منهاي داريون

آرژانتین، 12 نفره برد ایران، یازده نفره باخت!

یزدان سلحشور|

 دروازه ایران بعد از دقیقه نود، توسط مسی باز شد. فوتبال است دیگر! پیش می‌آید! ولی ایران در این بازی نه سزاوار مساوی که سزاوار بُرد بود اما آرژانتین، 12 نفره به بازی آمد و داور نه تنها خطای روی دژاگه در محوطه جریمه را نگرفت تا تیم ایران صاحب پنالتی شود که چند بار، توپ را به بازیکنان آرژانتین پاس داد! باور کنید شوخی نمی‌کنم برای اولین بار در جام جهانی، داور توپ را از یک بازیکن گرفت و به بازیکن حریف داد با یک لایی تمیز!

 IRAN20

شاید اگر قبل از شروع بازی، از هر ایرانی داخل ایران و نشسته جلوی تلویزیون خانه‌اش می‌پرسیدید که چه نتیجه‌ای مناسب ایران است، همه می‌گفتند یک بر صفر، یک نتیجه عالی‌ست اما وقتی بازی تمام شد همه عصبانی بودند که چرا ایران، آرژانتین را نبرد! چون لااقل در نیمه دوم بازی، جای ایران و آرژانتین با هم عوض شده بود و مربی آرژانتین دائم نقشه‌های تاکتیکی روی کاغذ را نشان بازیکنانش تا بتواند نه نتیجه را، که لااقل موقعیت تدافعی تیم آرژانتین را عوض کند.
اگر داور، آن پنالتی مسلم را به نفع ایران گرفته بود، الان کی‌روش بود که به مربی آرژانتین لبخند می‌زد آن هم کج!
ما در این بازی، نباختیم اگرچه یک گل در دروازه داشتیم. مقایسه بازی ایران با آرژانتین، با بازی فرانسه و سوییس، به ما می‌گوید که بازی تیم ایران، نه خوب که شگفت‌انگیز بود. ما لایق بُرد بودیم اما داور، بازیکن دوازدهم تیم آرژانتین بود! می‌توانیم بگوییم خیلی بدشانس بودیم؛ می‌توانیم بگوییم که داور پول گرفته بود؛ می‌توانیم بگوییم که دیه‌گو مارادونا که بین جمعیت بود، باز یکی از همان کلک‌های معروف خود را که برای فریب داور می‌زد، با وردهای زیر لبش اجرا کرد اما فوتبال، همین است و این بازی، می‌تواند آغاز یک دوره درخشان از فوتبال ما باشد اگر همین طور خودمان را جدی بگیریم.

30 دیدگاه

 1. سلام بر ایران و ایرانی

  آن چه مسلم است این است که ایران، باز هم یک بازی خوب و منطقی و قابل قبول را ارائه داد و اگر نفر دوازدهم به کمک حریف نمی آمد، چه بسا گل هم می زد.

  این به ظاهر باخت، هیچ چیزی از ارزش های والای جوانان غیرتمند و مقاوم و خستگی ناپذیر ما کم نمی کند و بر خلاف تصور تیم هایی که سعی دارند از ایران تیمی ضعیف ارائه دهند، حالا دیگر جهان به این باور رسیده است که ایران در سراشیبی رشد و شکوفایی رسیده است و تا زمانی که این گونه عمل کند، این ترفندهای کهنه قادر نیست جلو این روند رو به رشد او را بگیرد.

 2. باید به بازیکن های خدمون ببالیم که اینگونه تیم پرستاره آرژانتین را بی اثر کردند..فقط حیف وصد حیف که لحظه ای از ستاره این روزهای دنیای فوتبال غافل شدند ولذت گرفتن امتیاز از آرژانتین در جام جهانی را به دلمان گذاشت
  به امید باخت نیجریه روبروی آراژانتین وباخت بوسنی روبروی یوز های ایرانی

 3. سلام
  من هم امیدوارم تیم ایران به مرحله بعد صعود کنه اما اگر هم این اتفاق نیفتاد ما دستاورد خیلی بزرگتری را به دست اوردیم الان دیگه همه تیم های دنیا ایران را یه جور دیگه نگاه می کنند . درست مثل والیبال دیگه به عنوان یه تیم از پیش حذف شده به ایران نگاه نمی کنند و پیشنهادات بازیهای تدارکاتی ایران را به سادگی رد نخواهند کرد. البته در این بین از نقش مربی بزرگ چون کیروش نباید غافل شد واقعا نقش مردان بزرگ در میدان های بزرگ مشخص میشه. امیدوارم مسئولین با حفظ منافع ملت نسبت به حفظ این مربی بزگ تمام سعی و تلاش خودشونو بکنند

  1. بهتره واقعیتها رو ببینیم آقای بذرافکن .تیمی که با این اقتدار بازی کرد کلمه مظلومیت وسربریدن اصلا برازندش نیست.

 4. چقدر حرفهای بعضی ها شبیه حرفهای صدر در بعد از مسابقه ایران آرژانتین وسط حرفهای فردوسی پور ده بار از دستاورد صحبت کرد رو مخ رفت دوباره تکرار شد برام کدوم دستاورد دلتون خوش ها بچه ها با کی روش سیستم دفاعی اینقدر خوب ظاهر شدند چون کی روش در کنار مربیان بنام دنیا راه از کار انداختن سیستم تیم حریف وبخصوس مسی رو خوب اموخته بود اما حالا که فدارسیون حاضر نیست برای کی روش پول بده اونو راضی نگه داره مطمنا دستاورد ما تشریف میبره افریقای جنوبی !!!!

  1. سلام دوست عزیز آسمان

   ببخشید اگه رو مختون را رفتم.. حق با شماست ناخودآگاه منم حرفای آقای صدر را تکرار کردم اما هدفم این بود که بفهمیم از نقش مربی بزرگی چون کیروش نباید به سادگی عبور کرد. اما این اعتقادو ندارم که فقط کیروش مربی بزرگی است به هر حال بیت المال یه ثروت ملی و متعلق به همه ملت بزرگ ایران است و باید و باید و باید درست و به جا هزینه بشه… منم مثه شما امیدوارم بتونیم کیروش را حفظ کنیم اما مهم تر از کیروش اون اعتماد به نفسی که حالا تو بچه های تیم ملی به وجود اومده و باید اون حفظ بشه حالا این میتونه با کیروش باشه یا یه مربی بزگ دیگری . اما این فکرم نکنید که با رفتن کیروش همه چی را از دست میدیم در واقع منظورم اینه که نباید این طرز تفکر در ما بوجود بیاد که فقط و فقط با کیروش ما میتونیم اینجوری باشیم ما باید به خود باوری و اعتماد به نفس برسیم و این مهم با مردان بزرگ( فوتبالیست های بزرگ با اعتماد به نفس و تکنیک بالا و مربیان بزرگ و اشنا به علم روز فوتبال دنیا) به دست میاد و مطمئنا شما هم تصدیق می کنید که فقط کیروش مربی بزرگی نیست همانطور که با رفتن خاویار ولاسکو گفتیم والیبال رفت اما مربی دگه ای اومد و بچه ها همچنان خوب نتیجه میگیرن چرا؟ چون همه چی با برنامه ریزی جلو رفت همه واسه تیم دل سوزوندن بچه ها همت گذاشتن و خودشونو باور کردند.

   به نظر من مهمتر از حفظ مربی بزرگی چون کیروش حفظ این روحیه و اعتماد به نفس بالا و خود باوریه که الان در فوتبال ایران به وجود اومده

   دوست عزیز حرف برا گفتن و درددل زیاده اما نمیخوام مثه آقای صدر رو مختون راه برم!! پس………..
   به امید موفقیت و سربلندی ایران عزیز در همه زمینه ها

 5. والبیالمون هم هنوز ساخته ی ولاسکو هست هنوز داریم کاشته های اونو درو میکنیم نکته دیگه وقتی برای یه بازیکن مث رحمتی که زیاد هم تعریفی نیست نزدیک به دو میلیارد خرج میشه دیگه حق امثال کی روش خیلی زیاده دیشب تو مصاحبه ش گفت بعد از رفتنم اسم شخصی که باعث شد من از ایران برم رو میگم ولی هنوز هم دلم میخواد ایران بمونم!!!!!

 6. فراتر از حد انتظار ظاهر شدیم ولی به بازی زیبا امتیاز نمی دهند! قبول کنیم که باختیم! هر چند با ناداوری!
  فکر نکنم کنار اومدن با این نوع ناداوریها برای ما ایرانیا سخت باشه!!!
  چه دلیلی داره هر دقیقه ما به فیسبوک یه نفر حمله کنیم!
  ناسا، لیما، مسی و حالا هم این داور!
  هر چند که بنا بر شنیده ها صفحه منصوب به این داور، جعلیست!
  به مسی حمله کردیم و خیلی بد به ما جواب داد، گل دقیقه نودش را نمی گویم، گل زدن به فرهنگ ایرانیش را می گویم…

 7. بهترین حرفی که در صحفه فیس بوک مسی توسط کاربران ایرانی امد جمله شخصی با نام فاطیما که نوشته بود این کسانی که توهین میکنند ایرانی نیستند ایرانی واقعی انانی هستند که نود دقیقه مردانه در برابر شما و تیم ارژانتین ایستادگی کردند
  پس دورد به همه انانی که شاید بزرگ شده ایران نبودند اما با بازی واخلاق خویش نشان داادند ایران وایرانی یعنی کی !!

 8. با سلام
  واقعا تو این بازی به ما خیلی ظلم شد انشاالله بازی بوسنی رو می بریم.

 9. با سلام
  با کمی واقع بینانه تر میتوان فهمید که حق تیم ارزانتین بود که این بازی را حتی با گلهای بیشتری ایران شکست بدهد یه کم عرق ملی رو کنار بذاریم ایران اصلا حرفی برای گفتن نداشت و یکی دو موقعیتی هم گیر نصیبش شد در فوتبال خیلی طبیعی می باشد .
  میزان گردش توپ 70 به 30به نفع ارزانتین بود چون از دقیقه یک تا دقیقه نود فقط به فکر دفاع بازی کردن بودن و عاقبت هم نتیجه اش این شد که فوق ستاره تقلبی ایران جواد نکونام توپ را دو دستی تقدیم مسی کرد.پس اگه فوتبالیست هستید یه کوچولو فاز مثبت حرکت کنید

 10. حتما شما تیمتون باید میبردند بازی کنید من موندم اخه مسی هم از این اظهار نظر نمیکنه که اقای مختاری میکنه تازه کریس رونالدو هم از بازی ایران در برابر ارژانتین تعریف تمجید کرد اونوقت بعضیها …..
  بعدم میگن چرا فوتبال این منطقه پیشرفت که نمیکنه هیچ پست رفت میکنه
  اگه فوتبالیست بودن با اینطور اظهار نظر کردن فاز مثبته!! خدایا ما رو با شونصد هزار فاز منفی حرکت کنیم بهتره والا……..

 11. با سلام خدمت آقای مختاری من فکر میکنم حرف همه بچه ها اینه که ایران با این بازیها نگاه دنیا رو به خودش تغییر دادوبه قول آقای محصص صاحب سبک شده در فوتبال دفاع کردن هم خودش یه هنره وچیز دیگه ای که هست میزان دوندگی بازیکنان بود که به استاندارد جهانی رسیده یه نگاه به آمار اگه بندازین در کنار اون 70به 30 که گفتین آمار دیگه ای هم هست مثلا که تیم ما کلا در بازی باآرزانتین یه بار روی مسی خطا کرد وباهمون سبک وتاکتیک خاص خودشون اونو مهار کردن مطمئن هستم اون حس خوبی که بعد از بازی آرژانتین به من دست داد شما هم داشتین پس فکر کنم اون حس رو بچسبیم بهتره نیمه پر لیوان رو هم میشه دید فکر کنم این نوشته هم فازش مثبت باشه

 12. آدم احساساتی نیستم
  فقط می توانم بگوبم متاسفم برای آقای مختاری با این دیدگاهش درباره تیم ایران.
  از شما که خبرنگارید بعید است اینگونه اظهار نظر کردن.
  خبرنگارهای ما رو باش…

 13. سلام آقاي مختاري شما ايراني هستيد و انوقت اينقدر تعصب روي تيم ملي داري ؟

  واسه من خيلي جالب بود .

  1. این دودجی ها همیشه با اکثریت مخالفن.
   آقا ما مسئولیت شکست تیم ملی رو به عهده می گیریم.

 14. اتفاقا حقیقتی که اینجا ازش صحبت میشه خیلی هم شیرینه و اونم بازی خوب و هدفدار در جام جهانی وکسب اعتبار جهانی

 15. دوستان عزیز و کارشناسان فوتبال جام جهانی 14+20برزیل
  سلام
  دوستان عزیز و محترم هر کسی یک نظری داره از نظر من که ایران اصلا خوب بازی نکرد و هنر دفاعی این تیم رو هم دیدیم اینقدر بهش فشار اومد تا وا داد و بازی را باختیم یا در بازی بوسنی که همه در بوق کرونا کرده بودن بوسنی را با اختلاف چندتا گل شکست میدهیم چقدر افتضاح بار اوردیم تازه اونم بازی باز بازی کردیم !!
  تیموریان و خسرو حیدری کجا بودن ؟چندتا توپ با مهاجمان ما رسید ؟اشکان دژاگه که اصلا نبودش!
  درسته ایرانی هستم و به کشورم عشق می ورزم ولی خب باید حرف حقیقت رو زد
  یک بازی یکطرفه و گل وسطو که توی هیچ کدام از بازیهای جام جهانی امسال سابقه نداشته میزان گردش توپ 70 به 30باشه
  واقعا برای شماها تعجب داره تیم ایران چندتا توپ روی دروازه تیم ارژانتین برده؟؟؟واقعا خنده داره خوب که مثل غنا،الجزایر،مکزیک،امریکا،نیجریه ،شیلی یا حتی استرالیا بازی نکردیم!!
  15میلیارد تومان ناقابل خرج کی روش و تیم ملی شد که اخرش طبق ادوار گذشته جام جهانی اوت شدیم و کلی هم الکی خوشحال شدیم.
  ما بازیکنانان طراز اولی در سطح اروپا داریم و بازیکنان داخلی هم جز بهترین ها بودند اما حرفی نداشتند برای گفتن نداشتند.
  به هر حال خواستم بگم واقع بین باشین چون هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه.
  به جای تعصب افراطی ،بیایید نقاط ضعف تیم ملی رو بررسی کنید تا بعدا بشه آن نقاط ضعف رو برطرف کرد .
  اون از اشتباه بچگانه نکونام 34ساله و اون گلهایی که حقیقی خورد اون اشتباه مرگبار سید جلال حسینی 4میلیاردی رو کسی ندید؟؟؟!!
  اگه حرف از تعصب و غیرت باشه کسی اندازه خودم نداره و همه هم میدونن
  به هر حا گذشت اما توی فوتبال امورزی فقط نتیجه مهمه نه بازی چون به قول مربیان بزرگ دنیا به فوتبال زیبا نمره نمی دهند
  نماز و روزه همه دوستان عزیز قبول باشه ماراهم دعا کنید

 16. سلام
  کدام مربی بزرگ گفته نتیجه مهمه و نه بازی؟
  وبه بازی زیبا نمره نمیدن؟
  اگه هم چنین باشه که با اعتقادات ما جورنیست؟
  ما مکلف به وظیفه هستیم واین که در صحنه زندگی وفوتبال و…زیبا بازیکنیم حتی اگر کشته شویم.
  ثانیا اگر نظریه فوق درست باشه خیلی کارهای نادرست رو میشه توجیه کرد چون نتیجه ظاهری خوبی دارن مثل دزدی واختلاس!

 17. آقای مختاری اگر سطح فوتبال آرژانتین و فوتبال ایران را مساوی با تیم ملی ایران و تیم دودج کنیم آن وقت اگر تیم ملی ایران با تیم دودج مسابقه دهد و تیم دودج بازی دفاعی از خود نشان دهد و بتواند نود دقیقه در برابر تیم ملی دروازه خود را بسته نگه دارد و در وقت اضافی گل بخورد آن وقت تیم دودج چگونه تیمی است؟

 18. سلام
  هرچند ایران مقابل آرژانتین نمایش خوبی از خودش نشون داد اما باید برنده از زمین بیرون میومد به قول معروف کار آن کرد که تمام کرد.
  من هم منکر بازی خوب ایران نیستم اما چرا ما باید اینقدر خودمون رو دست کم بگیرم که گل نخوردن از آرژانتین تا دقیقه 90 برامون بشه یه رکورد.مگه فرق اونا با ما چیه 11 در برابر 11 این عادلانه هست شاید آقای مسی نصف بچه های تیم ملی ما هم نبود از نظر ظاهر و قد و اندازه به راستی فرق ما با اونا چیه ؟
  یه نگاه به بچه های والیبالیست هامون بندازیم چه بی ادعا همه ی غولهای والیبال رو به زانو در آوردن یا بچه های فوتبال ساحلی که قهرمان جام جهانی شدن یا تیم کشتی که شاخ جهان محسوب میشه یا وزنه برداری که رو دست نداریم.چرا تیم ملی فوتبالمون نباید واسه خودش کسی باشه اونم با این همه هزینه های سنگین که توهیچ رشته ی ورزشی دیگه براش در نظر نمیگیرن قراردادهای 5 میلیاردی …
  این تیم ملی که رو به روی بوسنی بازی کرد تیم دودج که هیچ اگه پارالمپیک هم بازی کنه می بازه .
  اینم به خاطر علی آقا که نگه شاید خودش از فوتبال چیزی می دونه……..

 19. سلام دیگه دوتا باخت با یه مساوی با بدبختی که دیگه خوشحالی و احساساتی شدن نداره

 20. با سلام ، امشب به امید شکست سنگین آرژ انتین دیدار رده بندی جام جهانی را به تما شا می نشینیم !

 21. اولا دودجی ها سطح فرهنگ سوادشون بالا هست اون به خاطر قدیمی بودن دودجه بعدم ما با اکثریت مخالفیم چون سیاه لشکر نمیخواهیم دوتا ادم با سواد مثل من اقای مختاری باشه با سیاه لشکر مقابله میکنه
  بله اینجوریاست بزن لایکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا