دفترچه خاطراتهمه

دفترچه خاطرات؛ انجمن محلی و خانه های انصاف در داریون

به کوشش:جلیل زارع|

انجمن محلی که مانند شوراهای اسلامی شهر و روستای امروزی عمل می کرد، از طرف بخشداری تعیین می شد و شامل چهار الی پنج نفر ریش سفید بود که انتصابی یا انتخابی گماشته می شدند.

در ترکیب اعضای این انجمن، معمولا سعی می شد همه ی طایفه ها به نوعی نماینده داشته باشند تا بتوانند راحت تر نظر مردم را برای رسیدگی به مشکلات، جلب کنند.

اعضای خانه ی انصاف داریون:
از راست به چپ:
۱-ناصر خورشیدی / ۲- حاج تقی دریانی / ۳-سید عباس رضایی / ۴-آقای سعادتمند( مدیر مدرسه) / ۵-این را هم دیگر شما شناسایی کنید.

خانه های انصاف:
این انجمن، از طرف دادگاه مرکز استان، تشکیل شده بود و شبیه شوراهای حل اختلاف امروزی عمل می کرد.

اختلاف های کوچک محلی توسط خانه های انصاف، حل و فصل می شد. این شورا، پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل داشت که از معتمدین محلی بودند و زیر نظر دادگستری وقت کار می کردند.

منبع: فرهنگ مردم داریون

19 دیدگاه

 1. با سلام…
  عکس، متعلق به آلبوم شخصی جناب آقای سید ابراهیم رضایی فرزند خلف مرحوم سید عباس رضایی است که بدین وسیله از ایشان تشکر می کنیم.عکس های دیگری نیز دارم که اگر عمری باقی باشد، به مرور و در موقعیت های مناسب در معرض دید شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 2. شباهت خانه انصاف با شورای حل اختلاف امروز:
  دقیقا ساختمان خانه انصاف ان موقع با ساختمان الان شورای حل اختلاف داریون برابری می کند!!!!

 3. با سلام البته بنابر گفته های بزرگان این افراد هیچگاه اعضای خانه انصاف نبوده اند

  1. سلام هم محلی عزیز… چه عجب چشم ما به جمال(قلم) شما روشن شد ! دلمون براتون تنگ شده بود !

   عزیز دل برادر ! این که ما می گوییم این ها اعضای خانه انصاف هستند، به نقل از جناب آقای سید ابراهیم رضایی فرزند مرحوم سید عباس رضایی که خود سید عباس هم جزو عکس هاست، می باشد. بنده خودم هیچ اطلاعی از افراد خانه انصاف آن زمان ندارم. اگر برایتان مقدور است زحمت کشیده از بزرگانی که فرمودید جویا شوید و ما را هم در جریان بگذارید.

   البته من تا آن جایی که یادم هست، آن زمان مرحوم رییس محمود بذارافکن، کدخدای محل بود و حاج عزت الله خورشیدی نیز سمت مهمی را در ده داشتند که فکر کنم همان عضو خانه انصاف بود. در هر صورت می توان از طریق جناب آقای خورشیدی جویا شد . من تلفن آقای ناصر خورشیدی را دارم، سعی می کنم با ایشان تماس گرفته و اطلاعات بیش تری را در اختیار کاربران عزیز بگذارم. ناصر خورشیدی، معلم کلاس دوم بنده بودند. پس تا بعد که من و شما و سایر کاربران اطلاعات بیش تری را در اختیار داریون نما قرار دهیم….پویا و پایا باشید.

 4. بله هم محلی درست می گوید افراد بالا هیچکدام عضو خانه ی انصاف ان موقع نبوده اند .
  با سوالاتی که من پرسیده ام عزت اله خورشیدی -مشهدی رضاعلی بذرافکن-محمود بذرافکن- وافراد دیگری که یادم نیست.
  ضمنا مرحوم سید عباس رضایی به دلیل داشتن سواد، ان موقع سمت کاتب را بر عهده داشته است
  ضمنا اقای جلیل زارع بدانند که ناصر خورشیدی مدتی است که به خارج کشوربرگشته است و فعلا در سوئد بسر میبرد .

  1. سلام سورنا….
   آخرین بار، او را در داریون دیدم. تمایلی به رفتن نداشت. چندی بعد هم تلفنی با من تماس گرفت. مدتی بود از او خبری نداشتم . امروز دو بار به او زنگ زدم تا این موضوع را جویا شوم. ولی تلفن همراهش خاموش بود. حدس زدم که ایران نیست. شما مطمئنم کردید. هر کجا هست، خدایا به سلامت دارش. ممنون از اطلاع رسانیتان.

 5. سلام.من هم از پدرم شنیدم مرحوم افراسیاب شرفی،مرحوم کاظم گل آور،مرحوم رئیس محمود بذرافکن،عزت اله خورشیدی و مرحوم فرامرز شکری که زمین مصلای نماز جمعه را نیز اهدا کردن جزء این افراد بودند.در ضمن ناصر خورشیدی جز خانه انصاف نبودند.

 6. با سلام….
  امروز، عزیزی با من تماس گرفت و گفت:
  ” این عکس، مربوط به خانه ی انصاف نیست و افراد حاضر در عکس هم بجز مرحوم سید عباس رضایی که عضو و کاتب دائم خانه ی انصاف بوده است، بقیه اصلا عضو خانه ی انصاف نبوده اند. مراسم نیز، مربوط می شود به “بند بازی” در حیاط مدرسه( شاید مدرسه ی حقیقت جو).”

 7. باعرض سلام و خسته نباشید اعضای خانه انصاف عبارت بودند از مرحوم سید عباس رضایی مرحوم رئیس محمود بذ رافکن رضا علی بذرافکن ومرحوم افراسیاب شرفی

 8. سلام ….
  سورنا، هم محلی، م.ب ، زهیر ، مریم و هم شهری عزیز: ممنون از دیدگاهتون. و باز از اطلاعاتی که در مورد خانه ی انصاف در اختیار من و سایر کاربران عزیز قرار دادید ممنون و متشکرم. هم چنان پویا و پایا باشید….

 9. با سلام و یک سوال:
  فکر می کنید علت وجود یک صندلی خالی بین آن سه نفر و این دو نفر، در تصویر، چیست !؟
  من خود حدسی زده ام ولی دوست دارم قبل از آن نظر شما را بدانم.

 10. نمیخواید بگید این دونفر با هم قهر بودن که!!!ولی نه شاید صندلی خالی جای جناب رییسه!

 11. با سلام….
  اما من فکر می کنم این صندلی خالی متعلق به عکاس است که از سر جایش بلند شده و رفته برای گرفتن عکس و بعد از آن دوباره به سر جای خود برگشته است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا