منهاي داريونهمه

روز مبعث چه روزی است؟

مبعث

 بیتوته:روز مَبْعَث بر پایهٔ باورهای اسلامی، روزی است که محمد، پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. مسلمانان معنقدند او در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. محمد در این زمان چهل سال داشت و در مکه زندگی می‌کرد.

 باور شیعیان

بر اساس باور شیعیان، محمد مصطفی در روز ۲۷ رجب عام الفیل، سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن می‌گیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیش بینی شده‌است. دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است.

عید مبعث
عید مبعث

 باور اهل سنت

در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر مشخص نیز ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی‌شود.

 روز مبعث چه روزیست؟

 روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است.

 حضرت محمد مصطفی در روز (۲۷ رجب) سال ۴۰ عام الفیل، همزمان با سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.

 روز مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. روز مبعث روز تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک می خفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. آه که چه خارهایی به پای بشریّت می خلید و چه زخم هایی دل عاطفه ها را می خَست.

 روز مبعث، روز مرگ قساوت ها و شرارت ها بود؛ روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.

9 دیدگاه

 1. ای پادشاه عالم عشقت به سینه دارم / در قاب سینه ی خود عکس مدینه دارم

  دارم ولایت تو ، در دل محبت تو / سر مست جام عشقم ، در شام بعثت تو . . .

 2. روزگاری بود میوه اش فتنه ، خوراکش مردار ، زندگی اش آلوده ، سایه های ترس شانه های بردگان را می لرزاند . تازیانه ستم ، عاطفه را از چهره ها می سترد . تاریکی ، در اعماق تن انسان زوزه می کشید و دخترکان بی گناه ، در خاک سرد زنده به گور می شدند . و در این هنگام بود که محمد (ص) بر چکاد کوه نور ایستاد و زمین در زیر پاهای او استوار گردید . بعثت رسول اکرم مبارک باد .

 3. سلام بر کاربران عزیز داریون نما…..

  عید مبعث بر شما مبارک باد.

  و اما یک پرسش : (لطفا پاسخ دهید ! )
  اگر فردای قیامت در روز محشر، رسول خدا (ص) از تو بپرسد برای تبلیغ و ترویج اسلام و تعظیم شعائر دینم چه کردی؟ و یا چه می خواهی بکن؟، چه پاسخی داری ؟

 4. خداوند، پيامبر اسلام، حضرت محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را هشدار دهنده جهانيان مبعوث فرمود، تا امين و پاسدار وحى الهى باشد، آنگاه كه شما ملّت عرب، بدترين دين را داشته، و در بدترين خانه زندگى مى ‏كرديد، ميان غارها، سنگ هاى خشن و مارهاى سمّى خطرناك فاقد شنوايى، به سر مى ‏برديد، آب‏هاى آلوده مى ‏نوشيديد و غذاهاى ناگوار مى ‏خورديد، خون يكديگر را به ناحق مى‏ ريختيد، و پيوند خويشاوندى را مى ‏برديد، بت‏ها ميان شما پرستش مى ‏شد، و مفاسد و گناهان، شما را فرا گرفته بود… (نهج البلاغه خطبه 26)

 5. سلام
  من هم به نوبه خودم عید رو به صاحبان کاملترین و بهترین دین دنیا تبریک می گویم…
  آقای زارع من حقیقتا هیچ جوابی ندارم و برای خودم متاسفم!

 6. سلام بر مبعث، پیام خیزش انسان، از خاک تا افلاک

  سلام بر مبعث، انفجار نور و ظهور همه ی ارزش‏ ها در صحنه ی حیات بشر !

  سلام بر مبعث، عید بزرگ نجات از حیرت و سرگردانی، عید ختم نا امیدی

  عید تمایز عدل و ظلم، عید بیداری و تعهّد، عید هدایت

  عید سعید مبعث

  آغاز راه رستگارى و طلوع تابنده مهر هدایت و عدالت بر شما کاربران داریون نما مبارک باد

 7. امروز

  روز تکوین آیه ‏های رسالت است

  روز تجلّی رحمت الهی

  عید پیامبری رسول خدا (ص) مبارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا