ديدگاه

داریون و ذره بین داریون نما…

جلیل زارع|

سلام بر واقعیتی که حقیقتی را در اندرون خود نهفته باشد…

حدود ۱۱ ماه پیش، پستی بر این صفحه، جا خوش کرد با عنوان ” مدیر سایت زیر ذره بین | نظر سنجی در باره ی شخص اول داریون نما ” که اتفاقا استقبال خوبی هم از آن به عمل آمد. در این مدت، گه گاه دوستان دست به قلم شده اند و از زیر این ذره بین، شخص اول داریون نما را نظاره کرده اند و این خیلی خوب است.

همه ی ما، زیر ذره بین نگاه ها، گفتارها و رفتارها هستیم. گاه این ذره بین از واقعیت موجود، حقیقتی تلخ یا شیرین را نمایان می سازد و گاه می شود واقعیتی کاذب و به دور از حقیقت که دیگر تلخ و شیرینش زیاد هم مهم نیست. هر چند در این طور مواقع بیش تر تلخ است تا شیرین.

و اما یک ذره بین بسیار بزرگ و نامحدود دیگر هم هست که هیچ موجودی از موجودات عالم را گریزی از آن نیست. این ذره بین به بزرگی کل عالم است و تمام جهان ممکن را در بر می گیرد. نمی دانم شاید این تفسیر «أَلَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَری» باشد. یعنی همه‌جا محضر خدا است و همه امور از نظر پروردگار متعال‌ می‌‌گذرد.

فعلا وارد مقوله ی این ذره بین بزرگ نمی شویم که زبان این حقیر سراپا تقصیر از بیان آن عاجز است. به بحث خودمان بر می گردیم. به ذره بین های ریز و درشت ما آدمیان دو پا.

این که ما آیینه ی یک دیگر باشیم عملی است پسندیده و اگر منصف باشیم به ما این فرصت را می دهد که بر عیوب خود واقف شده و در صدد اصلاح گفتار و رفتار و اعمال خود بر آییم. ولی از آن جا که این ذره بین ها، تیغ دو لبه است باید خیلی مراقب باشیم که در این کار زیاده روی نشود و خدای ناکرده به نیت امر به معروف و نهی از منکر خود عامل منکر و ضد معروف نشویم.

داریون نما، ذره بینی است محدود و باز هم محدودتر به اندازه ی منطقه ی داریون که می شود در آن مشکلات و معضلات موجود را دید و در صدد رفع آن بر آمد. داریون نما با وجود کاربرانش داریون نماست که اگر جز این باشد می شود تارنمایی کوچک و شاید هم بی تاثیر و در فضای مجازی امروز محو می شود و جایی برای عرض اندام نخواهد داشت.

پس بیایید گاه جدی و گاه شوخی، در قالب بازگو کردن صریح معضلات و کمبودها و نقصان و ارائه ی راه کارهای سازنده و عملی یا غیر صریح در قالب مطالبی هم چون بیان خاطرات و تجارب و داستان واره ها و مطالبی متنوع از شهدا و نیکان و اتفاقات و اخبار و گزارش و کنکاش در مسائل فرهنگی، ورزشی، آموزشی و اجتماعی و از این قبیل مطالب که در این فضای مجازی محدود، کم هم نیست… و چه اشکالی دارد، گاه هم در قالب طنز به داد این منطقه ی اغلب فراموش شده برسیم . شاید هر از گاهی، نظاره گری منصف و کار بلد و عاشق از درون این آینه ی منطقه نما حقیقتی را کشف کند و گره گشا گردد.

مسائل پیش پا افتاده هم هر چند مهمند و گاه همین ذره ذره هایی که زیاد هم به چشم نمی آیند، دریایی مواج می شود ولی زیاد گره گشا نیستند. باید آیینه را جلا دهیم و جور دیگر ببینیم. باید یک آسیب شناسی جامع و کارآمد صورت گیرد. و این وظیفه ی ما کاربرانی است که به قول آن بنده ی خوب خدا ، داریون نما شده است تنها دلخوشیمان در این زمانه ی ولولا.

بیش از این چیزی نمی گویم که همین اندازه اش هم درس پس دادن بود و از آن جا که کاربرانی فهیم و آگاه داریم در حد اشاره بس است.

حالا شما بگویید، از ریز گرفته تا درشت. اصلا در هم بگویید، شاید گوش شنوایی هم پیدا شود…

23 دیدگاه

 1. کاربران عزیز گوشه چشمی به این صفحه نیز داشته باشید!
  شاید اندک افرادی گوش هایشان را از سرب های فلزی تخلیه کرده باشند…
  شاید…

 2. سلام استاد عزیز

  من این شعر را تقدیم به شما و همه کاربران و دوستان عزیزم در سایت داریون نما میکنم

  به شب نشینی خرچنگ های مردابی چگونه رقص کند ماهی زلال پرست/ رسیده ها چه غریب و نچیده می افتند به پای هرزه علف های باغ کال پرست…

  1. در این زمانه ی بی های وهوی لال پرست
   خوشا به حال کلاغان قیل و قال پرست

   چگونه شرح دهم لحظه لحظه ی خود را
   برای این همه ناباور ِ خیال پرست؟

 3. به نظر بنده در آینده ای نه چندان دور منطقه ی داریون شکوفا خواهد شد منتها می بایست نخبگان فرهنگی این منطقه نیز بیکار ننشسته و به مردم آگاهی دهند، داریون نزدیکترین متطقه به شیراز مرکز استان فارس می باشد و این خود پتانسیل بزرگی برای منطقه است، بنده بارها گفته ام که در کشاورزی منطقه باید تغییراتی را لحاظ کرد زمین های زیادی داریم که با روش سنتی آبیاری می شوند و این به ضرر ماست می بایست گلخانه ها را توسعه داد چرا سایت وزین داریون نما به مسائل کشاورزی منطقه توجه کمی دارد؟ دامداری منطقه نیز حرف هایی برای گفتن دارد،می بایست منطقه ای ویژه از زمین های غیرحاصل خیز را برای دامداران منطقه در نظر گرفت و امنیت آن را نیز تامین نمود. به نظر شما چند کارگاه تولیدی در منطقه داریم؟ در زمانهای قدیم در همین روستای دودج کارگاه سفالگری وجود داشته که باغث رونق روستا می شده است! حتی با وجود این همه استخر در منطقه می توان با کمی وسعت دادن به اینگونه استخر ها از پروش ماهی قزل الا نیز بهره برد و آب استخر که غنی می شود را در کشاورزی استفاده نمود… منابع انسانی نیز فراوان است کشاورزان و دامداران نمونه منطقه را شناسایی و با آنه مصاحبه نماییدو …

 4. داریون نما آینه ای است برای چشمان بینا:

  آینه چون عکس تو بنمود راست
  سنگ بزن آینه را تا که شود چاک چاک

  باز اگر عکس تو بنمود راست
  خود شکن آینه شکستن خطاست !

 5. باسلام وخسته نباشیدخدمت استادگرانقدروفهیم ودلسوز جناب آقای زارع الحق والانصاف آقای زارع یکی ازکاربران فعال سایت
  هستندبایدتلاش وکوشش کردنبایدبرای انجام بعضی ازمساءل خودراکنارکشید مانبایدمحافظ کارباشیم متاسفانه دربرخی جاها مشاهده
  میشودمابنده خدای متعال هستیم وازخودحضرت حق روزی رامیخواهیم داریون نیازبه فرهنگ سازی دارد باعزم ملی ومدیریت جهادی وفرهنگ که فرمایشات رهبرمعظم انقلاب میباشدعمل کنیم فقط شعارندهیم ،بلکه عمل نماییم جناب زارع فرد علاقمندی است
  واین نظرها با بررسی لب به سخن نموده اند بنی آدم اعضای یکدیگرند وکه درآفرینش زیک گوهرند همه بایدقدم بردارند من عذرخواهی
  میکنم برای درجه وپست ومقام نبایدکارکردشهدادرس ایثار،گذشت،فداکاری ویکرنگی وهمدلی رابه ما آموختند
  صحبت حقیردرهمه ابعادبود باشدکه به واسطه دعای خیرامام زمان درراه جامعه قدم برداریم ازاستاد ارزشمند جناب زارع وازسایر زحمتکشان تقدیروتشکرمینمایم بندگی کن تاکه سلطانت کنند،تن به جان ده تابه توجان
  هادهند

  1. سلام علیرضا جان !

   خیلی مخلصیم مومن ! بزرگواری شما کجا و دستان خالی این بنده روسیاه کجا ؟ من خودم به اندازه ی کافی و وافی شرمنده ی مردم زادگاهم هستم، دیگه چوبکاری نفرمایید. حقیر اگه اونی که شما میفرمایید بودم تا حالا کجا بودم؟ از بد حادثه اومدیم تو سایت خودی نشون دادیم، فکر می کنید علی آباد هم شهری است.

   شرمنده و خاک پای همه ی شما عزیزان هستم و به خاطر این همه قصور و فراموشی حلالیت می طلبم.

   در پناه حق…

 6. باسلام وخسته نباشیدخدمت آقای …که ازهمسایگان دوران کودکی مامیباشد،من جوان نوعی به سهم خودازبرادرعزیزم که
  گامی بسیاربزرگ وارزشمندبرای داریون برداشت صمیمانه تشکرمینمایم تونیکی میکن ودردجله اندازکه ایزد دربیابانت دهدبازازخداوند
  متعال خیروسعادت را برای جنابعالی سایرزحمت کشان استاد جلیل زارع آقای یوسف بذرافکن وبرای همه عزیزان خواستارم بیش ازاین
  اطاعه ی کلام نمیکنم همین که دوستان پیغامی میگذراند ویادی ازیکدیگرمیکنندخودنعمت بزرگی است آقای زارع شما بسیارعزیز وگرانقدر هستید ودست شمارا صمیمانه میبوسم و به وجود دوستان که نه پدری مانندشما افتخارمیکنم ماکه ازنعتش محروم هستیم خداوندبقای عمربه شماعنایت کندیازهرا….

 7. با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز.لازم دانستم نظر دوستان را به چند نکته جلب کنم .آسیب شناسی در هر حوزه ای ارتباط مستقیمی با بستر ارائه آسیب دارد چنانکه میزان اثر و تحلیل و در نهایت استنتاج یک مسئله را بستر طرح آن مشخص می کند .باید دانست امروزه ابزار حل مسئله که در بردارنده یستر حل مسئله نیز است تعیین کننده سرنوشت ملت ها در آن مسئله می باشد می توان اثرات این تاثیر بسزا را در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و . . . مشاهده کرد غرض این که حضور رسانه ای با قابلیت های بالا نظیر سایت داریون نما که می توان آن را جولانگاه اندیشه های یک منطقه دانست برگ برنده ای است برای صاحبان اندیشه و هنر که با تامل بتوانند زمینه ی شکوفا شدن توانایی های افراد در حوزه های مختلف را فراهم نمایند از دوستان عزیز و همچنین مدیریت سایت خواهشمند است با تامل و دقت نظر عرصه را برای این بستر سازی مهیا سازد مصداق این مطلب می تواند ایجاد یک قسمت تخصصی برای بیان آسیب ها و آسیب شناسی ها و در نتیجه اندیشه های تازه در حوزه های مختلف باشد. با تشکر

 8. با سلام.فکر کنم باید یه کم جدی تر حرف همشهری رو در نظر بگیریم.دوستان بیشتر دقت کنن و بیاین تو این قسمت چون میتونیم با این نگاه خیلی مسائل مهم رو مطرح وبررسی کنیم.

 9. مطالب دیگر را می توان در سایت های دیگر هم دید ولی «داریون » را فقط در « داریون نما» می توان دید! درود برداریون نما و همه کسانی که قلبشان با عشق به داریون می تپد .حیف که :توبه کردم که دگر ………….ورنه دلم مالال مال درد است ای دریغا همدمی !……..نمی دانم چرا از یاران قدیمی داریون نما خبری نیست ؟ مانند آقامجتبی ، اقای مهری ،محمد امین زارع ،هادی شکری و ……

  1. سلام جناب یوسف بذرافکن عزیز
   روز معلم بر شما مبارک باد
   علت توبه شما را نمی دانیم و….
   اما…
   این عزیزانی که نام بردید همه دوستان ما هستند. این که چرا کمتر حضور دارند باید از خودشان سوال کنید حتما مشکلاتی دارند.
   فقط بفرمایید از دست ما چه کاری بر می آید و ما باید چه کاری انجام دهیم و اصولا باید چه کار کنیم که برخی دوستان با داریون نما باشند.
   آقا مجتبی همواره تماس می گیرد.در سفر اخیر به تهران چند ساعت را باآقا محمدامین بودم. آقا هادی تقریبا هر روز با بنده در تماس است. از محمود مهری خبری ندارم اما یادم می آید هرآنچه برایمان می فرستاد بی کم و کاست منتشر کردیم.
   اما بهتر است این دوستان قدیمی خودشان بگویند چرا در سایت حضور کمتری دارند.
   خیلی از دوستان قدیمی هم هنوز پرنشاط و پرتلاش با سایت داریون نما هستند اسامیشان را نمی گویم تا خدایی نکرده نامی را جا نیندازم.
   اما استاد عزیز،معلم گرامی،داریون نما را با قبل مقایسه کنید. به نظر شما متنوع تر نشده؟ این نشان می دهد یاران بیشتری و یاران جدیدتری به سایت پیوسته اند.
   سایت داریون نما مال یک نفر یا یک عده نیست مال همه مردم داریون است. پس شما هم توبه بشکنید و …
   حرفهایم را با جمله ای به پایان می برم که قبلا یک بار استفاده کرده ام:
   بعضی وقتها برای ماندن باید رفت….

  2. سلام یوسف جان عزیزتر از عزیز…

   در مورد داریون نما ، وقتی از زبان چون شمایی چنین توصیفی را می شنویم روحیه ای دو چندان می گیریم که انصافا حق مطلب را خوب ادا کردید و شنیدنش از زبان یوسف جان، قوت قلب است برای بندگان رو سیاه و فراموش کاری مثل این حقیر سراپا تقصیر…

   … خودت می دانی که چه قدر دوستت دارم، ولی عزیز دل برادر، شما جزو پیش کسوتان داریون نمایید. از جمله کسانی هستید که آقای داریون نما به دلگرمی شما، راه ناهموار و پر از سنگلاخ این فضای مجازی وزین را پیمود. از انصاف به دور است که به هر علت و بهانه ای، رفیق نیمه راه باشید و در این ولولای نیاز فرهنگی، دست تنهایش بگذارید.

   امثال چون منی، آن هم پس از این همه تاخیر، به پشت گرمی شما دلسوختگان فرهنگی است که با دستان تهی و کلی خجلت و شرمندگی، جرات حضور در این محفل انس را یافتیم و آمدیم تا افتخار شاگردی شما را داشته باشیم.

   سزاوار نیست شما، حالا به هر علتی حضورتان را کم رنگ کنید. توبه در کار ناصواب است نه عین ثواب و صواب ! آن کس را هم که می گویید، درست است که “عهد کرد که دگر می نخورد در همه عمر” ، ولی پشت بند آن هم گفت : « بجز از امشب و فردا شب و شبهای دگر » !

   این طوری هاست عزیز دل برادر. در محضرتان درس پس می دهیم. خودتان صد بار خوانده و شنیده اید، یک بار دیگر هم بشنوید :

   « گر چه مستیم و خرابیم چو شب های دگر
   باز كن ساقی مجلس سر مینای دگر

   امشبی را كه در آنیم غنیمت شمریم
   شاید ای جان، نرسیدیم به فردای دگر

   عهد کردم که دگر می نخورم در همه عمر
   بجز از امشب و فردا شب و شبهای دگر

   مست مستم، مشكن قدر خود ای پنجه غم
   من به میخانه ام امشب تو برو جای دگر

   چه به میخانه چه محراب، حرامم باشد
   گر به جز عشق توام هست تمنای دگر

   تا روم از پی یار دگری می باید
   جز دل من دلی و جز تو دلارای دگر

   باده پیش آر که رفتند از این مکتب راز
   اوستادان و فزودند معمای دگر

   گر بهشتی است، رخ توست نگارا! كه در آن
   می توان كرد به هر لحظه تماشای دگر

   از تو زیبا صنم این قدر جفا زیبا نیست
   گیرم این دل نتوان داد به زیبای دگر

   می فروشان همه دانند عمادا! كه بود
   عاشقان را حرم و دیر و كلیسای دگر »

   پویایی و پایایی دو چندان را برای جاری و ساری بودن همیشگی برایتان آرزو می کنم…

 10. بنام خدا
  منشا همه دستاوردها و موفقیت ها و در نتیجه رشد و کمال انسان را تفکر و تعقل مشخص می کند. در تعریف تفکر آمده است تفکر حرکتی است از معلومات به سوی مجهولات و در این رهگذر این حرکت باید دارای اصولی باشد که به ورطه مغالطه و بی راهه نرود که آن را که علم منطق مشخص می کند. حال باید دانست آیا هر نوع تفکری و رسیدن از معلومی به مجهولی انسان را به کمال میرساند؟ و صرف حرکت از دانایی ها به سمت نادانی ها تعیین کننده همه ی مسائل است؟ باید گفت که این طور نیست و زمانی تفکر و تعقل می تواند بهترین ثمره خود یعنی کمال بدنبال آورد که روشناییش را از عالم معنا دریافت کند این همان تعریف فرهنگ است در تعریف فرهنگ بزرگان بیان بسیار شیوا و عمیقی ابراز داشته اند: که فرهنگ از دو کلمه فر که از فرّح و نور ایزدی است و هنگ به معنی آهنگ و قصد سفر کردن آمده است که می توان این طور بیان کرد که فرهنگ یعنی سفر به سمت نور ایزدی.
  با تاملی در این مطلب به این نتیجه می توان رسید که فرهنگ بستر و خاستگاه کمال انسانی است که بدون آن هیچ حرکتی در حوزه ی علوم انسانی به نتیجه نهایی خود نمی رسد. درباره بستر ایجاد یک فرهنگ متعالی بسیار سخن رفته است ولی میتوان اینطور نوشت که امروزه بستر طرح مسائل فرهنگی نقش تعیین کننده ای در بحث فرهنگ در موضوعات مختلف را دارد .غرض از این مقدمه این که باید توجه داشت که وجود رسانه ای با قابلیت های بالا نظیر سایت داریون نما بستر بسیار مناسبی است تا به مسئله مهم و اساسی شهرمان که بلا شک مسئله فرهنگی است دقتی ژرف شود.شاید بتوان از این رسانه در موضوعات دیگر نیز استفاده کرد ولی دوستان عزیز استفاده از این سایت برای مسائل فرهنگی داریون صددرصد ضروری است.چرا که ارتقاء فرهنگ نیاز حتمی و ضروری داریون است. بر همین اساس پیشنهادی دارم که وظیفه دانستم با شما دوستان و اساتید مطرح کنم.
  در این برهه از زمان، شرایط هم فکری و استفاده از نظرات راهبردی اندیشمندان و فرهنگیان عزیز بخاطر مشغله های شخصی و احیانا حب و بغض هایی و همچنین نبودن بستر مناسب فراهم نیست که در واقع این بزرگترین ضربه برای منطقه داریون میباشد .ضروری است که هرچه زودتر این زمینه سازی انجام شود.به نظر این حقیر سایت داریون نما در این مورد میتواند نقش اساسی را ایفا کند.پیشنهاد میدهم سایت داریون نمابا اختصاص بخشی انحصاری برای بیان اسیب ها مشکلات و اسیب شناسی ها وبیان راه حل انتقادها و پاسخ ها زمینه را برای این مورد فراهم آورد.به طور حتم این کار با محاسنی از قبیل موارد زیر همراه است:
  1:بیان مشکلات و اسیب ها دارای یک انسجام بسیار زیادی خواهد شد
  2:اصطحکاک و حب و بغض های شخصی با مدیریت درست بسیار کم خود نمایی خواهد کرد.
  3:این حرکت با بالا رفتن آستانه تحمل و ظرفیت همه مسئولان همراه خواهد بود.
  4:فاکتور ها و ملاک های یک نقد صحیح و نقد ها وپاسخ ها به صورت متمرکز و به طور کامل بیان خواهد شد.
  5:همه مسئولان خواهند توانست پاسخگوی سوالات و انتقادات دوستان باشند و در کل بستر همان اتفاق فرهنگی در راستای روشن شدن مسائل فراهم خواهد شد.
  با تشکر

 11. باسلام
  قبلا بعضی از دوستان واستاد زارع در مورد مشکلات و مسایل منطقه داریون سخن به میان آورده اند و حتی با اشتراک نظر کاربران داریون نما این مشکلات در یک مطلب جدا مدون و گردآوری شد
  اما متاسفانه واکنش و عکس العمل خاصی که نشان از حل و فصل و پیگیری مثمر ثمری از طرف مسوولین و نهاد خاصی مشاهده نشد
  دوست خوبم آقا ی بیگی بدرستی موضوع فرهنگ را بیان کردند این بستر فرهنگی مناسب و فعالیتهای بجا و درست فرهنگی ,مذهبی است که جهت گیری درستی به افکار و عقاید نوجوانان و جوانان جامعه میبخشد درست است که نمیتوان از نقش موثر خانواده در این عرصه غافل شد ولی با ید این مسئله را قبول کنیم که حتی بیش از نیمی از الگو پذیری های جوانان و نوجوانان در بیرون از خانواده(جامعه،مدرسه ،رسانه هاو…)شکل میگیرد
  از این رو جای خالی این بستر فرهنگی و این فعالیتهایی که بتوان از طریق آن بخشی از نیازها و جهت گیریهای صحیح نوجوانان و جوانان منطقه و شهر داریون را تأمین کرد بسیار و بسیار احساس میشود دایم این سؤال در ذهنم تداعی میشود که مقصر کیست ؟چه کسی میتواند در این حیطه کمکی برای قشر نوجوان و جوان جامعه داریون باشد؟متولیان و نهادهایی که باید در این عرصه فعالیتی داشته باشند کجا واقع شده اند؟چرا مسوولین پاسخگو نیستند ؟سایت داریون نما با قابلیتهایی که دارد میتواند این فضا را ایجاد کند که در این فضای مجازی شهروندان بتوانند از مسوولین سؤالات خود را بپرسند و مسوولین نیز پاسخگو باشند درست است که این فضا دارای محدودیت و مشکلات خاص خودش است ولی این را نیز باید در نظر داشته باشیم که این حق مردم است که بتوانند از مسوولین خود توقع داشته باشند حداقل به سؤالات آنها و انتقادات آنها پاسخگو باشند.
  با تشکر از داریون نما

 12. سلام رضا و مجتبی جان…

  به گمانم دیگر وقت آن رسیده است که در مورد « گردهمایی و همایش مرحله سوم فراخوان عمومی داریون نما برای منطقه داریون » بیش تر اندیشه کنیم…

 13. سلام استاد
  بانظر شما موافقم و همچنین منتظر پاسخ مدیرمحترم سایت داریون نما درباره پیشنهاد ارائه شده
  با قرار گرفتن این پست اختصاصی بهتر میتوان به بیان دیدگاههای مختلف و استفاده از نظر دوستان پرداخت
  همچنین میتوان راهکارهایی اندیشید که مسوولین نیز جهت پاسخگویی به این مسائل ملزم شوند
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا