ديدگاههمه

قنات داریون راه افتاده، آن را احیا کنیم

یوسف بذرافکن|

در جنوب شهر داریون قنات هایی واقع شده است که از دیر زمان آب قسمتی از زمین هاکشاورزی و باغ های انگور را تامین می کرده است.

این قنات که یک سرمایه بزرگ ملی محسوب می شود به علت خشکسالی و بی توجهی کم آب شده است، اما با بارش های اخیر مجددا آب در آنها جریان یافته است و آب قابل توجهی از آن جاری است.

اگر به این قنات های ارزشمند توجه شود می تواند مورد استفاده کشاورزان و باغداران قرار گیرد و باغ های سرسبز انگور و زمین های فاریاب احیاء شوند.

آنچه جای تا سف دارید این است که مسوولین ذی ربط به احیاء این قنات ها توجه نمی کنند . اکنون وضعیت به گونه ای است که اگر این قنات ها که سالهای متمادی است لای روبی نشده است مورد بی مهری بیشتر قرار گرفته و لای روبی نشود کاملا خشک می شوند .

اما اگر مسوولین محلی ذی ربط و کشاورزان همت نموده و نسبت به لای روی این قنات ها و باز کردن مسیر آب اقدام کنند این سرمایه ملی برای نسل های بعدی هم باقی می ماند .باید از مسولین پرسید چرا از بودجه جبران خسارات خشکسالی و سایر منابع برای این کار اقدام نمی شود ؟

در حال حاضر مسیرو جوی آب مسدود شده و روزانه مقادیر قابل توجهی از آب شیرین این قنات ها هرز می رودو کسی هم به فکر نیست.

11 دیدگاه

 1. نمی دانستم چرا!؟ ولی از سر شب در لاک خود فرو رفته و دلم هوای گریه داشت. بالاخره هم باریدن گرفت. ولی این بار، نه از سر درد که از سر شوق ! باور کنید، امشب هیچ خبری نمی توانست بر آلام قلب رنجورم مرحمی باشد، جز همین خبر… خبر جریان یافتن آب در قنات های داریون را می گویم. آخر من با قنات های داریون بزرگ شده ام و هیچ منظره ای نمی تواند به اندازه ی دیدن دوباره ی جاری شدن آب در قنات ها و جویبارهای تنگه در، شادی را برایم به ارمغان آورد. کاش کسی به حرف های این معلم دلسوخته گوش جان می سپرد و لای روبی قنات ها را از سر می گرفت ! نه به خاطر دل من و امثال من… که ما دیگر، رفتنی هستیم؛ بلکه به خاطر دل کودکانمان که فردایشان بی آب نباشد !

 2. اگر مالکان وکسانی که از آب پاریو شریک هستند هرکدام هزینه ای کم برای لایروبی قنات پرداخت کنند و شهرداری هم جدولها را تمیز کند دوباره شاهد زیبایهای سابق خواهیم بود.

 3. جناب آقاي زارع، خاطرات قنات داريون تنها متعلق به شما نيست. كدام يك از مردان، زنان و جوانان داريون را مي‌توان يافت كه خاطره گذراندن يك روز خوش بهاري در كنار قنات زيباي داريون را در صندوقچه خاطرات خود نداشته باشند. كدام كودك ديروز داريوني است كه به دنبال كنجكاوي‌هاي بچگانه خود حفره‌هاي تو در توي اين قنات را طي نكرده باشد. قنات داريون، تاكستان‌هاي سر سبز و تك درخت كنار مركز مخابرات همه جزيي از خاطرات ما هستند. جاري شدن قنات داريون براي داريوني‌ها همانند سيراب شدن دوباره زاينده‌رود براي اصفهاني‌ها، گوارا است.

 4. سلام محمد جان… بنال بلبل اگر با منت سر یاری است/ که ما دو عاشق زاریم و کار ما زاری است…. پویا و پایا باشید.

 5. باسلام خدمت همشهريان عزيز
  بنده اين موضوع راازقبل ازعيدپيگيري كردم كه جواب شهرداري اين بود كه اين اب داراي 48 مالك ميباشدكه متاسفانه چندنفرازانهااجازه هيچ كاري رانميدهندبارهاهمشهرداري اقدام به حتي برداشت اب جهت فضاي سبزشهركرده كه توسط همين افرادجلوگيري بعمل امده ضمناشهرداري نظرداشت تادر صورت امكان يك حوضچه اب بسازد وسپس اب رابه بالاي كوه هدايت ودربرگشت در همين مسير جوي اب هدايت كندوايجاديك فضاي سبز بكروطبيعي نمايدكه ان شاالله باكمك وهمكاري شماعزيزان اين نيز به انجام خواهدرسيد ضمنا هماكنون نيز سه روزاست كه نيروهاي شهرداري اقدام به باز كردن مسيرنموده اند كه ان شاالله از روزشنبه اب قنات به سمت شهر هدايت خواهد شد.

 6. با سلام… خدا خیرتان بدهد، جناب آقای بذرافکن که این مسئله را عنوان کردید… داریم به جاهای خوبی می رسیم، کمک کنید با هم فکری کاربران محترم، مسئولین راستین، مالکان قنات و مردم فهیم و آگاه داریون به رویاهای برادر کوچکتر و …،جامه ی عمل بپوشانیم…. به امید طلوع صبح صادق داریونی آباد و مردمی شاد.

 7. سلام پدرمن یک چهل وهشتم از این آب سهم دارد یادم نمیرود روزهای کودکی و جویهای پر آب که تنهایی حریفش نمیشدند برای آبیاری و باید دو قسمتش میکردند تا بتوان کنترلش کرد.
  این چند سال خشکسالی اگربه نفع کشاورزان داریون نشد به نفعبعضی ها شدکه حق و ناحق نیسان و موتور گذاشتند و آب قنات را به یغما بردند ما که به سهم خود حلال نمیکنیم
  غرض عرض بنده این که چه کسی جویهای آب را خراب و پر کرده؟
  اگر واقعا کسی هست که نمیداند باید بگویم مسوول خرابی جویها همان ارگانی است که گریدرش خاک اضافی راه تنگ در را درون جویها ریخت و همان خانواده های محترمی که روی جوی آب خانه ساختند و بعضا پرش کردند و چوپانانی که برای سیراب کردن گله شان به عنوان قدردانی از کشاورزان !!!!!جوی را پر از سنگ کردند با این حال کشاورزان هنوز مالک قانونی و شرعی قنان و آب آن هستند و عزیزان دلسوزتر ازمادر نهادهای شهری برای آن خواب و خیال نبینند

 8. با سلام از مطلب جناب بذرافكن تشكر مي كنم ، با نظر جناب كيان نيز موافقم چون بعضي((نه تمامي آنان)) از باغداران بالاي قنات اين كار رو به وضوح وبدون هيچ مشكلي انجام مي دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا