دودجهمه

دنبل های نوبر امسال داریون

حسین یوسفی|

بهار که می آید با خود سر سبزی طروات و نشاط را می آورد . مردم همیشه از رفتن به دامنه طبیعت و فصل بهار خاطرات خوشی دارند . سالهایی که آسمان با زمین مهربان تر است بهار زودتر شروع می شود . چیدن دنبل یکی از سرگرمی های مردم منطقه داریون است . امسال که به لطف الهی بارش ها به موقع و خوب بود هنوز زمستان تمام نشده چیدن دنبل آغاز شده است .

این هم عکس های از دنبل های نوبر امسال داریون.

چیدن دنبل هم فال است وهم تماشا . مردم دست زن و بچه های خود را می گیرند و به دامن طبیعت می روند . بساط چای ، میوه و تخمه هم روبه راه است . چیدن دنبل از خوردن آن لذت بیشتری دارد ، پیدا کردن کردن دنبل به تجربه و مهارت احتیاج دارد حتی برخی از افراد مسن می توانند با زدن چوب برروی زمین و تشخیص صدا دنبل پیدا کنند . دنبل را در دامنه کوه و مراتع می توان یافت .

در شهر داریون منطقه خالد آباد ، گوش گرگی ، دامنه های کوه گدوان و گشنکان از منا طقی هستند که دنبل بیشتری یافت می شود . در گویش مردم محله دیندارلو و تربر آن را دنبلاغ می نامند ،اگر بارش ها به صورت متناوب ادامه داشته باشد چیدن دنبل تا پایان فصل بهار ادامه پیدا می کند . از دنبل غذا های خوشمزه ای می توان درست کرد ،دنبل کبابی هم بسیار خوشمزه است . این هم عکس های از دنبل های نوبر امسال.

7 دیدگاه

 1. نگفتم وصف العیش نصف العیش… شما بچینید و لذت ببرید و بخورید و نوش جان کنید… ما هم که دستمان کوتاه و دنبل زیر زمین… دل خوش می کنیم به تصاویر زیبایی که حسین جان فرستاده اند… نشنیده اید که گفته اند، دستت نمی رسد که بچینی دنبل… بنشین و به عکسش نگاه کن…

 2. با سلام

  چند روز پیش رفتم پشت کوه زیخون دودج دیدم خدا بده برکت از بس ادم در حال چیدن دنبل هستند که نگو و نپرس ،دقیقا مثل ادم های قحطی زده کشورهای افریقایی مثل مالی و کامرون !کل زمین و منابع طبیعی را سوراخ سوراخ کرده اند تا یه دنبل اندازه گردو پیدا کنند
  به هر حال دنبل چیدن هم عالمی داره و مخصوصا که یک کیلو پیدا کنی و برای پختن ان به خانه ببری وقتی هم آن را بردی و در تخم مرغ اماده کردی تازه سر و کله یه لشکر ادم گرشنه و نخورده هم پیدا میشه و برای خوردن یه لقمه از دنبل و تخم مرغ حاضره 5هزار تومن هم بده !
  و اگر هم خدا ناکرده زبونم لال مواظب خودت نباشی ممکنه در این میان حتی به قطع شدن دست و یا حتی چندتا از انگشتهای دستت هم منجر بشه و تا اخر عمر دبخت بشی به هر حال از ما گفتن و از بعضی ها نشنیدن
  سال خیلی خوبی درپیش داشته باشید مردم منطه داریون

 3. جناب آقای یوسفی,دستتان درد نکند.شما تصویر زیبای دنبل را به ما نمایاندید و من هم خدا قسمت کرد آمدم داریون و خود دنبل را تناول کردم.ممنون و عیدتان مبارک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا