اخبارهمه

ماه مهر و یک تراژدی تلخ در داریون؛آیا تکرار می شود؟

ماه مهر ماه بازگشایی مدارس در راه است . دانش آموزان با اشتیاق فراوان برای پایان این روزهای آخر تابستان و بازگشایی مدارس لحظه شماری می کنند اما متاسفانه دانش آموزان منطقه داریون گاهی حتی تا دو ماه از سال تحصیلی چشم به راه معلم می مانند اما آیا در سال تحصیلی جدید باز هم این تراژدی تلخ تکرار می شود ؟

آیا مسوولین آموزش و پرورش می توانند این قول را به دانش آموزان داریونی بدهند که مشکلات و کمبودهای سنوات قبل تکرار نشود ؟ این سوالی است که ذهن دانش آموزان و اولیاء آنها را به خود مشغول کرده است . مسوولین آموزش و پرورش چه تدابیری اندیشه اند؟

21 دیدگاه

 1. درسته این مورد اصلا مناسب نیست وباعث عقب افتادگی تحصیلی میشود ولی زیباترین خاطرات دوران شیرین مدرسه همان روزهایی بود که دبیر نداشتیم فقط به بازی خنده میگذشت دوران شیرینی را به ارمغان می آورد وقتی مدیر اعلام میکرد از امروز دبیر داریم ازبس دیگه از بیکاری بازی خسته شده بودیم چقدر خوشحال میشدیم دل به درس دبیر تازه وارد میسپردیم دنیای دیگر را تجربه میکردیم

  1. سلام… تعجب می کنم ! یعنی می شود در شهری مثل داریون، چنین اتفاقی رخ دهد!؟ حتما شده است، که گزارش کرده اید. ظاهرا هرچند باورش برای من که حتی بی دلیل تا کنون یک کلاسم هم تعطیل نشده است، مشکل است ولی واقعیت دارد ! یک واقعیت تلخ تر از تلخ که در ذهن کوچک من باورش نمی گنجد !

   راستش را بخواهید، این جمله را هم نوشتم: ” در داریونی که این همه فرهنگی فرهیخته دارد چرا…….” ولی دیدم رطب خورده ام و….. خداوند علیم، بر من و امثال من، این فاجعه را ببخشاید. باید کاری کرد. این طوری نمی شود. ولی چه کاری؟ فعلا نمی دانم !

 2. شایددبیرایی که آموزش وپرورش بهشون میگن بایدبرین داریون تدریس کنین آدرس داریون روبلدنیستن تاپیداش کنن بیان سرکلاس یکی دوماه طول میکشه,یاشایدمیذارن یکی دو ماه که میگذره یادشون میادمدارس داریون دبیرندارن,نه راستی من شنیدم میگن داریون شهرهس باشیرازفرقی نمیکنه حقوق دبیرای که بخوان بیان داریون بامدارس داخل شیرازیکسان هس به همین خاطردبیراازشیرازنمیاد.انشا… که امسال مشکل نبود دبیرمثل قبل نداشته باشیم..

  1. سلام….
   مرتضی جان، همان طور که خود نیز واقفید، هیچ یک از این ها، دلیل قانع کننده ای برای حتی یک جلسه تاخیر در امر آموزش نیست ، چه برسد به دو ماه ! من از شنیدن این مطلب شوکه شدم. ! هنوز هم باورش برایم مشکل است. نمی دانم مسئولیت اعزام به موقع و کامل دبیران به دبیرستان های داریون با کیست، ولی من اگر جای او بودم و چنین اتفاقی برای حتی یک دبیرستان در دورترین محدوده ی محل خدمتم رخ می داد، بلافاصله از سمت خود استعفا می دادم. این امر، توجیه پذیر نیست عزیز دل برادر ! توجیه پذیر نیست. به هیچ عنوان.همین.

 3. به خدا زشته که شهری مثل داریون تا گاهی 2 ماه معلم برای بعضی مدارس ندارد من خودم دانش اموزهستم مهر سال قبل ما تا 2ماه دبیر ریاضی نداشتیم مسئولین به فکر باشند.

 4. به طورکلی کادرآموزشی درمدارس داریون خیلی ضعیف هست تازه بعدازگذشت دوماه ازسال تحصیلی که دبیرمیادسرکلاس,دبیران ازلحاظ بارعلمی ,تدریس وتجربه درسطح متوسط هم نیستن چون سالهای اول تدریسشان هست واولیادانش آموزان بادیدن این وضعیت مجبورمیشوندفرزندان خودبراتحصیل به مدارس شیرازبفرستن وهرساله تعداددانش آموزانی که به شیرازمیروندافزوده میشود وهمچنین به خانواده هافشارمالی ونگرانی ازجان فرزندان خوددرجاده حادثه خیزشیرازداریون ایجادمیشود و…
  به امیدروزی که مدارس ماهم درسطح مدارس شیرازبرسدودیگرهیچ دانش آموزی مجبور نشود…

 5. با نظر مرتضی کاملا مخالفم
  اصلا اینطور نیست همین حرفها باعث میشود خیلی از اولیا بیخبر از همه جا فرزندشان را به مدرسه ی شیراز ببرند.مرتضی جان شاید شما اصلا در مدارس داریون تحصیل نکرده ای .دبیران مدارس داریون در چند سال اخیر جزو بهترین دبیران ناحیه بودند .حتی امسال ما دبیری داشتیم که در کشور مقام دوم روشهای تدریس را کسب کرده است .خیلی از دبیران ما در مدرسه ی نمونه ی رازی هم تدریس میکنند .
  اصولا به نظر بنده ی حقیر کادر اموزشی مدارس نمونه کاری انجام نمیدهند .انها یک عده دانش اموز نخبه و زرنگ را انتخاب کرده و به مدرسه نمونه میبرند .چنین دانش اموزانی خودشان درسخوان هستند و لی مدارس عمومی و معمولی با همه نوع دانش اموز سرو کار دارد .این مدارس کادر مجربی دارد که از هیچ و پوچ دانش اموزانی میسازد که در سطح کشور و ناحیه مطرح هستند.پس همیشه گوش به حرفهای دیگران ندهیم اول به یقین برسیم بعد سخن بگوییم خیلی از حرفهای باد اورده از روی باد و هوا گفته میشودو باد هم انها را در بین مردم مظلوم پخش میکند .و همین حرف بی اساس خدای نکرده زندگی فردی یا دانش اموزی را دچار تغییر منفی میکند .چه دانش اموزان زرنگی داشتیم ولی بعد از انتقال به مدارس شیراز درسخواندن را فراموش کردند و به هزار راه کشیده شدند هر چند این مثال عمومیت ندارد ولی بالاخره بوده ٰهست و خواهد بود.
  مدارس داریون و کادر انها با این بضاعت اندک شاهکار میکنند .پس بجای قدردانی از انها با این حرفها زحمتشان را به هدر ندهیم .در رابطه با دبیر هم اینطور نیست که دو ماه دبیر نداشته باشیم شاید دبیری تغییر کرده است ولی به این شوری شور هم نبوده است .در چند سال اخیر در همان یکهفته ی اول تمام دبیران تامین شده است بجز موارد خاصی که انهم با سرعت تامین شده است
  با تشکر از دیدگاه شما مرتضی جان

 6. سلام جناب آقای فرهنگی عزیز…… ضمن تشکر از توضیحتان که البته لازم بود، از آن جا که من، هم شما هم مرتضی و هم نویسنده ی این متن را می شناسم و به صدق گفتار هر سه شما واقفم و از طرفی دانش آموزی به نام اسماعیل هم به خدا قسم یاد می کند که سال قبل تا دو ماه دبیر ریاضی نداشته اند، کمی گیج و سردرگم شدم. مسلما خیلی ها مثل من دچار تردید شده اند.من قبول دارم که گاهی در گفتن واقعیت ها زیاده روی می شود. شاید به آن شدتی هم که مرتضی می گوید نباشد. شما هم ادعا نکرده اید که این اتفاق هرگز رخ نداده است، می گویید موارد خاص هست که سریع چاره اندیشی می شود.می خواهم بگویم همه ی شما کم یا زیاد، در یک مسئله متفق القولید و آن هم این است که جای نگرانی وجود دارد و باید چاره اندیشی شود.
  نگرانی نویسنده ی متن این است که نکند امسال هم مثل سنوات قبل مشکلات به قوت خود باقی بماند. نگرانی مرتضی این است که نکند باز هم مردم برای تحصیل فرزندشان با ثبت نام آن ها در مدارس شیراز، به دردسر بیفتند و نگرانی شما هم این است که نکند این بزرگنمایی ها زمینه مهاجرت بیش تر دانش آموزان را سبب شود و گاهی عواقب ناگوار داشته باشد. همه نگرانیم. پس جای نگرانی هست. و اما چاره ی کار:
  سنوات قبل را رها کنیم که پرداختن به گذشته هر چند برای عبرت گرفتن و چاره اندیشی خوب است ولی بیش از این به آن پرداختن، ما را از وضعیت فعلی هم غافل می کند.

  جناب آقای فرهنگی عزیز، این که سطح علمی معلمین و حضور به موقع و منظم و ثابت آن ها در سنوات گذشته چگونه بوده است، هر چند جای تامل دارد ولی فعلا کنار بگذاریم. شما که خودتان جزو بدنه ی آموزش و پرورش داریون هستید،لطفا قبول زحمت کنید و برای سال تحصیلی جدید با یک ارزیابی واقعی و بی طرفانه که بشود به آن استناد کرد، گزارش جامع و دقیقی را از سطح علمی، حضور به موقع و منظم و ثابت ماندن و یا جا به جایی برخی از معلمین، ارائه دهید تا اگر همان طور که شما ادعا می نمایید و ما به صدق گفتارتان واقفیم، با بیان واقعیت نه تنها اجر آنان ضایع نگردد، بلکه از ناحیه ی این فضای مجازی مورد تحسین هم واقع شوند و با روحیه ای مضاعف به کار خود ادامه دهند. اگر هم به ادعای مرتضی که به صدق گفتار ایشان نیز واقفیم، خانه از پای بست ویران است که ما از دریچه ی همین فضای مجازی اطلاع رسانی کنیم و از مسئولین بخواهیم تا پاسخگو باشند. نویسنده ی این متن هم کلمه “همیشه” را به کار نبرده است و ادعا کرده است که “گاهی” حتی تا دو ماه….. ما می خواهیم بدانیم که شدت و ضعف این گاهی ، چقدر است. در حد متعارف است یا غیر متعارف.
  تا گزارش جامع و دقیق شما، بدون هرگونه قضاوت شتاب زده، منتظر می مانیم ولی اگر……..

 7. سلام
  اقاي زارع متاسفانه صحت داره و هيچ كس جواب گو نيست اگه اعتراض داشته باشي مدير ها ميگن به اموزش پرورش سر بزنيد اموزش و پرورش ميگه به ناحيه سر بزن …تا اين مراحل طي بشه دو ماه گذشته .بعد هم يه دبير بيسواد ميفرستند اوليا هم از ترس اينكه همين هم از دست بدند سكوت ميكنند……باوجود اينكه خود داريون اين همه فارغ تحصيل داره چند روز پيش يكي از دوستام كه فارغ تحصيل رشته رياضي بودوتو دانشگاه رتبه اول اورده بود از بيكاري خياطي زده خيلي براش ناراحت شدم….كي بايد جواب بده …لطفا اگه صداتون به گوش مسئولين ميرسه كوتاهي نكنيد…..متشكرم

 8. اتفاقا من با نظر هر دو گروه مخالفم، منطقه داریون نه تنها در موضوع آموزش و پرورش مشکلی ندارد بلکه در هیچ زمینه دیگری مشکل ندارد ، این حرف ها همه شایعه است ، کسی به این حرف ها گوش ندهد داریون این همه امکانات دارد بانک دارد ، پارک دارد ،نانوایی دارد ،بقالی دارد خیابان دارد و… بازهم عده ای فقط نیمه خالی لیوان را می بینند ، ناشکری کارخوبی نیست .این مطالب مسولین محترمی که شبانه روز تلاش می کنند و در ادراتشان گاهی تا چهار شیفت هم کار می کند دلسرد می کند ،شما همین فردا ساعت پنج صبح به شهرداری و ادرات داریون سر بزنید بنده های خدا مشغول به کار هستند.از وقتی این داریون نما راه افتاده بعضی ها این حرف هارا مطرح می کنند تازه شنیده ام که مسولین می خواهند مترو شیراز را از طریق محله سعدی تا ایزاد خواست ادامه دهند تا معلمین با مترو به داریون بیایند اما این صحبت ها جلو پیشرفت داریون را می گیرد .

 9. سلام
  این قسمت صحبت آقا مرتضی را یکبار دیگر بخوانید ” حقوق دبیرای که بخوان بیان داریون بامدارس داخل شیرازیکسان هس به همین خاطردبیراازشیرازنمیاد.” ظاهرا آموزش پرورش در استخدام دبیران محترم است نه دبیران اسخدام آموزش و پرورش اگر این درست باشد که وا مصیبت. البته می گویند معلمی شغل انبیاست ظاهرا بعضی ار انبیا هر جا که دوست داشته باشند می روند نه آنجایی که از آنها بخواهند.

 10. حق با آقامرتضی است.شما حتما اطلاع ازوضعیت آموزشی داریون ندارین که ضعف زیادی برخورداراست وموضوع نبوددبیرتادوماه اول سال درتعدادی ازمدارس داریون کاملاصحت داره همونطورکه آقااسماعیل گفت:اونم نبوددبیرریاضی تا2ماه
  من گفته ی آریوبرزن هم قبول دارم که بعضی ازدبیراازسوادوتجربه پایین برخوردارهستن.
  درضمن اگرآموزش ضعیف نبود فقط تعدادانگشت شماری براتحصیل به شیرازمیرفتن نه الان که …
  من قصدجسارت به هیچ فرهنگی داریونی ندارم.
  جناب فرهنگی عزیزمشکلات رو نمیشه کتمان کنیم بایدگفت تاشایدحل شوندو مسولین به فکردانش آموزان بااستعداد داریون بیفتند.

 11. آقای زارع حقیقت داره نبوددبیرتادوماه ازسال تحصیلی.
  ما تومدرسه طالقانی سال قبل اواخرآبان ماه یه دبیراومدواسه تدریسه سه تادرسامون که دبیرنداشتیم.
  البته خیلی خوش گذشت تواین دوماه ولی آخرسال ضربش خوردیم.
  جناب فرهنگی بیاییدحقیقت رابپذریم.
  امیدوارم که امسال دبیرداشته باشیم.
  مسولین پیگیراین قضیه باشید تامدارس خالی ازدانش آموزنشده.

 12. سلام
  کاش فریادم بجایی میرسید ای کاش این همه سیستم آموزش و پرورش که شالوده اصلی پرورش بچه ها و شکل گیری آینده هر فرد در این کشور است به این گونه ضعیف و کاملا سلیقه ای و غیر کارشناسی اداره نمیشد
  بله خیلی دلم پر است
  مسایلی را میبینم که حتی بیان و فکرش نیز آزارم میدهد
  اخیرا متوجه شدم که آموزش پرورش از بین عزیزام مستخدم که خیلی هم بر ای ما عزیز و قابل احترام هستند جایگزین نیروهای معلم کرده است
  بله درست متوجه شدید آخه بزرگوارانی که اینچنین تصمیم های بی مسوولانه وغیر کارشناسانه ای میگیرید این عزیزان با کدام پشتوانه علمی و عملی و کدام سواد و تجربه میخواهند بچه های مارا تربیت کنند در حالیکه در همه خانه ها لیسانس و فوق لیسانس بیکار وجود دارد و منتظر اینچنین شغلهایی هستند نمیدانم چه بگویم به کی بگویم اللهم عجل لولیک الفرج

 13. هرکی دیدگاه نیمه پرلیوان رو نوشته واقعا هنرمندبوده خیلی قشنگ هس.دست مریزاد کنایات وطنزخیلی قشنگی نوشتی من ازتون میخام مطالب طنزبیشتری ازاین به بعدبنویسی.البته به شرطی که مسولین جدی نگیرن باورشون نشه.متوجه بشن که طنزهس.
  بازم متشکرم

 14. مدارس شروع شد.ولی باز با کمبود معلم روبرو هستیم الان کلاس اول معلم ندارد بجه ها گریه می کنند که به مد رسه نمی رویم چون معلم ندارند و حوصله شان سر میرود .کلاس دوم.سوم.ششم دبستان دخترانه حضرت ولیعصر هم بدون معلم هستند

 15. سلام دوستان
  من هم دیپلمم رو داریون گرفتم دقیقا مشکلاتی که گفتید وجود داشته و دارن
  ولی به خاطر داشته باشیم که هر چه برماست از خود ماست

  تا وقتی مشکلات رو فقط بین خودمون بگیم -مثل دوران تحصیل ما – هیچ نتیجه ای حاصل نمیشه
  یاد گرفتم توی این جامعه هر چیزی رو که خواستی باید به زور بگیری وگرنه حاضر و آماده نمیارن بدن دستت

  چرا توی بیشتر نقاط شیراز یا تهران جرات چنین جسارتهایی به مردم وجود نداره ؟
  چون اونا شدیدا پیگیریش می کنن و -جسارتی به کسی نشه -مثل ما داریونی ها نمی نشینن تا یکی از آسمون بیاد مشکلشونو حل کنه.
  به امید روزای خوب برای داریون و داریونی

 16. جناب فرهنگی عزیز
  حالابروببین ازهرمدرسه درحال حاظرچن تا دبیر نداره که انوموقع انکارمیکردین.

 17. با سلام و خدا قوت
  آقا مرتضی درست میگن
  الان 15 روز از مهر میگذره تازه دو سه روزه که کلاس اول دبستان دارای معلم شده
  “خانم صابر”
  خب شما که می خواستید از معلمهای شایسته داریون استفاده کنید چی می شد از همون روز اول مهر اینکار رو می کردید تا بچه های مردم ، اونم توی اولین روزهای ورودشون به اجتماع اینطور دچار سردرگمی نشن.

  1. سلام بر ” راز…و”……
   بالاخره این “آبجی ایلماه” هم نام مستقلی را برای خود بر گزید. ممنونم ” راز…و” که به توصیه ی این کم ترین کاربر، جامه ی عمل پوشاندید. هم چنان پویا و پایا باشید.

 18. با سلام و خدا قوت به استاد گرامی
  و عرض سپاس
  امیدوارم بتوانیم در راه اعتلای داریون گام برداشته و شهرمان را سرافراز نماییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا