گزارش

عملکرد سوال برانگیز رییس کمیته داوران!

علی مختاری|

مسابقات فوتبال منطقه داریون (جام شهدا)با هیاهوی فراوان آغاز شد و اولین چیزی که در روزهای اول بر زبانها جاری بود گفتند :این مسابقات مثل مسابقات نافرجام و نیمه تمام در دیندارلو یا داریون نیستو چه جای خوشبختی و امیدواری فراوان.!
فورا یادم به گفته یکی از کاربران سایت به اسم نازنین افتاد که گفته بود آیا این جام سرانجامی هم خواهد داشت یا خیر؟
مسوولان برگزاری این تورنمنت در چند جلسه خرد جمعی اعلام کردند که این بازیها سرانجامی خواهد داشت و اصلا مشکلی هم بوجود نخواهد آمد! البته جای شکی هم وجود نخواهد داشت که حتما سرانجامی دارد و جای نگرانی نیست!

عکس تزیینی است

شایسته است که از دست اندرکاران برگزاری این مسابقات خصوصا جناب آقای کمال زارعی ،علی بذرافکن،بهرام کرمدار و خشنود جمشیدی که برای هر چه بهتر برگزار شدن مسابقات رنج و زحمت فراوانی کشیده و می کشند تشکر و تقدیر کرد .
اما یک جای کار هنوز لنگ می زند یک معضل همیشگی و ابدی در همه جام ها و این مهم به یک مسئله لاینحل در سطح بین المللی ،داخل کشورمان و در آخر هم منطقه داریون تبدیل شده است آیا می توانید حدس بزنید؟
بله درست حدس زدید مسئله داوری ،داوری بدون اشکال و یا بهتر بگویم قضاوت عادلانه و به دور از تعصب و غرض ورزی!
آری در مسابقات فوتبال منطقه داریون که هفته دوم خود را سپری کرد بازهم شاهد بروزحرکت های غیر اخلاقی و ناشایست بودیم کجاست فرهنگ و ادبی که همه ما از آن دم می زنیم و بر خود می بالیم که ورزشکار هستیم ؟کجاست؟
اخلاق را می بازیم چون یک طرف قضیه یک توپ فوتبال بی ارزش و طرف دیگر گرفتن نتیجه با هر قیمت ممکن ،اما در بعضی از موارد، همین توپ بی ارزش ،اخلاق و مردانگی را هم بی ارزش می کند،قضاوتش با خودتان
و البته داوران زحمتکش هم از فحش و توهین و پرتاب سنگ از طرف بازیکنان و تماشاگران برخی از اعضای تیم های شرکت کننده بی نصیب نماند ه ا ند !
جای بسی تاسف!؛بازهم مشکل داوری
محمدرضا کشاورز را همه دوستان ورزش دوست می شناسند،کسی که در اخلاق اسوه و الگوی ورزشی های منطقه بوده و هست ،محمدرضا رییس کمیته داوران این جام است،و این یعنی یک سمت مهم و حساس بدور از تعصب افراطی و جانبدارانه از تیم خودش ولو اینکه برادرانش عضو همان تیم باشند!
در این مسابقات سمت چیز دیگری است پس باید خیلی مواظب بود!بله محمدرضا باید ناظر بر مسابقات بوده و باید بر عملکرد تک تک اعضای تیم های داوریش نظارت داشته و اگر مشکلی هم وجود دارد سعی کند تا آنرا مرتفع سازد.
حال وقتی رییس کمیته داوران یک جام خودش بعنوان کمک داور یک بازی حساس انجام وظیفه می کند و قضاوتش پر از اشکال بوده پس چه کسی باید کمی و کاستی های قضاوتش را نقد کند؟تیمی که حقش ضایع شده ه باید شکایتش را پیش چه کسی ببرد؟
در کجای دنیا چنین موردی دیده اید ؟نظیرش در مسابقات فوتبال منطقه داریون پیدا شده رییس کمیته داوران ،کمک داور مسابقه حساسی باشد که نسبت فامیلی در آن بیداد می کند.
محمد رضا در روز بازی تیم های عرشیا و شهدای دودج کمک داور میدان بود و با اشتباهات تاثیرگذارش سهم فراوانی در پیروزی تیم عرشیا در برابر تیم مظلوم شهدای دودج داشت.
تماشاگران و اعضای تیم عرشیا به سمت کمک داور دودجی(مهدی برنجی ) این مسابقه سنگ پرتاب می کنند در صورتیکه رییس کمیته داوران هم جزیی از این تیم داوری مسابقه بود حال خودتان قضاوت کنید . رییس کمیته داوران چه تصمیمی می تواند در حق تیمی بگیرد که خودش جز آن تیم است؟
در بازیهای دیگر هم وضع چندان خوبی احساس نشد توهین به داوران مسابقات گواه این است که محمدرضا به جای اینکه کمک داور مسابقات بشود باید بیرون گود نشسته و به دنبال فکر عاجلی در مورد نحوه قضاوت داورانش باشد!
همانطور که همه می دانند بازیها در آینده به مراحل حساس و سرنوشت سازی خواهد رسید پس باید دقت نظر بیشتری شود تا مبادا در این مرحله حقی از یک تیم ضایع شود .
یادمان نرود ما به شهدا قول داده ایم که انها را بزرگ بداریم و جوانمردی حضرت (ع)را سرلوحه کار و قضاوت خود قرار بدهیم .

21 دیدگاه

 1. مشکل عدم وجود کمیته انضباطی هست!
  اگر کمیته انضباطی وجود داشت، بعد از اتمام بازی ها یک میزگرد تشکیل می شد، و افراد متخلف جریمه می شدند، البته قطعا جریمه هم متناسب با تخلف صورت گرفته خواهد بود، در آن صورت هم اوج جریمه از 8 ماه بیشتر نخواهد بود! با این اقدام جای هیچ نگرانی برای اخلاق مداران نبود!

 2. البته این گزارش هم از دید یک دودجی هست نه فردی بی طرف!!!
  ولی روی هم رفته به نکات خوبی اشاره شده است.که انشاله تجاربی باشد برای سالهای آینده در جهت هر چه بهتر برگزار شدن بازیها.
  دراین چنین گزارشهایی باید با افراد مختلف مصاحبه شود و نظرات آنها را بدون کم وکاست نوشت نه اینکه فردی خاص که یک گزارش کلی منتشر کند.آیا تیم دودج فقط نقاط قوت دارد .
  هیچ ضعفی دیده نمیشود .وایا تیمهای تربر و….نقاط قوتی ندارند.
  انشاله که گزارشهای آینده تمام نقاط را از دید افراد مختلف بنویسد

 3. سلام جناب آقای مختاری عزیز…

  حالا این شد یک چیزی. شما به عنوان یک منتقد نه یک خبرنگار، نقدی بر عملکرد داوری و حاشیه های مسابقات فوتبال منطقه داریون انجام داده اید و این کار درست و پسندیده ای است.

  مسلما فرد یا افراد حقیقی و یا حقوقی که مورد خطاب شما هستند هم متقابلا این حق و فرصت را دارند که پاسخ گو بوده و در صدد دفاع از خود بر آیند. حتی می توانند نقدتان را هم به نقدی دوباره بکشانند.

  جای این کار، دقیقا همین جاست نه در یک گزارش ورزشی آن هم توسط خبرنگار فعال سایت وزین داریون نما !

  خسته نباشید و هم چنان جاری و ساری باشید…

 4. اشتباهات داوری یکی از مشکلات همیشگی فوتبال نه ایران بلکه همه جای دنیا بوده است وتقریبا کشورهای صاحب فوتبال به عنوان جزیی از فوتبال پذیرفتند سعی در کمتر کردن اشتباهات داروی دارند اما نکته ی که شما بیان کردید واقعا به حق به نظر میاد
  جطور اقای کشاورز قضاوت بازی را در دست میگیرد که برادرش عضوی از یکی از تیم هاست!
  کسانی که بازی را از نزدیک دیدندبه این نکته واقفند که اشتباهات داوری در نتیجه بازی بسیار تاثیر گذار بوده که امیداوریم جانبدارنه نباشد برای بازیهای بعد باید تدابیری اتخاذ شود تا این اتفاقات نیفتد وحق تیمی ضایع نشد

 5. ازچندسال قبل مسابقات فوتسال داریون بین تیم های مختلف را به تقاضای آقای علی بذرافکن(مدیرتربیت بدنی داریون)به دون هیچ گونه چشم داشت داوری می کردم.دراین مدت حتی یک لحظه ازروی غرض به سود یا به زیان هیچکس سوت نزدم.خدامی داندوهمین کافیست…
  اما چه ناسزاها وچه دشنام ها وچه تهمت ها که نشنیدم و به احترام آقای بذرافکن سکوت کردم.
  امسال وسالهای دیگر هیچ گاه داور نخواهم شد.
   

  1. سلام آقای حقیقت جو
   بنده به نوبه خود از اینکه در این دوره از مسابقات حضور دارید و قبول مسئولیت کردید تشکر میکنم و خسته نباشید میگم اما به عنوان یک دوست(اگر قابل بدوید) توجه شما را به چند نکته جلب میکنم:
   1- آقای حقیقت جو دوست عزیز شما خود بهتر می دانید که رضای حق در انجام هر کاری مهم است و هر کاری اگر با نیت خالصانه (جدا از منافع مادی یا معنوی) صورت نگیرد و رنگ و بوی خداگونه نداشته باشد ارزش چندانی نخواهد داشت. که انشااله همه ما اینگونه باشیم. پس مهم نیست دیگران چه می گویند یا چگونه می اندیشند وقتی ما خود ابتدا با خودمان و خدای خودمان حسابمان را صاف کرده ایم
   2- همانطور که گفتید اشتباهات داوری جزء بازی فوتبال بوده و هست. اصلا اشتباه جزئی از زندگی همه انسان هاست ولی تلاش باید برای به حداقل رساندن اشتباهات باشد
   3- حرف و ناسزا و اینجور چیزا متاسفانه فقط مختص داوری نیست. این جزئی از فرهنگ ما شده و یکی از عادات زشت ما ایرانی هاست(البته شاید در کشورهای دیگر هم باشد اما در کشور ما بسیار شدیدتره) هر کسی که یک مسئولیتی را میپذیرد ناگزیر تبعات آن را هم پذیرفته است. این موضوع در مورد شهردار شورا رئیس معاون و … وجود دارد. البته بعضی شاید به حق و بعضی نا به حق باشد(اما من در مورد شما قضاوت نمی کنم چون اطلاعی ندارم)
   4- در موقع ناراحتی و عصابانیت سریع(احساسی) تصمیم نگیرید حتما به باد دارید که مربیان و یازیکنان و حتی کشتیگیرتان فراوانی را که تصمیمات خداحافظی گرفته اند اما اندی و فقط اندی بعد از تصمیم خود منصرف شده اند بنابراین عجولانه تصمیم نگیرید
   4-یه کم آستانه تحمل و انتقاد پذیری خودمان را بالا ببریم. مسلما بعضی مواقع انتقادها تند و تیز و آزار دهنده است اما چاقوی جراحی نیز تیز است اما برای درمان بیمار لازم است. بهتره بیشتر صبور و شکیبا باشیم هم منقدین محترم هم انتقادشوندگان عزیز
   5- خودتان صادقانه با خدای خودتان خلوت کنید اگر صرفا اشتباه بوده یا اصلا چنین اتقاقاتی نیفتاده انوقت مسرور شوید و لبخند بزنید که بیش خداوند رویتان سفید است و عده ای ناعادلانه قضاوت می کنند و به قول معرف دارند گناهان شما را میشورند… اما اگر به این نتیجه رسیدید که واقعا اشتباه بوده اگر سهوی بوده که باز مشکلی نیست و می شود به راحتی برای همه توضیح داد و یک عذرخواهی کوچولو هم چیزی از ارزش انسان کم نمیکنه بلکه بر آن می افزاید ولی اگر خدای ناکرده عمدی بوده انوقت اولا به درگاه خداوند توبه کنید ثانیا خاضعانه موضوع را پذیرفته و از مردم طلب بخشش کنید و تصمیم بگیرید که دیگر هیچوقت تکرار نکنید و درصدد جبران برآئید(خدای ناکرده فکر نکنید در مورد شما قضاوت کردم نه من فقط جنبه های مختلف قضیه را گفتم و قصدم همدردی بود)
   6- از شما میخواهم که امسال و سال های آینده همچنان قضاوت کنید و شاهد حضورتان در مسابقات رسمی تر و لیگ های بالاتر باشیم

   *** در پایان برای شما آرزوی موفقیت دارم**

   1. سلام وسپاس از دیدگاه مثبت وسازنده شما دوست عزیز
    وقتی می گویم بدون هیچ چشم داشتی یعنی این که برای من که داوری کرده ام هیچ دستزمزد یا پاداشی درکارنبوده وفقط به خاطر رضای خدا انجام گرفته.
    من شما را نمی شناسم اما میدانم که انسان آگاه وفهمیده ای هستید
    باورکنید برگزاری مسابقات در شهرما به خاطر کارشکنیها و همین برخوردهای زشت وزننده بازیکنان آن هم به خاطر هیچ خیلی سخت و دشوار است.
    واین قانون فوتبال است تیمی که می بازد ناراحت است وسعی براین دارد که شکست خودرا با هرچیز که به چشم می آید توجیه کندالبته برای بازیکنان وتیم هایی که هزینه های هنگفت میلیاردی درکاراست امریست طبیعی.
    اما درمورد ما که این بازیها صرفا به خاطر سلامتی و نشاط روح وجسم وایجادهمبستگی ودوستی برگزارمی شودجای هیچ گونه توهین و حرمت شکنی وجود ندارد.
    موفق باشید.  

 6. سلام سیپیده خانم
  بازی بسیار تاثیر گذار و زیبای بچه های دیندارلو غیر قابل انکار بوده چه فرق میکنه که داور کی باشه ؟
  حاشیه بازی پر رنگ کردن اون هم به قلم رقیب که پارتی هم داره و خبرنگار سایت هست کار آسونیه !!!

 7. با سلام البته من بازی را ندیدم اما ازکسانی شنیدم که داروی برنتیجه بازی تاثیر گذار یوده البته این به معنی نیست که داروی به عمد قضاوت اشتباه داشته
  در مطلب قبل هم ذکر کردم اشتباهات داوری جز جدانشدنی فوتبال است اما نکته ی که من بیان کردم این است که انتخاب داور در دامن زدن به داوری جانبدارانه نقشی اساسی داشته !
  هرچند منم هم از گزارشهایی یه طرفه اقای مختاری گله مند هستم ومعتقد هستم ایشان در گزارش بازیها بسیار برروی تیم دودج حساند اما وقتی یادم میاد چقدر پرسپولیس از ناداوری ضربه خورده ناخوداگاه هرجا سخن از ناداوری میشه وجدانم بیدار میشه واقعا ناراحت میشوم قبول کنید داروی اشتباه بسیار برروی روحیه تیم تاثیر گذار است .
  اما بازهم به تیم عرشیا تبریک میگم امیدوارم این حاشیه های پررنگ در اصل به پیشرفت فوتبال این منطقه کمک کند
  هرچند شما اقا سروش به عنوان یک تماشاگرکه بازی را نزدیک دیده میتوانید به حق سخن بگویید دقیقا نظر خود را بدون طرفداری از یک تیم خاص بیان کنید اما شما هم کم از خبرنگار مربوطه ندارید ماشاالله بازیکنان تیم عرشیادر حد رونالدو مسی کردید بازی را درحد بازی ارسنال بایرن مونیخ که الان در حال برگزاریه بالا بردید !!!!!!!!

 8. دوستان عزیز با سلام
  حاضرم قسم بخورم که اصلا بحث تیم دودج نیست و هیچوقت هم قصد ندارم از طریق این سایت خداناکرده همه چیز بگم و مدیر سایت هم انتشار بدهد.
  اگر تمام بازیها هم مثل بازی بین تیم عرشیا و دودج با چشم خود مسایل و مشکلات را از نزدیک می دیدم حتما بدون قضاوت یکطرفه روی خروجی قرا می دادیم اما وقتی که کسی در مورد بازیهای دیگر اطلاع رسانی دقیقی به بنده نمی کند پس من هم چیزی ندارم که برای دوستان عزیز و کاربران فهیم ارئه بدهم .
  به هر حال من شخصا از شما دوستان بسیار گرامی و ارجمند ممنون هستم که نظر میدهند و نظرشان هم جنبه خودسازی دارد.
  امیدوارم که بتوانم در خدمت شما دوستان عزیز و گرامی باشم و هرکاری هم از دستم براید جهت معرفی کردن منطقه خوب داریون با مردم خونگرمش قطعا کوتاهی نخواهم کرد.
  نکته اخر اینکه حرف حق و حساب زدن نیازی به پارتی ندارد دوست عزیز
  کما اینکه مطالب شما هم منتظر می شود ولی جنبه خبری ندارد

 9. دوست عزیز آقای مختاری شما هم که دارین از این سایت استفاده میکنی و باخت خودتون رو توجیح میکنی و دیگران رو زیر سوال میبری؟بهتره بی طرف باشی و از موقعیتت تو این سایت سوءاستفاده نکنی و بدون قرض گزارش بنویسی.
  و با شهامت بگو باختیم حالا اگر واقعا حق با شما هست تو 4تا بازی اینده خودتونو نشون بدین.

 10. هر چی فکرش میکنم باید برنامه نود رو تو سایت راه بندازیم یه مجری کله فرمتخصص در دعوا راه انداختن بی طرف باشه اهل هیچ جا هم نباشه هرکه شرایطشو داره نام نویسی کنه
  البته دیندالو شما انگیزه سازی برای تیم رقیبتان کردید با این کری ها واقعا بازیها دیدنی شد
  بی صبرانه منتظریم
  با این وضعیت امیدی به ادامه بازیها نیست همون حرفی که زدیم به نظر میرسه این بازیها هم فینال نداره تنها چیزی که تو بازیها نمی بینیم اخلاقه این تازه تو سایت اینقدر جنگ دعواه تو زمین بازی چطوره خوشبحالمون که نمیبینیم ظاهرش اینطوره وای به حال باطنش !!!!!

 11. سلام سپیده خانم
  من میگم هیچکس مثل خودت نمیتونه آتش بیاره معرکه باشه و البته به منتقد از نوع حقوق بشری هم احتیاج هست .اون کسی نیست جز نازنین
  حالا مفسر حق به جانب و دعوا را انداز هم میخواد که اون منم
  ما سه نفر میتونیم یه برنامه نود به توان سه توی سایت راه بندازیم ؟
  نظرت چیه ؟

 12. با سلام فکرش میکنم نمیشه ما سه نفربا هم برنامه نود رو را بندازیم مثل اینه که فردوسی پور مایلی کهن دایی رو یه جا جمع کنید برنامه اجرا کنن غیرقابل تصوره
  نازنین فعلا نامزد ریاست یونیسف شده فکر کنید بخواهیم در مورد تبانی توفوتبال صحبت کنیم مطمنا میگه پس انسانیتتون کو گناه داره تکلیف خانواده هاشون چی میشه!این روزا هم سرش شلوغه به قول تربری روحش داره از مهر عطوفت سرچشمه میگیره وقت این کارا رو نداره
  شما هم که خدا روشکر کلا داوری براتون فرق نمیکنه همه مقصرن جز داور !!!!!!!!!
  بعدا شرمنده از پذیرش افراد افسرده وحتی کم افسرده به شدت معذوریم …………..
  فعلا که بوم مدادرنگی اینا دست خودته اگه میشه یه نقاشی از اقیانوس هند بکش فقط دقت کن این هواپیما خطوط مالزی همون طرفا ردشو زدن ببین کجاش فکر منو نه تا کشور دیگه روبد مشغول کرده یه کارخیر انجام دادین فکر مجری گری رو از ذهنتون بیارین بیرون بهتره……….

  1. سپیده جان
   از بابت من خیالت راحت، وقتم رو آزاد می کنم! از نامزدی یونیسف هم کنار می کشم، و از اونجایی که خانم ها در هر سمتی باعث اختلاف می شوند، من این مسئولیت رو قبول نمی کنم!! تا اختلافی به وجود نیاید…
   در ضمن هر چند مخلوط کن وسیله ی جالبی هست ولی خیلی خوب هست که مسائل را با هم مخلوط نکنیم.

 13. سال نو را به تمام خوانندگان سايت تبريك عرض ميكتم واميدوارم سال نو سالي توام با شادي و موفقيت براي همه باشد.
  سپيده خانم شما هم اين بچه رو اذيت نكن !!! من شوخي كردم وحرفم رو پس ميگيرم.سروش پسري شاد است …
  حالا چند بار جريمه بنويسم راضي ميشي؟؟؟

 14. سلام
  سپیده باور کن که من همیشه جهانی فکر میکنم و با مداد رنگی ذهنم دنیایی پر از صلح و صفا وآرامش نقاشی میکنم . دور وبر خلیج فارس ساحل زیبا و با موسیقی یندری و مردمی که از همه ملیتی دور دور هم جمعند .
  برای افسردگی هم گواهی پزشکی معتبر میارم ومیزنم توی سایت !!؟
  مجری گری رو از ذهنم ، اما نه به عنوان شغل اصلی واسه بیکاری خوبه !
  خیلی دوس دارم دایی ومایلی کهن رو به جون هم بیندازم اون هم رو در رو و چشم در مقابل چشم !
  اما مجازی هم خوبه ! هیچی اندازه دعوا منو خوشحال نمیکنه !!؟
  حالا با این هم لیاقت وشایستگی وبایستگی من بیکار باشم ؟///

 15. سلام
  اول خدمت نازنین
  باور کن فقط مخلوط کن نیستم اسیاب کن ابمیوه گیری خرد کن اصلا نایسر دایسر همه جوره در خدمتیم اما فکر میکنم تو مخلوط کن ذهنت خارجیه حسابی پودر کرده مسایل رو باور کن فقط مزاح بود به نظرم جدی برداشتی به حال معذرت اگه ناراحت شدی من قصدی نداشتم
  رویا جان حالا فهمیدم با یه روانشناس در حد تیم ملی طرفیم رفتارتون حرفه ی بود باور کن جریمه لازم نیست اگه کسی باید جریمه بشه منم کاش حضورت فعال تر بود بگم تو امتحان اخلاق نمره اوردی مث ما نشدی به قول صادقی زندگی دیکته گفت ما غلط پشت غلط ………….
  و اقا سروش اینقدر هنری که بیان کردید حیف بیکار باشید ولی یه تناقض رو حداقل حل کنید واسه ذهن خودتون نه به اون صلح صفا ملیت های مختلف اول با اون ساز بندریه نه به اون کلام اخری که هیچی مث دعوا خوشحالتون نمیکنه میخوایید جمعشون کنید دعوا راه بندازید !!!!!!!!!!!
  حدس رویا جون درست داره از اب در میاد یکی از علایم افسردگی همین تناقضاته……
  البته این یکی جدی میگم دلیل نمیشه هرکه افسرده است ادم بدی باشه گاهی وقتی انسانی وقتی درک داری از همه مهمتر احساس داری افسردگی زودتر میاد سراغت تا تنها نباشی ///////////
  ولی نازنین راست گفتا عجب مخلوط کنی هستم خوبه یه هنر دیگه که داشتم رو بهم یاداوری کردی روش کار کنم کور نشه حیفه<<<<<<<<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا