ديدگاههمه

شهردار داریون اصلح باشد،بومی یا غیر بومی فرقی نمی کند

احمد عیسایی خوش|

بجای مقدمه

هرچند مدتی از انتخابات شوراها گذشته وشهردار داریون هنوز انتخاب نشده با این حال بنده دوست داشتم بواسطه موضوع پایان نامه ام که در رابطه با شهرداریها بود  زودتر از اینها به موضوع شهرداری واداره شهری بپردازم اما متاسفانه مشغله کاری این اجازه را نصیبم نکرد تا اینکه  نظر سنجی انجام شده سایت در خصوص انتخاب شهردار بومی یا غیر بومی ودیدگاه آقای  اسماعیل یاری فر ودیدگاههای مطرح شده پیرامون آن ترغیبم کرد تا نکاتی را در خور وسع بیان کرده وآموخته های  تعلیم وتجربه ام را معروض دارم.

1-داره امور شهرداریها از زمانی که شهرهای اروپا از قرن 11 الی 14 وسعت یافته ومستقل شده اند توسط انجمن های انتخابی اداره میشد. واین اداره به سمت عدم تمرکز از دولتهای مرکزی ودخالت هر چه بیشتر مردم در اداره امور سوق یافت.امروزه چون مسئولان شهری منتخب مردم هستند باید اولا در اصلاح امور رفاهی تمام مردم شهر اقدام کنند وبه عنوان نماینده در رفع حوائج اختصاصی موکلان خود بکوشند.وخط مشی ونظرات شخصیت های محلی وملی را مورد توجه قرار داده وبرای حسن جریان امور واطمینان از صحت برنامه ها وسهولت اجرای آن به هر طریق ممکن اقدام کنند.

2-نگرش نوین دنیای امروز به گسترده تر شدن وظایف شهرداریها به عنوان نهادهای مدنی محلی وعمومی است. وبخش از وظایفی را که بر عهده دولتهاست بر عهده میگیرند.شهرداریهای نوین تنها پیمانکار نیستند که تنها به فعالیتهای عمرانی بپردازند بلکه به عنوان موسسات مدنی برخواسته از مردم موظفند در جهت توسعه پایدار انسانی گام بردارند.بنابراین دیدگاههای نظری جدید ونیز تحولات علمی در کشورهای مختلف همگی به گسترش حیطه عمل شهرداریها در جهت تحقق اصول نظری مدیریت شهری نوین تاکید دارند.

3-یکی از عواملی که بر شکل گیری حسابداری دولتی از دیر باز تاکنون تاثیر داشته پذیرش اصل اعمل کنترل عمومی بر مصرف منابع مالی است.بدلیل رابطه غیر داوطلبانه فراهم کنندگان منابع مالی ومصرف کنندگان ،مسئولیت پاسخگویی در حیطه مالی یکی دیگر از نظریه هایی است که به طور گسترده در حیطه اداره امور عمومی رشد یافته وبر آن تاکید میگردد.

4-شهرداریها در دنیای جدید به عنوان حکومتهای محلی شناخته شده که همانند دولتها دارای قوه مقننه ،مجریه وقضائیه می باشد.قوه مجریه در مقابل دریافت منابع وانجام پرداختها در مقابل قوه مقننه وقضائیه به مردم پاسخگو است وابزار مهم این پاسخگویی نیز گزارشگری مالی است.نهادهای نظارتی نیز که برعملکرد قوه مجریه نظارت دارند سازمانهای بازرسی ودیدان محاسبات است.

5-موراد فوق شمه ای از دیدگاههای  جدیدی است که نسبت به اداره امور شهرداریها وجود دارد واداره امور شهر از جنبه هیا مختلف علمی رشد یافته وابزار سودمندی رابرای اداره شهر در اختیار گزارده است.

6- بدین ترتیب انتخاب مسئول اداره امور شهری باید بر اساس داشتن کیفیت های لازم ومنجمله تسلط بر اداره امور ونظریات جدید در خصوص اداره امور شهری ومزیت های ذاتی مدیریتی  است .رشد وتوسعه همه جانبه علم باعث شده تا هریک از افراد در زمینه خاصی تبحر یافته وامکان جامع الاطراف بودن واتکاء به شیخوخیت از بین رفته است

زمانی حل وفصل امور بویژه در محلات واجتماعات انسانی  بر عهده بزرگان هر محله بود وامروزه تصور چنین امری محال است .

مخلص کلام

با تمام احترامی که برای آقای اسماعیل  یاری فر وسایر دوستان قائلم به نظر اینجانب انتخاب شهردار اصلح هیچ ارتباطی با بومی بودن یا نبودن ندارد و.اصلا وارد کردن بحث به وادی طایفه گری وقومیت تاریک کردن صحنه برای منتخبانی است که قرار است بجای مردم در منصه تصمیم، فرد  شایسته ای را برگزینند.داشتن یک چک لیست از معیارهای مورد نیاز برای کسی که قرار است اداره امور شهر به او واگذار شود وطرح چارچوب برای توانایی های وی یکی از وظایف منتخبین است وهمگان باید به هر طریق ممکن امکان مشاوره برای تعیین این معیارها را برای آنان فراهم کنیم . به عبارت دیگر در جهت روشنگری معیارها حرکت کنیم بجای اینکه هدف وآدرس را مشخص نماییم.

دنیای رو به رشد امروز پر از اختراعات واکتشافاتی است که ما حتی عاجز از خواندن لیست  اختراعات هستیم ولاجرم سیل جهانی شدن واضمحلال خرده فرهنگ ها را به تماشا نشسته ایم .بدین ترتیب کوفتن بر طبل بومی بودن یا نبودن شاید صدایی جز برای آزار دادن گوشها نداشته باشد تا صوتی برای آرامش دلها.چه بسا غیر بومی متخصصی که باید بر قدومش گل ریخت تا از وجودش استفاده کنیم ،کسی که توانسته با داشتن توانایی های اکتسابی وذاتی خود مسیر موفقیت را طی کند .امروزه تعهد در درون تخصص نهفته است ومتخصصی که مدارج تخصص را به درستی طی کرده لاجرم پله های تعهد را نیز پیموده است واخلاق حرفه ای خود را رعایت خواهد کرد.

اگر ما ابزار لازم برای نظارت وکنترل را درست وبجا طراحی کرده ومسئولیت را به درستی واگذار نماییم انتخاب درست ما به بار خواهد نشست .چه بسا داریونیهایی که در مناسب دیگر به حق ،قانونی ومنطقی  بر صدر نشسته اند اما هر گز شایسته صدر نشینی اداره شهر نباشند  وشهردار به حق ،قانونی ومنطقی یک غیر بومی باشد.معیارها ی صحیح ابزارهای  انتخاب درست ما هستند.

9 دیدگاه

 1. سلام.ما که بیشتر مسئولینمان وارداتی است و خودمان هم خودمان را قبول نداریم کی به کیه یکباره بگویید انتخاب اعضای شورای اصلح هم هیچ ارتباطی با بومی بودن یا نبودن ندارد ! هر چه باشد وارداتی ها از ما وقت شناس تر هستند و سر ساعت دو تعطیل میکنند و می روند پی زندگیشان و مثل بومی ها بیکار نیستند که دم و ساعت بخواهند به مردم جواب پس بدهند. به نظر من اصلا هیچ مسئولی نباید بومی باشد. جنس خارجی بهتر است حتما قدیمیها یک چیزی میدانسته اند که گفته اند مرغ خونه همسایه غازه هر چی باشه اونا دو تا پیرهن از ما بیشتر پاره کردن.

 2. سلام. هیچ کس تا الان تو این سایت نگفته شهردار حتما باید بومی باشه. اصلا مگر انتخاب شهردار با ماست که حکم کنیم بومی باشه یا نباشه ؟ ولی قبول کنید که مسئولین بومی حداقل دلسوزی و حب وطن رو دارن. این همه مسئول و شهردار غیر بومی آوردین، انصافا کدومشون گلی به سر ما داریونی ها زدن. خب یک بار هم شهردار بومی بیاد امتحان خودشو پس بده. بحث بر سر این نیست که شهردار بومی باشه یا غیر بومی. بحث اینه که متاسفانه ما داریونی ها خود به خود بدیم یا به قول آقای بذرافکن غریبه نوازیم و خودی گداز و به قول آقای زارع اینطوریهاست.

 3. ما بزرگترا وقتی کم میاریم میگیم حرف تو دهن بچه نذار. حالا این شده حکایت ما کاربرای داریون نما. تا یکی میخاد نظرشو بگه میگیم خط نده. آدرس نده. تو کار بزرگترا دخالت نگن. دست نزن جیزه. یعنی نظر کشک. انتقاد کشک. حتما اعضای شورا هم بچه هستن و از خودشون اراده ندارن که ما میتونیم بهشون خط و آدرس بدیم. مگه اعضای شورا کی هستن که ما نباید اشتباهاتشونو بگیم. این شورا اگه شورا بود حداقل خودشون با خودشون اتحاد داشتن و با هم مشورت میکردن و یه شهردار انتخاب میکردن. حالا یا روزگار یا عمو یادگار. بابا بومی نخاستیم شما خودتون که بومی هستین چه شاهکاری کردین هر که دلتون میخاد بیارین ولی چهار سال تموم شد کمی بجنبید. نوش دارو بعد مرگ سهراب؟ کسی هم که حق نداره حرفی بزنه چون آدرس میده. پس هر کاری دلتون میخاد بکنین. ما هم میشینیم تماشا میکنیم ببینیم به چند تا از وعدهاتون عمل میکنین.

 4. خدمت کاربر داریون نما، بى دل وکاربر منتقد
  فحوای کلام اینجاب این نیست که بومی باشد یا نباشد بلکه اصلح بودن یعنی داشتن کیفیت لازم براى اداره امور شهر باید معیار انتخاب باشد. اذعان هم نداشته ام که کسی نقدی نداشته باشد بلکه نقد سازنده بهترین است براى سیقل افکار گفتار و نوشتار شما برای این ادعا که اگر شخص بومی انتخاب شود بهتر ومفید تر است دلایلی ایراد نمایید تا نقد شده ومطمئنا نتایج مثبتی خواهد داشت برای مثال اگر ادعا کنبم که بومی دلسوز تر است آنگاه باید بدنبال ابزاری برای سنجش دلسوزی باشیم .سنجش عملکرد هنگامی امکان پذیر است که معیارها کمی وقابل سنجش باشند. چه معیاری براى سنجش دلسوزی در دسترس داریم؟
  با این توضیحات به نظرم موضوع اینکه مرغ همسایه غاز است نیز محلی از اعراب نخواهد داشت. چرا که عقل سلیم حکم نخواهد کرد که در حالت یکسان از لحاظ شرایط یک غىر بومی بر یک بومی ترجیح داده شود.
  نکته آخر اینکه اینجاب این نوشته را از سر عرق وعلاقه به داریون نوشته و ایده عدم الغاء بومی بودن یا نبودن صرفاً بر اساس برداشتها ىم از مطالب مطروحه در سایت داریون نما بوده است.

 5. سلام آقای عیسایی خوش. من میدانم که شما هر چه میگویید از سر عرق و علاقه اتان به داریون است و مطلبتان هم ایرادی ندارد. ما اهالی داریون دلمان از چیز دیگری پر است وقتی میبینیم حتی شهرهای به اصطلاح محروم هم به اندازه شهر ما از همه امکانات محروم نیست و باید همه کمبودها را یکجا داشته باشیم و کسی هم به فریادمان نمی رسد چطور به مسئولینی که داریونی نیستند و درد نداری ما را درک نمیکنند اعتماد کنیم. شاید اگر خودمان بجای آنکه دلمان را به این خوش کنیم که دیگران با تخصص و سوادشان بیایند برای ما کاری بکنند خودمان با تخصص و با سواد های خودمان را که هیچ چیز از غریبه ها کم ندارند بر سر کار میاوردیم وضع فرق میکرد. در هر صورت از شما که با آنکه در داریون زندگی نمیکنید به فکر ما مردم محروم هستید متشکریم.

 6. سلام
  ببخشید من هنوز نميدانم شهردار انتخاب شده یا خیر ؟ اگر انتخاب نشده خودش یک موضوع آسیب شناسی است که چرا شورای شهر تاکنون نتوانسته چنین انتخابی را انجام دهد؟

 7. آقای عیسایی از شما بعید است. شیخ حافظ شیرازی هم می داند داریون شهردار ندارد. اصلا هرجای سایت داریون نما را نگاه کنی معلوم است که داریون شهردار ندارد. برایتان سوال نشد نظرسنجی داریون نما برای شهردار چیست.
  کمی دقت هم خوب است برادر
  آقای عیسایی نکند شوخی می کنید؟؟!!!!!!!!!!

 8. بعضی وقتها آدم یه چیزی میشنوه اما باور نمیکنه یا اینکه درکش براى آدم سخته درست مثل همین موضوع .چون ىه بحثی شده بود ومن فکر کردم نهایی شده .انشالله که در فرصت مناسب تر به موقعانتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا