دفترچه خاطرات

یادی از مرحوم منوچهر شکوهی/یاد صف روغن و قند و شکر و برنج کوپنی بخیر…

علی زارع|

حاج منوچهر شکوهی را از کودکی می شناختم از همان هنگام که تعاونی داریون محل اجتماع مردمی بود که در صف روغن و قندو شکر و برنج …کوپنی می ایستادند.

با حوصله و متین بود و مردم دار؛وقتی که نوبت ما می رسید با لبخندی مرا مورد استقبال قرار می داد و می گفت آفرین به تو که مرد خانه ای. آن روزها پدرم جبهه بود و من کارهای خانه را انجام می دادم.

shekohi

حاج منوچهر با این گفتارش همیشه مرا تشویق می کرد. موقعی که جنس کوپنی را تحویلم می داد می گفت مواظب باش آن را نریزی.سر تا پای وی عرق می ریخت و در عین حال کارش را به سرعت انجام می داد.

همه ی مردم از صداقت و امانت داری و برخورد خوب وی در تعاونی آن موقع با اطلاع هستند.چه روزهایی که تا دیروقت به مردم خدمت می نمود . روزگار چه زود می گذرد. ما بزرگ شدیم و حاج منوچهر پیر.بازنشسته شده بود اما لحظه ای از تلاش در کسب روزی حلال کوتاهی نمی کرد.

هر وقت به نماز جمعه می رفتم او را می دیدم که در صف نماز گزاران قرار گرفته و در حال ذکر گفتن.بعد از پایان نماز جمعه هم گاهی اوقات حاج منوچهر با خودرو شخصیش نمازگزاران را سوار می نمود و تا مسیری آنها را می رساند.

همیشه خوش برخورد بود و مهربان. روزی که خبر مرگ ایشان را شنیدم لحظه ای میخکوب شدم. باور نمی کردم . درست نیم ساعت قبلش حاج منوچهر را دیده بودم که در حال سوار شدن به ماشینش بود. من با موتور در حال عبور بودم.حتی دستی برایم بلند کرد و منم عرض ادب نمودم.اما اکنون خبر فوت او را می شنیدم.
دوباره خبر را بررسی نمودم و شنیدم که متاسفانه بر اثر ایست قلبی فوت نموده است.چهره اش پیش چشمانم مجسم می شد.

تمام خاطرات را مرور می کردم. از شرکت تعاونی تا مسجد و نماز جمعه. خوش به حال ایشان که بدون ذره ای درد و رنج به دیدار معبودش شتافت. در روز تشییع جنازه ی ایشان جمعیت بسیاری حضور داشتند و این نشانی بود از مردم داری و مهربانی و خدمتگزاری ایشان.
خداوند او را مورد رحمت خویش قرار دهد و به خانواده اش صبر عنایت فرماید.

11 دیدگاه

 1. خدایش رحمت کند ، در ماه محرم در هیئت بی ریا زنجیر می زد . هرچند جزء هیئت امنا ء بود ولی تکبر نداشت . با مردم خوش رفتار بود . ایشان برادرشهید بزرگوار اسد الله شکوهی بود .

 2. آن مرحوم آشپز بسیار ماهر و خوبی بود یادم هست برای ظهر تاسوعا نهار برای جمعیتی حدود 700 نفر می پخت در حالی که خیس عربق می شد لحظه ای خم به ابرو نمی آورد بلافاصله برای شام هیات مجددا شروع به آشپزی می کرد بدون لحظه ای خستگی. روحش شاد و یادش گرامی باد. خدایش بیامرزاد

 3. سلام علی جان. دستمریزاد. مطلب زیبا و به جایی بود.

  هم، این بزرگوار را می شناختم و هم شهید والامقام را . و به عنوان یک داریونی، می گویم که شما و کاربران عزیز حق مطلب را ادا کردید.

  خدایشان بیامرزد و یادشان گرامی باد.

  باقی بقایتان…

  1. درود بر شما….به خدا قدر نمی دانیم. این آدمها طلا هستند…طلا….باید قدر انها را دانست.در زندگی ماشینی اینترنتی امروز چنین انسانهایی نادر هستند و از طلا با ارزشتر
   حیف که روز به روز در حال پرکشیدن از بین ما هستند و ما فقط نظاره گر هستیم.
   کاش کمی به خود بیاییم
   با سپاس

 4. تشکر و قدردانی
  من لم یشکرالناس لم یشکر الله
  هرکسی در مقابل نیکی مردم تشکر نکند در مقابل نعمت های خدا نیز شکر نخواهد کرد

  هجران ابدی وغم ازدست دادن پدری مهربان و همسری فداکار زنده یاد حاج منوچهرشکوهی
  هنوز برقلبهایمان سنگینی میکند وجز پناه بردن به مشیت الهی و طلب غفران برای آن مرحوم
  چاره ای نیست . با دلی آکنده از غم از حضور پر گرم
  امام جمعه محترم شهر داریون ،ستاد نماز جمعه منطقه داریون، شورای اسلامی شهر داریون ،پرسنل محترم شهرداری داریون،پاسگاه انتظامی دودج،
  همشهریان و اهالی محترم منطقه داریون ، بنیاد شهید ، شرکت تعاونی روستایی داریون،اداره جات شهر داریون،
  آموزش و پرورش ، بسیجیان ،پایگاه مقاومت حوزه 7 امام موسی کاظم (ع) ، بسیج خواهران ،مساجد ، هیئت های مذهبی
  که درمراسم تشییع ، تدفین ، ترحیم و یا پیام تلفنی ، پیامک ، نصب اعلامیه ، پارچه و تاج گل ما را
  قرین محبت خود قرار داده اندصمیمانه قدر دانی به عمل می آید و همچنین قدردانی ویژه از آقای علی زارع که با پیام تسلیت خود باعث تسلی خاطر ما شده اند کمال تشکر و قدردانی را داریم،
  امید است خداوند سبحان این توفیق را به بازماندگان عنایت فرماید تا بتوانیم در مراسمات
  شادی شما عزیزان جبران زحمت نماییم .
  و از خداوند متعال برای تمامی عزیزان سلامتی و توفیق روزافزون مسئلت داریم
  انشاءالله در سایه سار الطاف حق زمینه ظهور زود هنگام حضرت ولی عصر (عج) فراهم آید

 5. با سلام
  مدت هاست از داریون و منطقه ام خبر ی ندارم و فقط از طریق همین سایت آن هم هر از گاهی که به اینترنت دسترسی پیدا می کنم تیتر خبرها را مرور می کنم و وفتی خبر فوت آقای منوچهر شکوهی را دیدم واقعا میخکوب شدم و اندوهگین.انصافا فرد خوبی بود.و یکی از خصوصیات بارز اقای شکوهی مردمداری بود . یادمه در جلسات ستاد اقامه نماز جمعه به طور منظم شرکت می کرد .روحش شاد و یادش گرامی

 6. خدایش بیامرزد….به خانواده آن مرحوم وبستگان عرض تسلیت دارم .جای جای خاطرات کودکی ما پر بود از مردانی اینچنین که بدلیل جایگاه شغلی یا معرفتی همچنان برای ما سمبل وار باقی مانده اند . هرجا نامی ازتعاونی می آید بی درنگ یاد آن مرحوم می افتم یا مردانی دیگر مانند ظهراب ویا مش غلامحسین ….کالاها واجناس از گذشته های دور دارای اصالت بود والحق که مردمان آن دوره نیز … یادشان هموراه بخیر ..

 7. سلام احمدرضا جان…

  سایه ی شما کم شده است، گرنه ارتباط با داریون نما که یک فضای مجازی محلی است حد و مرز نمی شناسد و راه دور و نزدیک ندارد؛ همین که منطقه ی داریون، زادگاهتان است بهانه ی خوبی برای برقراری مجدد این ارتباط تنگاتنگ است. سایه اتان مستدام باد عزیز !

  در ضمن یک خبرنگار فعال و وظیفه شناس، هر جا که باشد، خبر را جست و جو و گزارش می کند. حالا لا به لای چند تا خبر منهای داریون، یکی هم رنگ و بوی داریون داشته باشد، بسنده می کند.

  همه ی خبرها هم حضور نمی طلبد؛ در دنیای رسانه ای امروز، دیگر کسب خبر و نشر آن، بیش از حضور، ظهور می خواهد عزیز ! آفتابی شوید، گرمای وجودتان خود به خود این فضای مجازی را گرم می کند.

  اصلا چرا راه دور برویم، همین خبر ” کاشت آزمایشی زعفران در داریون ” ، با توجه به شناختی که از نوع زمین های زادگاهتان دارید و کمی تحقیق و تفحص، نمی توانید در مورد چند و چونش اطلاعاتی کسب و گزارش کنید؟ مهم نیست گزارشتان بلند بالا و با طول و تفصیل باشد، همین که نشرش دهید، کلی کار است؛ به گوش ها می رسد و انگیزه ای می شود، برای ترویج آن. خدا را چه دیده ای، شاید دو تا کشاورز هم از محل شما پی اش را بگیرند و …. . فکر می کنید محرک چنین انگیزه و اقدامی بودن، کم خدمتی است.

  ویا همین اصطلاح ” دراز آب رفتن ” آقای بذرافکن، فکر می کنید همت ایشان سبب چنین گزارشی است یا حضور فیزیکی اشان در داریون ؟ شما توی محل خودتان از این گونه اصطلاحات ندارید !؟ احیای چنین اصطلاحات کم خدمتی است !؟

  دست به کار شوید و مجددا آفتابی ! مطلب و خبر و دیدگاه، خودش می آید عزیز !

  جسارت بنده را پذیرا باشید و باقی هم بقایتان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا