ديدگاه

اخلاق و مرام حرفه ای هم چیز خوبی است!

علی مختاری|
با گذشت چهار هفته از مسابقات فوتبال منطقه داریون (جام شهدا)میزان گله مندی و شکایت از نحوه قضاوت و عملکرد داوران در این تورنمنت رنگ و بوی جدی به خود گرفته و  با یک حساب سرانگشتی  می توان پی برد که داوران تنها مقصران اصلی باخت تیم ها نبوده و نیستند .
به گزارش داریون نما در مسابقات فوتبال منطقه داریون 12تیم شرکت دارند که هر هفته چهار بازی نیز انجام می شود. با یک حساب سرانگشتی برای قضاوت هر بازی چهار داور نیاز است در نتیجه 16داور در هر هفته باید حضور داشته باشند.
در این تورنمت جمعا هشت داور وظیفه قضاوت را بعهده دارند و کار آنها  در برابر آفتاب سوزان و هوای پر از گرد و غبار و از ساعت 8صبح شروع شده وتا ساعت 7عصر ادامه دارد.
 این داوران  نه جایی آموزش دیده اند ونه  قضاوتی آنچنانی در سطوح بالاتر انجام داده اند که ما توقع داشته باشیم حتما قضاوت عادلانه و بدون نقصی انجام بدهند بالاخره آنها هم قسم خورده  و قول شرف داده اند که به دور از بعضی مسائل حاشیه ایی ،طوری قضاوت کنند که روی نتایج بازیها کمترین تاثیرگذاری  را داشته باشند .
پس می بایستی  توقع چندانی هم از نحوه ی  قضاوتشان نداشته باشیم و به همین بسنده کنیم که آنها با اختیار خود و از سر دلسوزی و  علاقه شان  به  قشر فوتبالیست خاک خوری می کنند و در آخر هم انواع ناسزاها هم به جان می خرند نا مبادا سوت آنها بر زمین بماند آنها مظلوم هستند و با فهم و شعور بالای خود، کوچکترین عکس العملی از خود نشان نمی دهند آیا براستی حقشان این هست ؟
و اما باید گفت در منطقه داریون ،کمتر مربی حاضر می شود که با جرات باخت خجالت آور خود را  به گردن گرفته و بپذیرد که با اشتباهات بچگانه در مهره چینی تیم خود علیرغم داشتن بازیکنان کارآمدتر در بیرون زمین و همچنین عدم تسلط برنقاط ضعف و قوت بازیکنان ،شخصا  موجبات  باخت سنگین  تیمش در برابر حریفان را فراهم کرده است .
 پس مقصران اصلی باخت تیم ها فقط داوران نگون بخت نیستند .عدم آشنایی این مریبان به فنون مربیگری و نداشتن تجربه و شگردهای پیشرفته ی روز دنیا موجب می شود تا تیم های حاضر پس از هر باختی ،داوران  مسابقه را مقصر بدانند و در پایان هر بازی به جای خسته نباشید به آنها ،تیم داوری را با انواع و اقسام حرفای زشت  و زننده مورد نوازش قرار دهند.
به عنوان مثال تیمی مانند  شهدای دودج از بازیکنان مستعد و خوبی بهره می برد اما عدم توانایی در مهره چینی بازیکنان در پست های خود توسط سرمربی و همچنین بداخلاقی برخی از بازیکنان موجب شده تا این تیم علیرغم شایستگی ،شکست سنگینی در مقابل تیم امید لابیشه پذیرفته  و مجید زارعی  به جای مقصر دانستن خود در این باخت سنگین  آن را به سمت و سوی داور سوق دهد گویا خود اصلا هیچ نقشی در باخت سنگین تمیش نداشته است .
در یک بازی ممکن است داور مسابقه روی یک گل مقصر باشد اما وقتی که یک تیم با پنج گل مغلوب حریف خود می شود داور مسابقه چه نقش تاثیرگذاری  دراین نتیجه ضعیف دارد؟
چرا تیم شهدای دودج بعلت عدم مهره چینی صحیح در دو مسابقه هفت گل دریافت می کند ولی به محض فرخواندن یک مدافع 40ساله خط دفاعش در نیمه دوم بازی با امید لابیشه ترمیم می شود پس مشکل اصلی چیدمان ضعیف بازیکنان در میدان است نه چیدمان داوران.
ما باید واقع بینانه بپذیریم که عدم مدیریت در هر برنامه ایی به شکست خواهد انجامید و مقصر دانستن سایر مسائل حاشیه ایی دردی دوا نخواهد کرد.
در بازیهای دیگر هم وضعیت چندان خوبی حاکم نبود مثلا در بازی بین تیم های عرشیا و ستارگان تربرجعفری نیز توهین و ناسزاهایی از طرف بازیکنان تیم عرشیا نصیب داور مسابقه شد.
متاسفانه باید بگوییم عادت کرده ایم که وقتی تیم دچار باخت می شود فورا به سراغ داور مسابقه رفته و اورا مقصر اصلی باخت تیم قلمداد می کنیم.چرا مربیان و مجموعه یک تیم محلی از زمین و زمان ،هوا، دریا ، باران و برف ایراد گرفته و باخت خود را با آوردن این دلایل نا مشخص و گمراه کننده  طوری توجیه می کنند که کمترین ترکشی متوجه ضعف و ناتوانی خود آنها نشود.
به نظر می رسد با کمی تامل و درایت و افزودن به دانش مربیگری و داوری میتوان از بوجود آمدن چنین حرکات ناشایست و زننده ایی در سطح ورزشی که داعیه جوانمردی و مردانگی در آن موج می زند جلوگیری کرد.

5 دیدگاه

 1. سلام
  بازی اول داور مقصر بود خدایی چقدر به داور گیر دادین
  بازی دوم مربی مقصره
  خدا به داد برسه من حدس میزنم بازی سوم صددرصد تماشاگران مقصرن !!!!!!!!!!!!!!!
  کاپیتان تیمتو بردار رو برو تیم که نیست کیسه گله!!!!!!!!!!
  وقتی یه خبرنگار مسول تیم بازیکن هنوز به این نکته واقف نیست که در باخت یه تیم فقط یه عامل موثر نیست وعوامل گوناگونی در باخت انهم باخت سنگین دخیله واقعا باید به حال فوتبال این منطقه تاسف خورد
  حالا حداقل اسم این بازیکن پیرمرد رو میگفتید بد نبود بنده خدا مسی بوده خودش خبر نداشته
  این موارد که بیان کردید بسیار بچه گانه بود برید دنبال دلایل اصلی باخت سنگین تیمتون بگردید وگرنه شش هفت گل اون هم تو دو تا بازی نه ربط به داور داره نه مربی نه بازیکن بابا یه کلام ختم کلام تیمتون تیم نیست زنگ تفریح یادواره است
  در ایم نکته شکی نیست که دودج همیشه یکی از قطب های قوی این منطقه در فوتبال بوده اما شما مربی سرپرست وهمه ی عوامل در باخت های سنگین تیم شهدا مسولید تیم که همیشه یکی از بهترین تیم های این منطقه بوده به چه علت به این حال روز افتاده؟
  پس به جای متهم کردن دیگران تیمتون جمع جور کردید از ابروی فوتبال دودج دفاع کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. سلام
  جناب آقای مختاری صحبت شما درست ولی چرا وقتی روی بعضی از داوران اعتراض میشه حتی قبل از بازی، داور بجای این که از این کار ناراحت بشه و بازی را سوت نزنه لج میکنه ؟
  بهتر اینه که جاشو با یه داور دیگه عوض کنه تا پشت سرش هم حرف نباشه بهتر نیست؟

 3. سلام
  حرف سپیده رو کاملا قبول دارم تیم دودج در این دوره از بازیها زنگ تفریح بوده چون تعدادی از بازیکنانش مسن هستند وقصد ندارند از فوتبال کناره گیری کنند فکر می کنم سرمربی هم جرات اینو نداره که اونا رو کنار بزاره خلاصه مطلب اینکه اینجا دودج نیست که با هر ترفندی از گروهتون برید بالا علی اقا بجای این حرفها جدول روبزن
  یه روستا یه تیم. اونم این تیم .
  اگه میخواستید مثله بعضی روستاها چهاریا پنج تیم بدید چی میشد ؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. روزهای که تو دودج میباختین نه پارتی بازی وسط بود نه این حرفهای که شما میزنین اون موقع دودج شیر بود الانم هست ولی فعلا خفته دعا کنید بیدار نشه وگرنه به همه ثابت میشه کلاس فوتبال دودج کجاست تیم های دیگه کجاقرار دادند
  پس باخت های قبلتون رو پای پارتی بازی نگذارید بپزیرید شما هم یه مدت زنگ تفریح که خوبه کلا تعطیلات تابستان بودید
  دیگه گل های که خوردید باخت های که ازتیم دودج تو خاطرتون مونده به یاد بیارید مطمن باشید اگه تیم دودج دچار اختلافات داخلی نبود الان یکی از مدعیان قهرمانی بود چه با بازیکنان جوان چه همون پیرمردا هیچکس جلودار یکی از قویترین تیم های این منطقه نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا