دودجهمه

آب نيست،كار نيست،امكانات نيست؛دودجي ها به شيراز مهاجرت مي كنند

گزارش:علي مختاري|

مهاجرت روستاییان به شهرها بعنوان یک معضل بزرگ در سطح جوامع کنونی مطرح است که اگر به موقع راهکارهایی مناسبی برای این پدیده اندیشیده نشود ضربات جبران ناپذیری بر پیکره جامعه وارد می کند.
مهاجرت روستائيان به شهر تنها تغيير مکان جغرافيائى آنها نيست، بلکه با تغيير شغل مهاجر و تحرک اجتماعى همراه خواهد بود. يک روستائى در بسيارى موارد شغل کشاورزى و دامپروری خود را رها کرده و به‌جاى آن به شغل های کاذب نظیر سیگار فروشی ،کرایه کشی یا بعضا کارگری که در شهر وجود دارد روی می آورند.

به گزارش داريون نما منطقه دودج داریون که زمانی از آن به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری یاد می شد در حال حاضر به علت خشکسالی و بارندگی اندک در چند سال اخیر،رونق چندانی در بخش کشاورزی و دامپروری ندارد و این معضل جدی برای قشرزحمتکش و فداکارآن که لحظه به لحظه هم به جمعیت فعال آن اضافه می شود خبر خوشی نيست.
بنابراین مشکل یاد شده موجب می شود تا خانواده های زیادی برای پیدا کردن کسب و کار مناسب ، زندگی پر از عطوفت و یکدلی خود را ترک کرده و راهی شهرهای پرزرق و برق، از جمله شیراز شوند.
شهرام امیدوار،رییس شورای اسلامی دودج در این رابطه به داریون نما گفت: مهاجرت روستائيان به شهرشیراز با ترک زمين، گريز از روستا و رها کردن شغل خودهمراه بوده و این موجب شده تا آسيب‌هاى اجتماعی فراوانى براى خود و جامعه شهر نشینی بوجود آورند.
داراب سعدی ،دهیار دودج هم در اين رابطه گفت :پديده مهاجرت روستائيان به شهر که امرى اجتماعى است، تنها با روش علمى و کارشناسانه مسوولین قابل بررسى است تا با دادن راهکارهای مناسب و به موقع از مهاجرت روستاییان جلوگیری کنند،امری که اگر به آن توجه نشود ،چه بسا در چند سال آینده روستاهای زیادی با سکنه خالی خواهیم داشت.


سعدی ادامه داد:از ابتدای سال 90تاکنون 17خانوار با جمعیتی بالغ بر60نفر از این روستا به شیراز مهاجرت کرده اند که خانه های آنها در دودج بلااستفاده یا بعضا در دست اقوام و خویشان آنها ست.
خیرالله زارعی کشاورز قدیمی روستای دودج نيز گفت:در گذشته نه چندان دور ،به علت بارندگی بسیار مناسبی که وجود داشت ،تلمبه من با 5اینچ آب جوابگوی زمین های کشاورزی بود طوری که حتی به زمین های اطراف هم به صورت قرضی آب می دادم ولی این تلمبه در حال حاضر فقط3اینچ آب دهی دارد و با این آب نمی توانم تمام سطح زمین هایم را زیر کشت ببرم.
محمود زارعی ديگر کشاورز دودجی هم اظهار داشت:درزمان قدیم که چاه های کشاورزی ما پر آب بودند زندگی پر بارتری داشتیم و همین امر باعث شده بود تا کارگران زیادی را برای برداشت محصولات کشاورزی استخدام کنیم به نحوي كه در یک نصف روز 120کیسه خیار سبز برداشت می کردیم و این خود باعث ایجاد شغل برای جوانان روستایی می شد.
گنجعلی زارع يكي از اهالي روستاي دودج گفت: اهالی این روستا براثر مشکلات اقتصادى که بر زندگى خانوادگى انها فشار مى‌آورد، مجبور هستند براى کسب درآمد و يافتن کار دودج را ترک و به شهرعزيمت كنند و مهاجرت اینجا بيشتر متوجه نيروهاى فعال و جوان و تحصیل کرده است.
منوچهر امیدواركه صاحب یک گاوداری اسن به داریون نما گفت :به علت بارندگی اندک چند سال اخیر شغل ما در معرض خطر قرار دارد چون خرید محصولات دامی برای ما مقرون به صرفه نیست مجبور به فروش گاوهایم هستم وقصد دارم در آینده این شغل را رها کرده و برای پیدا کردن شغل مناسب به شیراز مهاجرت کنم.
سعید مختاری که چندسالی به علت نبود شغل مناسبی به شیراز مهاجرت کرده است به داریون نما گفت :در منطقه داریون ازتربرلابیشه تا منطقه ایزدخواست چند کارخانه یا شرکت وجود دارد تا جوابگوی قشر عظیم و جوان بیکار این منطقه باشد؟
وي افزود:منطقه دودج داریون (از دوراهی محمدآباد تربرگرفته تا روستای آب شور نزدیکی خرامه )تنها منطقه ایی هست که در آن کارخانه یا شرکتی مشاهده نمی شود .
وی اظهار داشت: از سرمایه داران و سرمایه گذاران واحدهای صنعتی خواهش میکنم ضمن بازید از این منطقه و بررسی تمام جوانب ،در این منطقه سرمایه گذاری کنند تا بتواننداز نیروی فعال و تازه نفس این مرز و بوم استفاده کنند.
خانم احمدی (دانشجو) نيز گفت :مهاجرت روستاییان از اینجا به شهر به علت نبود امکانات و زیرساختهای مناسب و کافی رشد سریع تری داشته داشته است.
وی گفت :وقتی در یک روستا یک دستگاه کپی یا سیستم اینترنت پر سرعت وجود ندارد چطور می توانیم از اینجا راضی باشیم به عنوان مثال برای گرفتن یک برگه کپی یا خرید میوه و شیرینی بايد به داریون یا روستاهای اطراف مراجعه کنیم.
علی زارعی که خود یک کارگر است نیز گفت:بنده در حال حاضر به علت نبود شغل و درآمد مناسبی که کفاف زندگی خانواده 5نفره ام را بدهد، ساعت 5صبح در سرما و گرما برای کارگری و بنایی به شیراز می روم و عصر هم بازمي گردم ،لذا از مسوولین مربوطه تقاضا دارم تا نگاهی ویژه به این منطقه مرحوم مستضعف داشته باشند.
کلام آخر اینکه منطقه دودج داریون به عنوان یک قطب بزرگ کشاورزی با محصولات متنوعی نظیرگندم ،جو،ذرت،پیاز،گوجه فرنگی ،سیب زمینی و سایر محصولات دیگر بخش عظیمی از نیازهای شهر شیراز و استان را برطرف می کند.و همچنین از نظر دامپروری رتبه خوبی را داراست و اهمیت این موضوع با عرضه به موقع محصولات دامی و تازه خود نظیرگوشت ،شیر،ماست ،پنیرو پشم بیش از پیش نمایان است.
به همین خاطر از مسوولین مربوطه و سرمایه گذران انتظار می رود تا با یک نگاه ویژه ، اساسی وکارشناسانه ،توجه خاصی به این منطقه محروم و مستضعف داشته باشند، منطقه ایی که شاهراه ارتباطی شهر شیراز و شهرستان خرامه و بخش بزرگي از منطقه کربال به طول 90کیلومتر است.
این منطقه از هر حیث لیاقت صنعتی شدن در بخش های کشاورزی و دامپروری و تولیدی با داشتن قشر عظیمی از جوانان تحصیلکرده جویای کار شدن را دارد.
به امید روزی که تمام زیرساختها و امکانات کافی مهیا شود و دیگر شاهد مهاجرت مردمان این منطقه برای کسب و کار به شهر نباشیم.

5 دیدگاه

 1. فلکه ای به شکل تخم مرغ : همه چیز در داریون با جاهای دیگر فرق دارد . وقتی به ورودی شهر وارد می شوید یک ظاهرا فلکه می بینید وقتی فکر می کنید که این به ظاهر فلکه که نیمه تمام رها شده است شکل کدامیک از اشکال هندسی است یادتان می آید که به تخم مرغ (بیضی) شبیه است . اما چرا این فلکه اینجا واقع شده است و چرا باید با بودجه بیت المال و با بریدن کوه با بودجه گزاف چنین فلکه بی مصرفی را ساخت ؟فکر تان به جایی نمی رسد .
  وقتی وارد داریون می شوید سمت راست فلکه شهدا خیابان خلیج فارس را می بینید وقتی آن را ادامه می دهید به منطقه خالد آباد می رسید اگر بخواهید پیاده یا سواره هوایی تازه کنید پشیمان می شوید چون وقتی کمی باز هم به سمت راست می روید بوی بسیار نامطبوعی مشام شما را آزار می دهد اگر مجبور باشید باز هم مسیر خود را ادامه دهید ساختمان یک مرغداری بزرگ را می بینید که سر منشاء آن بوی نامطبوع است و کسی هم به آن کاری ندارد ،همه از کنار آن عبور می کنند . نمی دانم چرا ادا ره بهداشت محیط به این موضوع توجه ای ندارد ؟

  1. آقای بذرافکن سلام
   به قول شما کسی که با یک رای کمتر عضو علی البدل شورا بوده است و انشاءالله با روحیه ای که دارد ما توقع داریم سری بعد کاندید شورای اسلامی شهر داریون شود و می دانم که تبلیغات اکثر کاندیدهای دور قبل را نگهداری می کند من احساس میکنم وارد گود نشده ای و خیلی از مسایل را تا برخورد نکنی و در موقعیتش قرار نگیری نمیتوانی تصمیم گیری کنی گذشته از این گذشته بیضی هم برای خودش یک شکل هندسی است با گفتن این مسایل در شورای بعدی که انشاءالله عضو آن باشید خیلی توقع از شما بالا میرود و کار شما سخت میشود.

 2. زیباترین میدانی که تا به حال توی عمرم دیده بوده ام دوتا ست :یکی در کشور ترکیه و یکی هم در ایران و اول روستای دیندارلو-واقعا خیلی قشنگه از مردم عوارض شهرداری بگیری اما انرا ابادانی بهتر و ساخت مکانهای بهتر و کارامد داریون نکنی مثل فلکه اول دیندارلو که واقعا با بناهای عهد رنسانس و تاریخی دنیا نظیر اهرام ثلاثه مصر و باغهای معلق در عراق برابری می کند!!!!!!
  کاش از مردم هم نظرخواهی و نظرسنجی می کردند

 3. باسلام آقای زارعی
  متشکرم از این انتقاد شما وبا شما موافقم بااین حال اگر مسائل نادیده ای همچون تاثیرمنظر شهری بر روی روحیه مخاطب ، تاثیر المان ها بر روی سیمای شهری، نقش سیمای شهری بر روی اقتصاد گردشگری و… را هم در نظر بگیریم متوجه میشوبم که می بایست به تعریف فضای ورودی شهر اهمیت خیلی بیشتری داده میشد.
  در ضمن تاق های دوره رنسانس به شکل قوس نیم دایره هست و تاق بیز شناخته میشود وفرم تاق میدان ورودی شهر تاق تیز هست که مربوط به معماری دوره اسلامی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا