ديدگاههمه

ضرورت گسترش کارهای فرهنگی در داریون

یوسف بذرافکن|

هر چند در سالهای اخیر برنامه های فرهنگی خوبی در منطقه داریون از طرق مختلف انجام شده و اکنون نیز استمرار دارد ،سایت داریون نما راه اندازی شده و خدمات فرهنگی قابل توجهی انجام داده و باعث رشد عمومی منطقه خواهد بود ،کانون فرهنگی وتربیتی وحدت ،کانون های فرهنگی و هنری مساجد ،نهاد نماز جمعه ،هیئت های مذهبی ،مساجد ، روحانیون ، مبلغین ، مجتمع فرهنگی گلهای باغ نبوت و نهاد های انقلابی همچون بسیج تلاش های قابل تقدیری در زمینه های فرهنگی انجام داده اند اما ضرورت و اهمیت فعالیتهای فرهنگی آنقدر زیاد است که این تلاش ها باید چندین برابر شود .

تلاش ها ی مختلف برای ارتقاء فرهنگی منطقه داریون کوشش های مقدسی از که از جانب نیروهای دلسوز فرهنگی ، روحانیون و مذهبیون هیچگاه متوقف نشده است ولی در راه رسیدن به موفقیت های بزرگ فرهنگی متاسفانه همیشه موانعی وجود داشته است که دلسوزان صدیق عرصه فعالیتهای فرهنگی به سختی آزار داده است که ما سعی می کنیم به این موانع اشاره کرده و راه حل های نیز ارائه دهیم .شاید باور برخی از مشکلات برای کسانیکه بیرون از این منطقه هستند باور کردنی نباشد .مثلا شاید هیچکس باور نکند که تنها کانون فرهنگی و تربیتی منطقه داریون پس از بیست و دو سال فاقد یک ساختمان مناسب و امکانات لازم باشد .

شاید هیچ غیر داریونی نتواند قبول کند که در داریون فقط مسجد امام محد تقی (ع) وجود داشته باشد ،یا فقط یک حسینه در این شهر وجود دارد. یا در منطقه داریون هیچ خانه عالمی برای ا ستقرار روحانیون اعزامی وجود نداشته باشد و یا در مجمتع فرهنگی داریون اینترنت پر سرعت وجود نداشته باشد . کمبود امکانات فرهنگی باعث کندی پیشرفت فرهنگی شده است .

البته همه مشکلات به کمبود امکانات برنمی گردد . منطقه داریون از لحاظ نیروی انسانی در زمینه فعالیتهای فرهنگی و حتی آموزشی رنج می برد. کمبود مدیران فرهنگی کاملا محسوس است ، به طور مثال کسی حاضر نیست مسئولیت تنها کانون فرهنگی و تربیتی داریون را بپذیرد ! هر چند در سالهای اخیر به همت امام جمعه منطقه داریون تعدادی از نوجوانان و جوانان جذب حوزه های علمیه شده اند اما در حال حاضر منطقه داریون فقط یک یا دونفر روحانی بومی ملبس دارد در منطقه داریون قاری مطرحی که در سطح شهرستان دارای مقام باشد وجود ندارد ،هیچ دارالقرآنی که به صورت تخصصی به آموزش قرآن بپردازد وجود ندارد .کمبود امکانات زندگی ،کمبود امکانات تحصیلی ،کمبود درآمد و اشتغال باعث مهاجرت نیروهای فرهنگی و تحصیل کرده شده است و این مساله وضعیت فعالیتهای فرهنگی را به شدت تحت تا ثیر قرار داده است .

در یک کلام می توان گفت در حال حاضر در منطقه داریون توجه جدی به تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص یک ضرورت انکار نا پذر است که متولیان فرهنگی منطقه باید برای آن برنامه ریزی داشته باشند در فرصتی دیگر این موضوع را انشاء الله را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم .

3 دیدگاه

  1. فکر می کنم کاربران داریون نما این مطلب را به دقت نخوانده اندتا نظریاتشان را بیان کنند .البته عکس تکرار ی است ولی مطلب تازه و قابل تامل است .

  2. معلوم می شود که کاربران فقط برخی از مطالب را می خوانند و فرهنگ واقعا غریب است …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا