منهاي داريونهمه

روز عرفه | عاشقان عیدتان مبارک باد

 جلیل زارع|

تا بال به بال عشق بستی
تا هست جهان، همیشه هستی

دل در جوشش ناب عرفه، وضو می گیرد و در صحرای تفتیده عرفات، جاری می شود. آن جا که ایوان هزار نقش خداشناسی است. لب ها ترنم با طراوت دعا به خود گرفته و چشم ها امان خود را از بارش توبه، از دست داده اند. دل، بی قرار روح عرفات، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شده است.

پنجره باران خورده چشم ها از ضریح اجابت، تصویر می دهد و این صحرای عرفات است که با کلمات روحبخش دعای امام حسین (ع) و اشک عاشقان او بر دامن خود اجابت را نقش می کند. اشک و زمزمه ما را نیز بپذیر، ای خدای عرفه.

عرفات نام جایگاهی است که حاجیان در روز عرفه (نهم ذی الحجه) در آنجا توقف می کنند و به دعا و نیایش می پردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مکه مکرمه باز می گردند و وجه تسمیه آن را چنین گفته اند که جبرائیل علیه السلام هنگامی که مناسک را به ابراهیم می آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت : عرفت ؟ و او پاسخ داد: آری، لذا به این نام خوانده شد. و نیز گفته اند: سبب آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می کنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می دانند که برای رسیدن به آن باید متحمل شد. چرا که یکی از معانی عرف، صبر و شکیبایی و تحمل است.

فَتَلَقی آدَمُ مِنْ رَبِّه کَلماتًُ فتابَ عَلیهِ اِنَّه� هو التَّوابُ الرّحیمْ

آدم از پروردگارش کلماتی دریافت داشت و با آن به سوی خدا بازگشت و خداوند، توبه او را پذیرفت، چه او توبه پذیر مهربان است.

10 دیدگاه

 1. این روزا روزهای خوبیه ! (هرچند همه ی روزهای خدا ، خوبه !) پس بیایید ما کاربرا هم تو این فضای بیش از حد مجازی ، عیدی بدیم و عیدی بگیریم ! سیدا ! دستا بالا ! ما عیدی میخوایم یالا ! کاش سید بزرگوار، سید هاشمی رو میگم، هم صدامونو میشنید که حضور دوباره اش برامون بهترین عیدیه ! اما از هر چه بگذریم، سخن….. نه! نه ! این جمله بهتره…. سیلی نقد ، به از حلوای نسیه ! آقای داریون نما ! عیدی ما کو !؟

  و اما عزیزان دل برادر ! بیایید این روزای عزیز تر از عزیز ، شاد و شاد تر تو سایت ظاهر بشیم. چه اشکالی داره ما هم بگیم و بخندیم و کمی ، فقط کمی سر به سر هم بذاریم و شوخی کنیم و فضای داریون نما رو هم عوض کنیم ! شاد کنیم ! البته به اندازه اش که نشه مصداق ” ز شوخی بپرهیز……” و حواسمون هم باشه با هر کسی نمیشه شوخی کرد ! ولی با آقای داریون نما و سروش و علی جان و…. که میشه ! نمیشه !؟ والا چه عرض کنم ! حتما نمیشه دیگه ! اصلا با هیچ کس ! با هیچ کس که میشه ! با همون “هیچ کس، شوخی کنید ! شاد باشید عزیزان ! شاد ! شاد شاد شاد !

 2. طبق روايت امام صادق(ع)، آدم (ع) پس از خروج از جوار خداوند، و فرود به دنيا، چهل روز هر بامداد بر فرار كوه صفا با چشم گريان در حال سجود بود، جبرئيل بر آدم فرود آمد و پرسيد:

  ـ چرا گريه مي كني اي آدم؟

  ـ چگونه مي توانم گريه نكنم در حالي كه خداوند مرا از جوارش بيرون رانده و در دنيا فرود آورده است.

  ـ اي آدم به درگاه خدا توبه كن و به سوي او بازگرد.

  ـ چگونه توبه كنم؟

  جبرئيل، در روز هشتم ذيحجه، آدم را به مني برد، آدم شب را در آنجا ماند. و صبح با جبرئيل به صحراي عرفات رفت، جبرئيل هنگام خروج از مكه، احرام بستن را به او ياد داد و به او لبيك گفتن را آموخت و چون بعد از ظهر روز عرفه فرا رسيد تلبيه را قطع كرد و به دستور جبرئيل غسل كرد و پس از نماز عصر، آدم را به وقوف در عرفات واداشت و كلماتي را كه از پروردگار دريافت كرده بود به وي تعليم داد، اين كلمات عبارت بودند از:

  سُبحانَكَ اللهُمَ وَ بِحمدِك : خداوندا با ستایشت، تو را تسبیح می گویم.
  لا الهَ الاّ اَنْتْ : جز تو ، خدایی نیست.
  عَمِلْتُ سوء وَ ظَلَمْتُ نَفْسي : کار بد کردم و به خود ظلم نمودم.
  وَ اِعْتَرِفْتُ بِذَنبي اِغْفرلي: به گناه خود اعتراف می کنم.
  اِنَّكَ اَنْتَ اَلغَفور الرّحيمْ: تو مرا ببخش که تو بخشنده ی مهربانی.”

  آدم (ع)، تا هنگام غروب آفتاب هم چنان دستش رو به آسمان بلند بود و با تضرع اشك مي ريخت؛ وقتی آفتاب غروب کرد، همراه جبرئيل روانه مشعر شد، و شب را در آن جا گذراند. و صبحگاهان در مشعر بپاخاست و در آن جا نيز با كلماتي به دعا پرداخت و به درگاه خداوند توبه گذاشت……

 3. تو مگو ما را بدان شه بار نیست!
  با کریمان,کارها دشوار نیست
  در دلت ,گر مهر حق, گردیده نو
  هست حق را بی گمان ,مهری به تو
  هیچ عاشق , خود نباشد وصل جوی
  که نه معشوقش بود جویای اوی.

 4. مبارک باد عید قربان، نماد بزرگ ترین جشن رهایى انسان از وسوسه هاى ابلیس . . .

 5. بر پیکر عالم وجود جان آمد
  صد شکر که امتحان به پایان آمد
  از لطف خداوند خلیل الرحمن
  یک عید بزرگ به نام قربان آمد
  سلام عزیز دل برادر عیدتان مبارک
  عید تمام کاربران مبارک

 6. ای عزیزان به شما هدیه زیـــــــــزدان آمد
  عید فرخنـــــــده ی نورانی قربـــــــــان آمد
  حاجیان سعی شما شد به حقیقت مقبول
  رحمت واسعــــه ی حضــرت ســـبحان آمد . . .
  .

 7. عید قربان جلوه‌گاه تعبد و تسلیم ابراهیمیان حنیف است و فصل قرب مسلمانان به خداوند در سایه عبودیت . . .
  دوستان عیدتان مبارکباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا