ديدگاه

دیدگاهی درباره”کتاب”و “کتابخانه” در داریون؛آن کتابخانه چه شد؟!

ایلماه شایسته|
سال 1379 یا 80 .ولی به احتمال غریب به یقین همان سال1380 بود که در نشریه ای مطلبی خواندم به این مضمون که:تعداد 600 جلد کتاب اهدایی آقای جلیل زارع به انجمن ادبی آدینه. خیلی دوست داشتم کتابها را ببینم واز بین آنها کتابهای مورد علاقه ام را بخوانم. این آرزو زیاد طول نکشید !

چون در همان سال کل کتابها را در کانون فرهنگی وحدت داریون دیدم .خیلی زود عضو کتابخانه شدم .کتابهای جالبی بود .وبسیار متنوع. داخل کتابها مهر آقای زارع به چشم میخورد.اصلا نمیتوانستم تصور کنم شخصی اینگونه علایق متفاوت داشته باشد.انواع واقسام کتابهای دینی.تعداد بسیاری کتاب در زمینه ادبیات.آن هم چه کتابهایی!الکترونیک.اجتماعی.سیاسی.نجوم.

کتابهای نوجوان ,علمی, داستانی.خلاصه با اینکه کتابخانه کوچکی بود ولی پر بار بود واعضاء زیادی هم داشت.من همه قشر از مردم را آنجا میدیدم.کودک.نوجوان.زن.مرد.نمیدانم قبلا در داریون کتابخانه عمومی وفعالی بوده یا خیر .ولی تا جایی که من یادم است.چنین کتابخانه ای با انواع مختلف مخاطب در داریون ندیدم. مگر الان که کتابخانه مجتمع فرهنگی تا حدودی جای آن کتابخانه را گرفته . البته آن کتابخانه تا چند سال پیش هم با نام کتابخانه وحدت داریون برقرار بود وطی این سالها مسوول کتابخانه(خانم هاشمی) کتابهایی که درخواست میدادیم یا خودشان لزومش را احساس میکردند از محل حق عضویت ها خریداری می کردند.وتعدادی کتاب هم هر سال بعد از اتمام نمایشگاه کتابی که در کانون برپا میکردند ,به کتابخانه میرسید.اعضاء هم گاهی کتاب اهدا میکردند.

ما همیشه درخواست گسترش کتابخانه را به مسوول کتابخانه میدادیم و وی هم انصافا تلاش زیادی برای این موضوع میکردند. ولی یکباره کتابخانه تعطیل شد. حال یک سوال:آن کتابخانه وآن کتابها چه شدند؟
بله , کانون فرهنگی به مدرسه شهدا منتقل شد وچندی پیش نام کتابخانه شهید خوش نژاد را بر سردر مدرسه دیدم .اما آیا واقعا این کتابخانه فعال است ومثل سابق مورد استفاده عموم؟یا فقط چند دانش آموز از کتاب کودکان ونوجوانانش استفاده میکنند؟

12 دیدگاه

 1. علایق متفاوت نشانه تک بعدی نبودنه و این فوق العادهست. چه جالب من هم از کتاب های آن کتابخانه استفاده کرده ام ولی اصلا نمی دانستم که این کتابها را آقای زارع اهدا کرده اند! بنابراین به خاطر این کار از ایشان تشکر می کنم. ولی جالب تر این که چرا تنها کتابخانه داریون به این وضع افتاده؟این قبیل اتفاق ها را فقط و فقط در شهری مثل داریون می توان دید!!

 2. سلام نازنین جان.
  البته کتابها واقعا کتابهای خوبی بودند.از وقتی عضو کتابخانه مجتمع فرهنگی شدم, میشنوم که مراجعه کننده ها مرتب سراغ اون کتابها را از مسول کتابخانه میگیرند.حتی خیلی از اعضاء به امید اینکه اون کتابها اینجاست میان وتو کتابخانه مجتمع فرهنگی شرکت میکنند. هدف من هم از نوشتن این مطلب بیشتر این بود که کتابها جایی باشه که همه بتونند ازش استفاده کنند.میدونم که با نوشتن این مطلب بعضیها از من دلخور میشن اما این ناراحتی رو به جون خریدم به این امید که کنابها به جریان بیافته وکسانی که دنبالشون میگردند بتونن ازشون استفاده کنند.

  1. سلام ایلماه جان
   اشکال نداره، از اونجایی که بیانیه نویسی ایرانی ها حرف نداره، نهایتا اونایی که ناراحت میشن یه بیانیه تنظیم می کنند و برات می فرستند و این جوری از خجالتت در میان!ولی می ارزه…البته اگه گوش شنوایی وجود داشته باشه و شما هم خدایی نکرده و زبونم لال دنبال منافع شخصی نباشید مثل بعضیا!!!!!!!!!!!

 3. نازنین جونم ,اتفاقا خیلی سریع بیانیه را حضوری! فرستادند ومن هم …!خب این دفعه قضیه یه خورده فرق میکنه وتا حدودی حق با بیانیه نویسه!!!به هر حال.

  1. ایلماه جان
   چشمت روشن!پس سرعتشون در حد نور بوده یا شایدم فراتر! کاش تمام مسئولین اینقدر سریع و پاسخگو بودند!و به تمامی امور رسیدگی می کردند…

 4. با سلام.
  مطلب برگزیده ی مدیون شهدا را که از کتاب “ایل من بخارای من” در سابت آمده بود خواندم.بسیار بسیار روح نواز بود.وبه نوبه خود از ایشان تشکر میکنم.
  مدتی بود دلم میخواست در سایت هم یک کتابخانه داشته باشیم ,تا هر گاه خواستیم به آن سر بزنیم وکتابهای مورد علاقه خود را بخوانیم.یا اینکه کتابهای دوست داشتنیمان را به این کتابخانه آورده وبه اشتراک بگذاریم.مانند کار زیبایی که “مدیون شهدا” کردند.
  حال این صفحه همان کتابخانه سایت است!بسم الله……..

  1. سلام “کتابخانه سایت داریون نما”ی عزیز….حق با شماست ولی ما همین الان هم در سایت، یه کتابخونه داریم ! نمی بینید !؟ ولی این کتابخونه با کتابخونه های دیگه یه تفاوت عمده داره که همین تفاوت، زیبا و دوست داشتنیش کرده و کشته مرده زیاد داره ! کتابخونه های دیگه کتاب های نوشته شده و منتشر شده رو به نمایش میذاره که هر وقت هوس کردید میتونید تو گوگل و …. جست و جوش کنید، سریع سر و کله اش پیدا میشه ! ولی کتاب های این کتابخونه ، نانوشته و منتشر نشده و ناخونده ست و قراره ما کاربران، بنویسمیش و خودمون هم منتشرش کنیم و خودمون هم بخونیمش ! حالا فکر می کنید کدوم کتابخونه زیباتره و بیش تر به دل میشینه !؟ البته هر چیز به جای خویش نیکوست ! من منکر کتابخونه ای که شما گفتید نیستم و اونم در جای خودش لازم و مفید و پر خیر و برکته ولی اون توی فضاهای مجازی فراوونه ! اینه که هیچ جای دیگه پیدا نمیشه ! در ضمن با شما موافقم: دلنوشته های بهمن بیگی عزیز واقعا روح نوازه . مخصوصا ” ایل من بخارای من” ! پویایی و پایایی افزون تر را برایتان آرزومندم.

 5. سلام آقای زارع
  ممنون که یادآوری کردید که کتابهای نوشته شده را میتوان از گوگل سرج کرد.این را برای کسانی مثل خودم گفتم که از وقتی سایت داریون نما را مطالعه میکنند دیگر خیلی سراغ سایتهای دیگر نمیروند!گفتم شاید کسی مثل من باشد که هنوز خیلی کتابهای مورد علاقه اش را نخوانده وهمینطور که این سایت را ورق!میزند آنها را هم ببیند وبخواند.ودر اینکه کتابهای در حال نوشته شدن سایت هم زیباست حرفی نیست.
  شاید هم فقط من این چنین کتابخانه ای میخواستم واز این به بعد میروم سراغ همان سایتها که فرمودید!باز هم ممنون

  1. سلام “پاسخ به….” عزیز….

   کتاب و کتاب خوانی در فرهنگ ما داریونی ها جایگاه خاصی دارد. مسلما شما هم عشق به مطالعه در وجودتان به وفور هویداست و این اتفاق میمون و مبارکی است. عزیز دل برادر، خدای ناکرده قصدم جسارت نبود.خواستم در برابر نعمتی که خدا در کنار بی نهایت نعم دیگرش بر ما داریونی ها ارزانی داشته است، با زبانی قاصر و قلمی عاجز شکری به جای آورده باشم. داریون نما متعلق به من و توست و تا داریون نما هست سایر سایت ها اولویت بعد ماست. این که گه گاه عزیزانی مثل شما و مدیون شهدای عزیز ، کتابخانه ی دیگری را هم در این سایت ایجاد کنید، کار نیک و پسندیده ای است و جای تشکر و خرسندی دارد.برای امثال من که از زادگاهمان دور افتاده ایم ورود به این سایت، سعادتی است که نصیبمان شده است و خوشحالم که شما و سایر کاربران عزیز، تا این اندازه برای فرهنگ کتاب و کتاب خوانی ارزش قائلید. من هم از شما ممنونم. حلال کنید.

 6. سلام البته تظاهر نمیکنم من خودم خسته تر از آنم که بنشینم و کتاب بخوانم. ولی صدا وسیما هم خیلی خوب داره فرهنگ سازی میکنه !!! پژمان تو کتاب میخو نی ؟؟؟؟ نه من کتاب نمیخونم!!!!!
  این وضعیت اسفبار جامعه ما در مطالعه وکتابخوانی رو میرسونه !!!

 7. با سلام به همه عزیزانی که دوست دارند داریون یک کتابخونه مجهز داشته باشه و ازش استفاده کنن.
  خب حالا نداره اما اینطور که متوجه شدم !یعنی رفتم و پرسیدم کتابخونه قبلی”وحدت” در کنار یک کتابخونه کوچیک دیگه به اسم کتابخانه شهید نادر خوش نژاد, هر دوش در مدرسه شهدای داریون عضو میپذیرد. شنیده بودم فقط دانش آموزان زیر 15سال اونم فقط پسرها میتونن استفاده کنن ولی وقتی شخصا با آقای ابراهیمی صحبت کردم گفتند استفاده عموم آزاده و هر ترم فقط 1000 تومن حق عضویت میخواد. کتابخونه مجتمع فرهنگی هم که هست . فعلا اینارو داشته باشیم تا ببینیم چی میشه!

 8. به مناسبت بزرگداشت مولوی (8مهر)

  خنبهای بزم جان در جوش باد
  باده نوشان ازل را نوش باد
  تیز چشمان صفا ر تا ابد
  حلقه های عشق تو در گوش باد
  ای خدا از ساقیان بزم غیب
  در دو عالم بانگ نوشانوش باد
  دوش گفتم ساقیش را هوش دار
  ساقیش گفتا مرا بی هوش باد
  هر سحر همچون سحرگه بی حجاب
  آفتاب حسن در آغوش باد
  زلف او دل میرباید صد هزار
  دل چه باشد جان فدای موش باد
  وصف حسنش در زبان مینایدم
  صد جهان رحمت بر آن ابروش باد
  دوش نزد شمس تبریزی شدم
  ای همه شبهای من چون دوش باد
  شمس تبریزار چه پشتش سوی ماست
  صد هزاران آفرین بر روش باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا