ديدگاههمه

شورای حل اختلاف داریون نیازمند توجه بیشتر

یوسف بذرافکن|

شوراهای حل اختلاف بر اساس تعالیم حیات بخش اسلام برای گسترش صلح ودوستی ، رفع اختلافات محلی و کاهش مراجعات مردم به دادگاه ها تشکیل گردیده است. شورای حل اختلاف داریون بیش از ۱۰سال است که تاسیس شده و به این امر مهم مشغول است ، اعضای این شورا به صورت افتخاری و با تلاش و کوشش فراوان موفق به حل و فصل بسیاری از اختلافات و جلو گیری از افزایش پرونده ها در محاکم قضایی شده اند.

سابقه خوب این شورا باعث اعتماد مردم به این شورا شده و گسترش صلح و سازش و تفاهم را در پی داشته است .اما با وجود یک دهه تلاش موفقیت آمیز این شورا، متاسفانه شورا در همه سالهای سپری شده تا کنون از کمبود امکانات رنج می برد ، شورا ی حل اختلاف داریون در همه سالها از مکان مستقل و در شان مردم فهیم داریون برخوردار نبوده است .

در گذشته این شورا در شرکت تعاونی روستایی داریون مستقر بوده است و هم اکنون در دبیرستان سابق انصار مستقر است و با وجود آنکه دارای ارباب رجوع فراوان از سراسر منطقه داریون است ومردم و وکلای فراوانی برای پیگری پرونده ها به این شورا مراجعه می کنند در فصل گرما از کمبود وسایل خنک کننده و در فصل سرما از وسایل گرم کننده مناسب رنج می برد.

با وجود آنکه بیش از یک دهه از فعالیت این شورا می گذرد همواره مورد بی مهری و کم توجهی مسولین قرار گرفته و حتی از یک دستگاه کامپیوتر ، پرینتر و فتوکپی هم محروم است .

هر چند که این کمبودها بارها در بازدید های مختلف و مکاتبات متعدد انعکاس داده شده است و مسولین ذی ربط در جهت رفع آن قول مساعد داده اند اما تاکنون به این وعده ها عمل نشده است ،انتظار می رود که شورای جدید شهر داریون در جهت رفع این مشکلات که در واقع بخشی از مشکلات شهر و شهروندان عزیز است حداکثر تلاش را بعمل آورد .

10 دیدگاه

 1. اخیرا ادره آبفا ی داریون لطف فرموده آب محل استقرار شورای حل اختلاف که بسیحیان خواهر هم در آنجا مستقر هستند را قطع کرده است در حالی که دولت آب های تمام مدارس را پرداخت کرده است .اکنون شهروندان مراجعه کننده ،اعضای شورای حل اختلاف و بسیجیان حتی آب هم ندارند .این درحالی است که خواهران بسیجی با وجود پرداخت آب بها توسط دولت(چون این مکان مدرسه است ) نصف از قبض آب را هم پرداخت کرده اند . آبفای داریون مقام اول نارضایتی مردمی را به خود اختصاص داده است .

 2. با سلام خدمت اقای بذرافکن
  شورای حل اختلاف داریون در حال حاضر به علت قطع انشعاب آب توسط اداره ی آبفا با مشکل مواجه شده است و حتی جهت دستشویی ،وضو گرفتن و…آبی موجود نمیباشد و مراجعه کنندگان با مشکل جدی مواجه هستند (اعضای شورا به کنار)
  ضمنا وسایل سرمایشی وجود ندارد و در این فصل گرما با توجه به ساعت کاری شورا که 4/30عصر به بعد میباشد فشار زیادی به مراجعه کنندگان وارد میباشد به خصوص افراد مسن و بانوان گرامی.
  انشااله که مسولین آبفا، با توجه به بخشودگی بدهیهای آب از طرف وزارت نیرو و با توافق به عمل آمده با آموزش و پرورش که بخشنامه ی آن هم موجود و قابل ارائه است، نسبت به وصل مجدد انشعاب آب اقدام عاجل به عمل آورند.(نامه ی وزارت نیرو مبنی بر بخشودگی بدهی آب مدارس مربوط به سالهای قبل، قابل ارائه و مستند موجود است)
  از شورای آینده ی شهر هم درخواست دارم که به مشکلات شورای حل اختلاف رسیدگی فرمایند.
  ضمنا عکس این مشکلات در فصل زمستان هم وجود دارد و هیچ گونه وسایل گرمایشی وجود ندارد.
  حتی در شب با مشکل کمبود نور مواجه هستیم و قسمت سرویس بهداشتی (البته اگر بشود اسمش را سرویس بهداشتی گذاشت) هیچ گونه برقکشی یا نوری ندارد.و بنده در این سه سال شاهد مشکلاتی به ویژه برای افراد مسن بوده ام .
  مسولین عزیز شهر و قوه ی قضاییه و…آیا شوراهای حل اختلاف که سهمی زیاد در حل کردن مشکلات مردم و کاهش مراجعات به دادگاهها و…داشته اند ، فضایی اینچنین و ساختمانی متروکه و فاقد امکانات و.. در شانش میباشد.
  امیدوارم که مسولین دیدی بهتر نسبت به این شوراها داشته باشند و افرادی که دلسوزانه ومخلصانه در حال خدمت در این شوراها هستند را اندکی یاری کنند تا گامهایی مثبت در حل کردن بهتر و بیشتر مشکلات مردم برداشته شود.

  1. با سلام… امیدواریم با وجود افرادی مثل خانم جهاندیده در شورای آینده ی شهر داریون، که خودشان عضو شورای حل اختلاف هم بوده اند و شاید هنوز هم باشند، توجه ویژه ای به رفع این معضل بشه…. منتظر می مانیم….

 3. یکی از دوستان به شوخی میگفت: شورای جر و اختلاف (تلفظ صحیح داریونی آن جعر واختلاف) ان شآله موفق باشند

 4. عجایب جهان 7 تاس ولی نه برا داریون که ود جهان دیگریس.از ای اتفاقات فقط تو داریون میفته.خسته نباشید ابف…………

 5. وسایل لازم هنگام مراجعه به شورای حل اختلاف داریون در فصل تابستان
  1-بادبزن به تعداد کافی
  2-منبع آب یخ ترجیحا هزار لیتری (چون تعریق بالاست)
  3-یک گونی سه خطی پر یخ
  4-دستمال کاغذی شش بسته
  5-عطر و ادکلن و خوشبو کننده برای جلوگیری از بوی عرق
  6-عرق شاطره و کاسنی و کیالک هر کدام یک بطری برای جلوگیری از گرمازدگی
  7-بستن قرارداد قبل از مراجعه با یکی از همسایگان جهت استفاده از سرویس بهداشتی یا به همراه داشتن وسیله ی سریع السیر…
  ودر فصل زمستان
  1-نفت یک بیست لیتری
  2-به همراه داشتن پتو یا لحاف جهت جلوگیری از سرمازدگی
  3-ورزش کردن و اماده نمودن دستها جهت مالیدن انها به هم از زور سرما
  4-اوردن کلاه کش و کاپشن هر کدام چهار دست
  5-به همراه اوردن بخاری برقی یا نفتی
  6- به همراه اوردن آزک ،چراغ قوه و.. برای مواقعی که برق میرود
  7-مورد 7بالا اینجا هم لازم است
  ضمنا باید کلیه مراجعه کنندگان حداکثر همکاری با اعضای شورا جهت صلح و سازش داشته باشند و گرنه برای بار دوم و سوم باید اورژانس هم به همراهشان باشد و با تجهیات پزشکی همراه باشند

 6. خداراشکرکه منطقه مادرکل دادگستری فارس نمونه است چون کمترین پرونده هاکیفری راداردجرائم کم اهمیتی اتفاق می افتدومردم ازنظرفرهنگی نسبت به مناطق دیگراستان درسطح بالائی قراردارند،بیشترپروندهای ارجاعی به شورای حل اختلاف نیزحقوقی است .درضمن اگرمردم وشورای شهرپیگیری کنندمی توان اعتبارساخت ساختمان شورای حل اختلاف راازدادگستری استان تامین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا