دفترچه خاطراتهمه

دهه اول انقلاب اسلامی در داریون با یادی از مرحوم شیخ رضایی

یوسف بذرافکن|
در دهه اول انقلاب اسلامی، داریون مرکز فعالیتهای مختلف انقلابی و اجتماعی بود همان طور که تظاهرات برعلیه رژیم ستم شاهی از داریون شروع شده و به روستا هاگسترش یافت در سالهای اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی، داریون کانون فعالیتهای انقلابی و شکل گیری نهادهای انقلاب بود .

یکی از کسانی که در شکل گیری و گسترش نهادهای انقلابی نقش به سزایی داشت مرحوم شیخ نظررضایی روحانی اهل لایی زنگان داراب بود که بار سفر و هجرت را از زادگاه خود به داریون بسته بود ایشان که بعنوان امام جماعت حسینه حضرت ولی عصر (عج) به داریون آمده بودو بدلیل اخلاق و رفتار جذاب خود مورد استقبال مردم قرار گرفت و توانست منشاء خدمات ارزنده ای باشد که آثار و برکات آن تا کنون برجااست .

مرحوم شیخ رضایی اعتقاد داشت که یکی از فلسفه های برپایی نمازجماعت بررسی و پیگیری مشکلات اجتماعی مردم است و لذا آن مرحوم فقط به برپایی نمازجماعت اکتفا نکرد و به پیگری کارهای خدماتی و عمرانی و آبادی محل پرداخت . آن مرحوم پیشنهاد تاسیس صندوق قرض الحسنه رامطرح کرد که در اولین نماز جماعت تعداد۲۲نفر از اهالی بعنوان هیئت امنا ء انتخاب شدند که برخی از آنها عبارت بودند از : حاج غلامرضا طالبی ، حاج غلامحسین پیرزاده ، حاج جعفر نامجو، حاج حسین محمدی ، قدمعلی بذرافشان ، علی داد غلامی ، صمد صمدی و مرحومین مغفورین :حاج عوض محمدی ، حاج حسین بذرافکن، حاج علی حسین زارع ، مشهدی مهراب خوش نژاد، رحمت اله بذرافکن ، احمد علی محترم ، عوض قنبری، علی بخش بذرافکن ، این صندوق قرض الحسنه بعد از افتتاح به ثبت رسید وتعداد ۷نفر بعنوان هیئت مدیره انتخاب شدند و زیر نظر مرحوم شیخ رضایی فعالیت خود را شروع کرد .

سپس برای انتخاب اولین کارمندان صندوق از بین دیپلم های واجد شرایط فراخوان داده شد و با مصاحبه و گزینش توسط مرحوم شیخ رضایی ،آقایان اباذر جهانی و بهزاد زارع بعنوان کارمندان صندوق انتخاب شدند. مرحوم شیخ رضایی پس از افتتاح صندوق به پیگری راه اندازی اولین دفتر مخابراتی منطقه داریون پرداخت که منجر به ایجاد دفتر مخابرات و توسعه شکبه تلفن ثابت گردید ،پیشنهاد و پیگیری ساخت حسینه گلزار شهداء ، پیگیری اجرای طرح هادی روستایی داریون از طرف استانداری و بعد از آن تهیه نقشه احداث خیابان کشاورز و خیابان فاطمیه (س) از اقدامات آن مرحوم بود .

مرحوم شیخ رضایی بعد از این اقدامات به پیگیری تاسیس بانک ملی داریون اقدام نمود و این بانک در خیابان کشاورز در مغازه های آقای میرزا جمال بذرافکن افتتاح گردید اما دست تقدیر الهی مجال بیشتری برای خدمت رسانی بیشتر را به آن مرحوم نداد و در حالی کهبه فکر برپایی نماز جمعه در داریون بود دعوت حق را لبیک گفت و به دیدارمعبود شتافت .روحش شاد.

1 دیدگاه

  1. با سلام… خدا رحمت کند مرحوم شیخ بزرگوار را و خدا رفتگان شما هم بیامرزد که از چنین نیکانی یاد می کنید…. مردم داریون باید ادامه دهنده ی راه این قبیل عزیزان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا