همه چيز از داريون

در باب فرهنگ مردم داریون

جلیل زارع|

بیایید به مرور از دریچه ی این فضای مجازی، در تکمیل فرهنگ مردم داریون تلاش کنیم. نگارنده و پژوهشگر کتاب « فرهنگ مردم داریون » سال ها زحمت کشیده و حاصل گرد آوری و تحقیقات خود را در کتابی ۴۰۰ صفحه ای به چاپ رسانده است. با این که ایشان، به ناچار برای کاهش تعداد صفحات کتاب، حتا اطلاعات جمع آوری شده ی خود را نیز به طور کامل نیاورده است ولی هیچ گاه هم ادعا نکرده است که این مکتوب، جامع و کامل است. ایشان با تلاش فراوان طی چند سال، گام نخست و اساسی را بسیار محکم و استوار برداشته است و انصافا با توجه به محدودیت های موجود، سنگ تمام گذاشته است.

حال شما دلسوزان فرهنگ مردم داریون، با تلاشی جمعی در تکمیل آن بکوشید.

کافی است پرس و جو کنید و اطلاعات تکمیلی خود را در موضوعات متنوع « تاریخچه، ضرب المثل ها، افسانه ها، ترانه ها، عادات و خرده فرهنگ ها و هم چنین گویش های محلی منطقه ی داریون » به صورت دیدگاه در این پست قرار دهید .

باشد که به همت شما عزیزان، این تلاش سترگی که نگارنده ی “کتاب فرهنگ مردم داریون ” برای شناخت آداب، رسوم، گویش محلی و سایر شاخص های اجتماعی داریون به کار گرفته است، آغازی باشد برای یک حرکت جامع دیگر.

حتا می توانید فقط به فرهنگ شهر داریون اکتفا نکنید و دامنه ی جست و جو ها و تحقیقات خود را به کل منطقه ی داریون تعمیم دهید تا نسل امروز و نسل آینده با فراز و نشیب ها، افت و خیزها، نوع زندگی و طرز فکر نیاکان خود بیش تر آشنا شوند و در این مسیر از ناکامی ها و شکست ها، کامیابی ها و پیروزی ها تجربه اندوزند و عبرت گیرند.

پس اگر احساس می کنید می توانید در این راه با ما هم گام باشید، این گوی و این هم میدان. همت کنید و دست به قلم شوید …

16 دیدگاه

 1. با عرض سلام.
  در ادامه مطالب قبلی باید گفت جای بسی خرسندی است که کتاب فرهنگ مردم داریون هم اکنون نیز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جهت فروش موجود می باشد با این توضیحات:

  فرهنگ مردم داریون
  شابک: 9786005631128
  کد کتاب: 1634220
  نویسنده: جلال بذرافکن
  ناشر: آوند اندیشه بنیاد فارس‌شناسی
  قیمت: 60,000 ریال
  سال نشر: 1390
  موضوع: فرهنگ عامه – ایران – داریان
  که در سایت نمایشگاه به آدرس http://www.tibf.ir قابل جستجوست.
  که به نظر می رسد آقای زارع بتوانند از همان تهران تعداد باقیمانده ی کتاب را تهیه کنند ودر اختیار دوستان علاقه مند به فرهنگ مردم داریون(نه به رنگ کتاب آن) قرار دهند تا آن وقت واقعا کتاب هیچ جا پیدا نشود وشاید ناشر تجدید چاپ کند.

  1. سلام شاگرد عزیز…

   اولا ممنون از اطلاع رسانیتان.

   و بعد هم : چشم، اطاعت امر می شود. اگر عمری باقی بماند و تعدادی از کتاب موجود باشد، همین کار را می کنم و به کاربران عزیز داریون نما تقدیم می کنم. چه افتخاری بالاتر از این برای این حقیر سراپا تقصیر…

   1. سلام خدمت تمامی دوستان عزیز
    آقای جلیل زارع یکی از اعضای فعال داریون نماست که با عشق برای داریون و داریون نما می نویسد.
    هرچند ایشان درباره کتاب فرهنگ مردم داریون به جد قصد تهیه آن را از نمایشگاه تهران داشتند اما به نظر می رسد بیشتر از این به این دوست عزیز زحمت ندهیم.
    بر فرض که این کتاب تهیه شد اغلب کاربران داریون نما با نام مستعار هستند. مثلا کاربری به نام آریوبرزن گفته کتاب را برای من هم تهیه کنید. ما از کجا بفهمیم آریوبرزن کیست و…
    آقای جلال بذرافکن نویسنده کتاب اعلام کرده اند که این کتاب در همین شیراز هم به مقدار کافی موجود است پس نیازی به زحمن دادن به آقای زارع و ارسال کتاب از تهران به داریون و… نیست.
    با تشکر

 2. سلام به نظرم تو این سالهای که از چاپ کتاب میگذرد ما اهالی داریون که اصلا به این کتاب دسترسی نداشته ایم یا تلاشی برای دستبابی به این کتاب نداده ایم به نظرم استاد بهترین کا ر را انجام داده و در لابه لای نوشتن مطالب از مطالب این کتاب نیز استفاده میکند که بسیار هم گیرا میشود چون دقیقا به موضوع اگاه هستند که کجا وکی باید از این مطالب استفاده بشه وقتی استاد زحمت نوشتن مطالب این کتاب را در لابه لای نوشته های زیبا خودشان میکشد دیگر نیازی به تهیه کتاب نمیبینم

  1. سلام سپیده خانم.
   تهیه کردن کتاب وخرید اون یعنی پاسخ دادن به زحمتهای نویسنده ی اون کتاب.
   پس هرجا اون کتاب رو دیدی بخر چون حداقل واسه ما که اصالتمون داریونیه و مدعی هستیم ضروریه حتی اگه آقای زارع زحمت بکشن و همه ی کتاب رو توی سایت بذارن. ممنون.

    1. منو به فکر فرو بردی با این خبر آخرت، محمد جان ! این خبرو میگم :

     قبل از خبر :
     ” ظاهرا یه بار چاپ شده ! اونم 1000 جلد و سه سال پیش به قیمت شش هزار تومان ! و اولین کتابی است که جامع و مانع به فرهنگ مردم زادگاهمون پرداخته… ”

     و حالا خود خبر :
     ” درضمن این کتاب حتی توی سوپرمارکت های داریون هم گیر میاد !… “

     1. من خودم از سوپر مارکت هوشمند گرفتم بازم میگم توی داریون مظلوم واقع شد.

    1. سلام
     ﮐﺘﺎﺑﻬﺎ ﺑﺮﺍﯼ باور کردن ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻧﺸﺪه اﻧﺪ، ﺑﻠﮑﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻪ ﭘﺮﺳﺶ ﮔﺮفته شدن به تحریر درآمده اند( ﺍﻣﺒﺮﺗﻮ ﺍﮐﻮ).

     اگر با این دید به مسئله نگاه کنیم، در خرید کتاب درنگ جایز نیست، حتی عدم خریدش باید جرم تلقی شود و پیگرد قانونی نیز داشته باشد…

 3. ممنون استاد اینقدر از قلعه کاظم آباد شنیده بودیم اصلا این اطلاعاتی که شما دادید را نمیدونستیم کاش این کتاب فرهنگ مردم داریون اثر کیه کی چاپ شده کجا میتونیم تهیه کنیم(سپیده)
  این کتاب رو از هیچ جا نمیتونی گیر بیاری(جلیل زارع)
  سلام علیرضا جان کتاب فرهنگ لغت داریون مظلوم واقع شدیک منبع جامع از همه ی این اطلاعات.وبه نظرمن توی هر خونه باید یه نسخه ازاون باشه اما… (محمد حقیقت جو)
  بانظرت موافقم من که تاحالا ندیدم چه رنگیه این کتاب به فکرچاره اندیشی بایدشد(علیرضا درویشی)
  تمامی اینها نظراتی بود که در این مدت راجع به مظلوم واقع شدن کتاب فرهنگ مردم داریون مشاهده شد.پس ازآن با توجه به درخواست آقای زارع در این مورد اطلاع رسانی شد وبه نقل از داریون نما از طرف نگارنده ی کتاب اعلام شد که: این کتاب در همین شیراز هم به مقدار کافی موجود است، وبه نظر می رسد انتقال کتابها به داریون وقرار دادن در مکانی خاص(که از طرف سایت اعلام شود) جهت فروش کاری ساده باشد.اماحالا انگار دوستان شوق وتب وتاب خود را از دست رفته می بینند وبه همان خواندن مطالب کتاب از طریق سایت اکتفا می کنند.
  شاید همه کاربران عزیز سخت متعجب شوند که چرااینقدر به این مطلب دامن زده شد وحتی به جستجو در سایت نمایشگاه بین المللی کتاب متمسک شدیم.این تنها مشتی بود نمونه خروار که حداقل به خودم نشان دهم که همیشه تمام پلشتی ها وناهمسازیها ومظلومیت های شهرم را بی هیچ تلاش وکوششی از جانب خودم ، گردن کم لطفی های دیگران انداخته ام(هرچند که به آنها هم بایست به جای خود پرداخته شود) وهمیشه منتظر مانده ام که اتفاقی خجسته بیفتد.در صورتی که من در کنار نسل جوان داریون باید یاد بگیریم که اگر انتظارداریم تغییری در محیط اطرافمان صورت پذیرد خودمان نیز باید جزیی از آن تغییر باشیم.امروز کودکان ونوجوانان وجوانانی در منطقه داریون در حال رشدند که اگر این شیوه تفکر نادرست برای آنها نیز به میراث گذاشته شود فردایی را که به انتظار نشسته ایم چندان درخشان به نظر نمی رسد. اما شکی نیست که اینطور نخواهد شد چون می شناسمت کسانی را که از همین حالا سخت در تکاپویند تا فرزندان این شهر را در اوج نظاره گر باشند.

 4. سلام شاگرد عزیزتر از عزیز…

  با تو هم صدا می شویم:

  « … اما شکی نیست که اینطور نخواهد شد چون می شناسمت کسانی را که از همین حالا سخت در تکاپویند تا فرزندان این شهر را در اوج نظاره گر باشند. ”

  پویایی و پایایی نسل امروز و فردا و فرداها، آرزوی قلبی ما کاربران همیشه همراه داریون نماست…

 5. سلام من که نفر اول بودم که خواهان کتاب شدم ولی استاد گفتن به این سادگیا گیر نمی اید بازم استاد روی ما رو زمین نگذاشتن تو مطالبشون چه جالب به جا از محتویات کتاب استفاده کردند واسه همین ما گفتیم بیخیال کتاب وگرنه اگه گیرتون اومد ما بازار سیاه میخریم این از من …….

 6. سلام
  امروز با آقای جلال بذرافکن صحبت کردم قرار شد بهش آمار بدم واسه کتاب فرهنگ داریون چند جلد ازشون بگیرم هرکس می خواد
  اعلام کنه تابراش جورکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا