چون ظرفهای امروز زیاد است آمده ام تا کمک شما بکنم.
رعایت بیت المال:
در نجف هوا بسیار گرم بود.هر قدر به امام اصرار کردیم که اجازه دهند یک کولری تهیه کنیم،اجازه نفرمودند.تا آغاز انقلاب اسلامی حضرت امام تلفن نداشتند و شهرستانی ها اعتراض داشتند که ما نیاز به ارتباط با شما داریم و شما تلفن لازم دارید.امام فرمودند:پول بیت المال خرج رساله من و تلفن نشود.
امام در مجالس:
امام وقتی وارد مجالس می شدند هر جا که جا بود می نشستند و غالبا هم دم در و در جمع مردم کوچه و بازار می نشستند.
دوری از تجمّل:
شما در منزل امام یک چراغ اضافی نمی دیدید که روشن باشد و یا در هنگام وضو امام یک قطره آب اضافی مصرف نمی کرد و در فاصله بین مسح و شستن دست شیر آب را می بستند

5 دیدگاه

 1. یکی از بارزترین ویژگی اخلاقی امام(ره)، خدا محوری و احساس حضور ناظر در تمام مراحل زندگی است.

 2. باسلام
  امام خمینی (ره)از همه جهت الگو بودند.
  در مورد رعایت حق الناس یکی از نزدیکان امام نقل می کند:روزی من در نوفل‌ لوشاتو، به علت ارزانی، در حدود ۲ کیلو پرتقال خریدم، فکر کردم که هوا خنک است و برای سه تا چهار روز پرتقال خواهیم داشت.
  امام با دیدن پرتقال‌ها فرمودند: این همه پرتقال برای چیست؟ من هم برای اینکه کار خودم را توجیه کرده باشم، عرض کردم: پرتقال ارزان بود، برای چند روز این‌قدر خریدم، ایشان فرمودند: «شما مرتکب دو گناه شدید، یک گناه برای اینکه ما نیاز به این همه پرتقال نداشتیم و دیگر این که شاید امروز در نوفل‌ لوشاتو کسانی باشند که تا به حال به علت گران بودن پرتقال، نتوانسته‌اند آن را تهیه کنند و شاید با ارزان شدن آن می‌توانستند، مقداری از آن را تهیه کنند، در حالی که این مقدار پرتقال را برای سه یا چهار روز آن هم به جهت ارزان بودن آن خریده‌اید. ببرید مقداری از آن را پس بدهید.
  گفتم پس دادن آنها ممکن نیست، ایشان فرمودند:‌ «باید راهی پیدا کرد»، عرض کردم: «چه کار می‌توانیم بکنیم؟»، ایشان فرمودند: «پرتقال‌ها را پوست بکنید و به افرادی بدهید که تا حالا پرتقال نخورده‌اند، شاید از این طریق خداوند از سر گناه شما بگذرد».(خبرگزاری فارس)
  روحش شاد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا