اخبار

خبر ویژه، شنیده می شود که….

شنیده می شود که:برخی از مدارس منطقه داریون از جمله یک دبیرستان بر خلاف آئین نامه مدارس اقدام به دریافت وجه ثبت نام به صورت اجباری می نماید که این موضوع موجب اعتراض شدید برخی از اولیا دانش اموزان شده است .

نوشته های مشابه

30 دیدگاه

 1. به این می گویند کمک های داوطلبانه اجباری . کاش نمایندگی داریون بیشتر نظارت می کرد . شاید واقعا کسی نتواند مخارج فرزندان خود و این کمک های اجباری را بپردازد .اداره باید جلو کارهای خلاف قانون را بگیرد . گرفتن پول زور به هر عنوان که باشد خلاف شرع هم است . من کسانی می شناسم که هیچ در آمدی ندارندو فقط با یارانه ناچیز دولت زندگی می کنند و با سیلی صورت خود را سرخ کرده اند .طبق بند 30آئین نامه مدارس گرفتن پول هنگام ثبت نام ممنوع است ، وقتی مدیر خلاف قانون می کند تکلیف بقیه روشن است . اداره نباید از کار خلاف قانون و ظلم بر مردم حمایت کند .

 2. برخی از اولیاء از ترس این که مدیر و معاونین مدرسه تا پایان سال فرزندشان را به طرق مختلف و بهانه های گوناگون اذیت نکنند پول زور را با قرض هم که شده می دهند و از خیر شکایت و اعتراض می گذرند .

  1. دهاتی عزیز سلام برادر
   من کمی روی اسم حساس هستم . توی دهات بودن و زندگی کردن اشکالی نداره، اما کلمه دهاتی کمی بار منفی داره که نوعی کم فهمی رو میرسونه.
   میتونی بگی روستایی و یا هر چیز دیگر
   شما دیدگاه های خوبی رو ارائه میدهید که نشان از فهم دارد ، ترا خدا اسمت رو عوض کن

 3. هر دم از این باغ بری می رسد….. و اما این هم شنیده می شود: در این پایتخت ولنگ و واز همه ی مدارس بر خلاف آئین نامه مدارس اقدام به وجه ثبت نام به صورت اجباری اختیاری می کنند که این موضوع اصلا اعتراضی را به دنبال ندارد. و آموزش و پرورش هم اعتقاد دارد که بگیرید ولی نگویید که میگیریم !و اولیا هم پول را می دهند و می گویند نه !نه! نمی دهیم…. این طوری هاست دیگه…. تو این مملکت ! همه جوریش رو داریم…. چهار فصله عزیز چهار فصل !،

 4. کاش میشد از دانش اموزان پولی نگرفت ولی
  1-هزینه نفت و گازوییل و دیگر سوختها که سر به اسمان میگذارد
  2-پول آب و برق و گاز و…را از کجا مدرسه باید تامین کند
  3-خرید وسایل و ملزوماتی که لازم است مثل ماژیک وایتبرد و تخته پاک کن و …از کجا باید تامین شود
  4-هزینه های برگ آچهار وامتحاناتی که باید حداقل هفته ای یک درس برگزار شود از کجا باید برسد؟
  5-خرید جوهر دستگاه کپی و شارژ و سرویس این دستگاه که حداقل به طور عادی دوبار در سال باید انجام شود ؟
  6-هزینه ی خرید انشعاب گاز هر مدرسه حدود یک میلیون تومان شده است که بر عهده ی مدرسه بوده است ؟!
  7-بعضی از مدارس که موتورخانه یا شوفاژ داشته اند و مشعل انها دیزلی بوده است الان باید تغییر داده شود و به مشعل گازی تبدیل شود که هزینه ی هر مشعل حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است و دو مشعل لازم است یعنی حدود سه میلیون تومان!!
  8-هزینه هایی مثل تخلیه ی چاههای دستشویی و…
  9- هزینه خرید لوازم بهداشتی و…
  10-هزینه ی خرید و نوشتن بنر و پلاکارد و …برای مناسبتها و…
  11-هزینه ی خرید جوایز و شیرینی و…در مناسبتها و تشویق کردن دانش اموزان به درس خواندن چگونه اتمکان پذیر است؟
  12-در مدارس پسرانه که دانش اموزان شیطنت های خاص خود را دارند و روی دیوارها و..مطالبی مینویسند که فقط باید با نقاشی برطرف شودو هزینه ی زیادی بر دوش مدرسه میگذارد.
  13-تعویض قفلهای درب کلاسها و خود درب که زیاد آسیب میبیند و این آسیبها هم توسط دانش آموزان عزیز ایجاد میشود
  14-هزینه های سرویس کولر و… و شیرهای آب که باید به تناوب انجام شود.
  در پایان لازم است ذکر کنم که بسیاری از هزینه های پیش بینی نشده هم به روی دوش مدرسه است که در این مقوله نمیگنجد.
  حال خواهش میکنم بپرسید ببینید سرانه ی یک مدرسه چقدر است .مطمئن باشید یک صدم این هزینه ها هم نمیباشد !!!
  یک مدیر مدرسه چگونه باید این هزینه ها را تامین کند و از چه راهی؟
  هر کس راهی دارد پیشنهاد کند تا ما آن را انجام دهیم.
  ضمنا مدارس سطح شهر شیراز هزینه هایی به مراتب بیشتر از مدارس داریون میگیرند که شاید چندین برابر باشد و مدیران مدارس ما که اکثرا بومی و دلسوز هستند و از وضعیت مردم خبر دارند یک دهم مدارس شیراز هم چیزی دریافت نمیکنند .
  لازم به ذکر است که دانش اموزانی که تحت پوشش کمیته یا بهزیستی هستند یا مشکلات مالی دارند که بر ما مشخص باشد از انها هیچ گونه هزینه ای بجز پول بیمه ی دانش اموزی گرفته نمیشود.
  عزیزان مطمئن باشند که ما خدا را شاهد گرفته ایم که تمام این مبالغ گرفته شده صرف کارهای مدرسه و خود دانش اموزان میشود و زیر نظر انجمن مدرسه انجام میشود و تمام فاکتورهای هزینه شده هم باید به تایید اداره و انجمن و نماینده ی دبیران و.. برسد

 5. آقای فرهنگی درست می گوید مردم دندشان نرم می خواستند بچه نداشته باشند تا مجبور شوند مخارج مدارس را هم به لیست مخارج زندگیشان اضافه کنند .تازه باید به این طور مدیران متخلف بزرگواز و گرامی لوح تقدیر و ارتقاء درجه هم داد چون این مدیران لایق هستند که با یک ابتکار عالی هزینه ها را از دوش وزارت آموزش و پرورش بر می دارند .

 6. با تشکر از پیشنهاد آقای سروش من فاملیم دهاتی است اما اگر ثبت احوال قبول کند آن راتغییر می دهم .البته اگر آقای زارع یک پارتی ( ببخشید فرد با نفوذ ) در ثبت احوال برایم پیدا کند .

 7. یک خبر یک جمله ای و هر نفر پنجاه هزار تومان ناقبل که این هم نظر و دیدگاه لازم ندارد .تازه دز شهر های بزرگ تر مدیران لایق تری هم وجود دارند .

 8. توی داریون نما که پارتی نمیخواد برادر روستایی عزیز

  داریون واسه خودش شهری است
  مگه شما قبول نداری ؟
  مولانا گفته ده نرو ده مرد را ابله کند
  مرد حق را کافر مطلق کند

 9. من نمی دانم خانواده ها این همه هزینه که خیلی از آن ها هم غیرضروری است برای خانواده شان انجام می دهند ولی برای آینده فرزندشان و 50هزارتومان پول دوبسته کاغذ این همه داد وهوار راه می اندازن ، کدام مدرسه رو شما سراغ دارین که پول نگیرند، همانگونه که دوستان عنوان نمودند سرانه یک دانش آموز در طول سال تحصیلی کمتر از 3000 تومان است ،این هم با این اوضاع اقتصادی دولت پرداخت نمی شود ، به نظرتان مدیران مدارس باید چکار کنند این هزینه هایی که قسمتی از آن را دوستان بیان کردند از کجا باید تامین گردد ، اگه آموزش وپرورش پولی می داد که مدیران مریض نبودند پول از مردم بگیرند ودردسر برای خود درست کنند.

 10. به هر حال کار خلاف توجیه ندارد و برای هر کاری باید از راه صحیح اقدام کرد ، البته اولیاء در طول سال حاضر به مشارکت هستند ونباید به مردم اجبار و ظلم کرد . کار بد حتی کمش هم بد است و نباید بی قانونی به صورت قانون در بیاید .

 11. من نمیدونم اون سازمان یا نهاد یا هرکسی که میگه یا تصویب میکنه نباید پول از دانش اموزان گرفت خودش نمیدونه سرانه یه دانش اموز درسال چقدراست وفقط مدیران مدارس خبر دارند!یعنی مدارسی که قانون را رعایت میکنند هزینه ندارند لطفا به یاد داشته باشید که طبق قانون ما تحصیل تا دوره دبیرستان رایگان میباشدوهرکس به خواست ودلخواه خودش ونه ازروی اجبار میتواند به مدارس کمک کند

  1. سپیده جان سلام
   مدارسی که الان قانون را رعایت میکنند در طول سال مبالغی را میگیرند که جمع ان از مدارس مورد دعوی بیشتر است .یعنی فرق در این است که مدارسی همین الان پول را میگیرند ولی مدارس دیگر بعدا در طول سال دو برابر همان پول را میگیرند .
   پس رعایت قانون چندان حقیقی نمی نماید!!!!

 12. بعضی از دانش اموزان در مدرسه در روز حدود پنج هزارتومان چیپس و پفک و لواشک و… میخورند و هزینه ی موبایل و سی دی و بنزین موتورسیکلت و … که با ان در کوچه ها ویراژ میدهند بسیار بیشتر از این مبالغ است ولی اولیا آنها برای کمک به مدرسه که انهم در خرید وسایل و برگه و کپی وسوخت و… ودیگر مخارج مدرسه صرف میشود تمام اداره و شهر و مطبوعات و… را باخبر میکنند و حاضر به کمک نیستند .
  واقعا باید قدر فرهنگیان داریون را بیشتر دانست و انها را طلا گرفت اگر فرزندانمان در شیراز درس میخواندن انوقت معنی کمک اجباری را میفهمیدیم.
  خیلی از فرهنگیان داریون فقط به خاطر همین مسائل و حرفهای پشت پرده، داریون را ترک کرده و به شیراز فرار کرده اند.و فقط عده ای قلیل باقی مانده اند که متاسفانه با این کارها و حرف و حدیثها انها هم بزودی خواهند رفت انوقت نیروهای غیر بومی جایگزین خواهند شد و مردم متوجه خواهند شد که دلسوزی یعنی چه؟
  در همین چند سال قبل حدود 90درصد کادر مدرسه بومی بود و بدون هیچ گونه هزینه ای در شیفتهای مخالف مدرسه کلاسهای فوق برنامه گذاشته میشد و معلمان داریونی چندین ساعت وقت خود را بدون دریافت یک ریال هزینه از اولیا صرف آموزش و کلاس مجانی میکردند در حالی که هزینه ی همین کلاسها در شیراز ساعتی چهل تا پنجاه هزارتومان محاسبه میشود و قبل از شروع کلاس هم گرفته میشود.حال بیایید مقایسه کنید که معلمین بومی چه خدماتی بدون هیچ گونه منت انجام دادند و عاقبت هم این دستمزدشان شد و داریون را تر ک کردند.
  بیاید وضعیت اقتصادی فرهنگیان داریونی را نگاه کنید ببینید کدامشان خانه ها و ماشینهای انچنانی و… دارند و هر کدامشان هم که خانه ای محقر دارند با هزار وام و قسط و بدهکاری میباشد.حال وضعیت فرهنگیان شیراز را ببینید که حتی ویلای شخصی و ماشینهای مدل بالا و… دارند. انگاه وضعیت همین معلمین داریونی را که به شیراز رفته اند ببینید که نسبت به داریون چه تغییری کرده .همگی جزو بهترین معلمین شیراز هستند و صاحب همه چیز شده اند در صورتی که مدت زیادی هم از سکونت انها در شیراز نمیگذرد .انوقت معنی حرفهای بنده را خواهید فهمید.
  پس مردم عزیز داریون بیایید کمی بیاندیشیم و حق و ناحق نکنیم و این چند نیروی باقیمانده را هم فراری ندهیم .به خدا بعد میفهمیم که دیگر دیر شده است.

 13. کاش دلایل مدیرانی که وجوه مشارکت از مردم دریافت می کردند را هم از آن ها جویا می شدید و یک طرفه قضاوت نمی کردید!!!

 14. گرفتن پول از اولیاء به صورت یک قانون در آمده و اگر مدیری این کار را نکند مورد سرزنش واقع می شود البته گرفتن «مشارکت اجباری »فقط مختص هنگام ثبت نام نیست و در طول سال تحصیلی نیز به بهانه های مختلف از دانش آموزان و اولیا پول گرفته می شود و این همه به خاطر عدم نظارت است که بی قانونی خود به یک قانون تبدیل شده است .شما حساب کنید اگر از یک دانش آموز در یک دبیرستان 300نفری حداقل 50000تومان پول گرفته شود جمع آن می شود 15000000تومان در حالی است که دولت مدارس را از پرداخت پول آب و برق هم معاف کرده است مگر یک مدرسه چقدر هزینه دارد تازه برخی از مدارس ابتکارات جالب دیگری هم دارند مثلا جایزه را از اولیاء می گیرند ، پول برگه جداگانه می گیرند ، پول اردو ، پول کلاس تقویتی ، پول کتابخانه، و دهها ابتکار جالب دیگر …در شهر های بزرگ تر این ابتکارات هم بیشتر و جالب تر است و تا مبلغ یک میلیون تومان از هر نفر هم می رسد،پیشنهاد می شود دولت وظیفه تا مین بودجه را به وزارت آموزش و پرورش واگذار کند چون با ابتکارات آنها می توان همه مملکت را اداره کرد .در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تحصیلات تا پایان دوره متوسطه رایگان اعلام شده است ولی وضعیت اینطور است اگر مجوز قانونی هم وجود داشت آن وقت چه می شد ؟

 15. اگر کل پولی که یه مدرسه توی داریون جمع کرد به چهارمیلیون رسید ، بقیه اش پیشکش دوستان !!
  نیمی از دانش آموزان تحت پوشش ارگان های مختلف از جمله کمیته امدادو… هستند که هیچ گونه وجهی نمی پردازند ، وتعدادی از آن ها نیز بی بضاعت هستند که از آن هاهم پولی گرفته نمی شود و فقط شاید از تعدادی از دانش آموزان بتوان مشارکت گرفت .که آن هم خیلی زور بزنه به سه چهار میلیون نمی رسه ، کل وجوه دریافتی مدارس منطقه داریون به پانزده میلیون نمی رسه چه برسه به یک مدرسه و150 میلیون تومان !!!!
  ضمننأ درسته که آموزش وپرورش تا پایان دوره متوسطه رایگان است ، این فقط شامل هرینه حقوق معلم و تامین فضای فیزیکی وامکانات حداقلی سخت افزاری است و واقعأ هم رایگان است ولی سایر هزینه ها به هیچ وجه رایگان نبوده ونیست

 16. کامبیزششم با سلام
  داریون مدرسه سیصد نفری ندارد و کل مدارس شهر داریون هم به ششصد نفر نمیرسد!!
  نکته ی دیگر همانطور که مجید هم گفته خیلی از دانش اموزان بی بضاعت و تحت پوشش کمیته و بهزیستی و… از پرداخت پول معاف میشوند و شاید از یک سوم دانش اموزان یک مدرسه 120 نفری پولی گرفته شود که انهم میانگینش به بیست هزار تومان نمیرسد یعنی حدود یک میلیون تومان شاید به زور جمع شود .
  نکته ی دیگر اگر شما خبری دارید که دولت پول اب و برق مدارس را رایگان کرده بیاورید تا ما هم اطلاع پیدا کنیم و پول اب و برق را ندهیم. جهت اطلاع عرض کنم که هیچگونه یارانه ی اب و برق و گازی هم به مدارس پرداخت نمیشود و مدرسه با منازل شخصی هیچ فرقی ندارد.(میتوانید تحقیق کنید)
  ضمنا هزینه شدن تمام مبالغ دریافت شده (صد و پنجاه میلیون!!!!!) زیر نظر انجمن اولیا و مربیان مدارس خرج میشود و صرف معلمین نمیشود و فقط صرف مخارج مدرسه میشود.
  عزیز من کامبیز ششم جان خیلی چیزها را انسان میشنود ولی باید با عقل خود سبک و سنگین کند ببیند جور در می اید یا نه!!!جمع کردن این هزینه ها در مدارس غیر انتفاعی هم انجام نمیشود چه برسد به دولتی!!!
  در مورد پول اردو و کلاس تقویتی و … هم چه باید کرد از معلمین باید گرفته شود .؟
  کلاسهای تقویتی و اردو به پیشنهاد خود دانش اموزان و اولیا برگزار میشود تا خستگی از تن دانش اموزان بدر رود تازه انجا خیلی از دانش اموزان از پرداخت معاف میشوند و مدیر میماند و دست خالی!!
  کل در امد یک مدرسه در یک سال با پولهای جمع شده و مشارکتها در داریون به سه میلیون تومان نمیرسد.
  با تشکر از دیدگاه شما

 17. فرض کنیم که یک مدرسه بخواهد در یک سال 15000000تومان هزینه کند ، مردم بدبخت از کجا بیاورند و خرج هزینه های مدارس را بدهند در مدارس دخترانه که وضعیت به مراتب بد تر است .

 18. با سلام دبستان حضرت ولی عصر (عج) و دبیرستان فاطمیه (س)روی بیش از پانصد نفر دانش آموز دارد . ماآنچنان هم از اوضاع مدارس بی اطلاع نیستیم ، در مورد مدارس غیر انتفاعی اطلاعات شما به روز نیست ، البته مادر مورد همه مدارس این مسائل را مطرح نمی کنیم چون مدیران بعضی از مدارس تا سال آینده هم از مدرسه طلبکار می شوند ، اما کافی است به همکارانتان که در شیراز مدیر هستند تماس بگیرید تا اوضاع دستتان بیاید و یا آزمایشی بعنوان ولی دانش آموز به دبیرستان دخترانه داریون یا مدارس شیراز مراجعه کنید ، بحث سر این است که خلاف قانون ، خلاف قانون است و توجیه پذیر نیست .کسی نمی گوید که مدیران مدارس این پول ها رابرای خودشان بر می دارند ولی کار خلاف قانون در همه جا ناپسند و نکوهیده است .به احتمال زیاد خود شما مدیر یا معاون مدرسه هستید ،اگر در مدرسه شما این طور نیست دلیل آن نمی شود که مدیران بقیه مدارس هم این طور هستند . ای کاش کسی هم پای در دل مردم بدبخت و یا خانواده های عیالوار کم در آمد می نشست .

  1. کامبیز ششم سلام
   عینک بزرگنمایی با ضریب 1000x به چشم زده اید و خبر ندارید.تقصیری هم ندارید چون چیزهایی شنیده اید و حدسهایی میزنید که از واقعیت خیلی دوراست .بین ما فرهنگیان مدیر و معاون و دبیر و اموزگار و سرایدار یکی است و فرقی نداریم .میتوانید اگر از بستگانتان د راموزش و پرورش باشند بپرسید .ولی به شرط انکه ان عینک را بردارید!!
   ما معلمان هم جزو همان مردم بدبخت هستیم که کسی پای درد دلمان نمینشیند .باور کنید ما هم خودمان فرزند داریم و از همه جا باخبر هستیم ولی چکار کنیم . نه بودجه ای میدهن تا زخممان را ببندیم و نیازی به پول گرفتن از این مردم محروم نداشته باشیم .در مدرسه ای که ما هستیم مبلغ مشارکت را اختیاری گذاشته ایم و اجبار نکرده ایم .و خیلی از اولیا خودشان داوطلبانه کمک میکنند .ولی واقعا هزینه ها سرسام اور است .که خیلی از هزینه ها به درستی در دیدگاههای بالا توسط همکاران گفته شده و خیلی ها هم گفته نشده است.
   ولی مطمئن باشید هیچ مدیر یا معاونی موافق با پول گرفتن نیست و مجبور است .
   با احترام و تشکر از دیدگاه شما

  2. باسلام خدمت دوستان عزیز.فرزند من در دبستان فرهنگیان درس می خواند ولی آنجا نیز هزینه کاغذ- بیمه و … را گرفته اند.پس این مساله مربوط به داریون تنها نیست و اگر با دیگر خرجهایمان در طول یکسال مقایسه کنیم مبلغی نمیشود.

 19. مدارس خاص آموزش وپرورش شیراز مثل نمونه دولتی ها ، شاهد و…نیز چنین مبالغی را به چشم ندیده اند عزیز برادر چه برسد به مدارس حداکثر 100 نفری داریون !! قوه تعقل هم برای آدم خوب است !!!

  1. اشتباه میفرمایید فرزند من دانش اموز دبستان دکتر حسابی است و تمام هزینه ها راپرداخت کرده ایم وغیر از آن کمک هم کرده ایم

 20. البته برخی از مدارس پسرانه هم به این ابتکار جالب دست زده و مبلغ را به صد هزار تومان هم رسانده اند .

 21. امام جمعه محترم منطقه داریون در اولین جمعه ماه مبارک رمضان و به مناسب روز عفاف و حجاب در یک تذکر یک سطری در مورد وضعیت حجاب دانشجویان دانشگاه آزاد داریون تذکر دادند . امیدوراریم که توجه شود و کار به تذکرات مفصل تر کشیده نشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن