گزارشهمه

گزارشی از کمبود معلم در مدارس داریون طی سال های اخیر

جلیل زارع|

در حالی که سال تحصیلی جدید آغاز شده بی هیچ قضاوتی تنها گذری خواهیم داشت به گزارش هایی از کمبود معلم در مدارس داریون در سال های اخیر که در داریون نما منتشر شده است:

• ۲۸ تیرماه ۹۱ | محمد زارعی، مسئول نمایندگی آموزش و پرورش داریون :

« بعد مسافت شیراز -داریون و نامناسب بودن وضعیت جاده ها و نبودن سرویس ایاب وذهاب وهمچنین نبود هیچ گونه مزایا وپاداشی باعث شده است که همکاران و معلمان ماهر ومجرب تمایلی به حضور در منطقه داریون جهت تدریس نداشته باشند که این خود مشکل بزرگی است. »

• ۶ آبان ماه ۹۱ | یکی از اولیا دانش آموزان:
« مشکل کمبود معلم، امسال به یک بحران تبدیل شده و متاسفانه تا ماه آبان برخی از مدارس معلم ندارند .به نظر می رسد عدم مدیریت و دلسوزی لازم باعث این مشکل شده است .
یادمان است که در دهه هفتاد جمعیت دانش آموز چندین برابر بود و در شهر داریون چندین شیفت مدرسه وجود داشت ولی چنین مشکلاتی وجود نداشت و معلم تامین می شد حالا چه شده که چنین وضعیتی به وجود آمده است ؟
چرا باید برخی معلمین که فاقد کار آمدی لازم هستند به داریون بیایند . آیا معنای عدالت این است ؟ چرا همه دانش آموزان از شرایط یکسان آموزشی و پرورشی برخودار نیستند ؟ آیا عدالت نباید در همه سطوح اجرا شود ؟ آیا این وضعیت باعث مهاجرت واختلاف طبقاتی نمی شود ؟ چرا مسوولین نمایندگی اقدام مهمی انجام نمی دهند ؟ چرا مسوولین ناحیه چهار شیراز و اداره کل پاسخگو نیستند ؟ آیا دانش آموزان داریون با بقیه فرق دارند؟
چراکسی به فریاد مردم نمی رسد ؟ چرا کسی به بیانات امام جمعه منطقه داریون توجه نمی کند ؟ این وضعیت تا چه موقع باید ادامه پیدا کند ؟»

dabestan

• ۲۶ آبان ماه ۹۱ | محمد زارعی مسئول نمایندگی آموزش و پرورش داریون :
« پست بندی و تعیین محل خدمت آموزگاران دبستان های منطقه توسط کارشناسی محترم آموزش ابتدایی ناحیه ۴ شیراز انجام می گیرد و آموزگاران ابلاغ مشخص با ذکر نام مدرسه و کلاس مربوطه دریافت و مستقیماً حتی بدون مراجعه به نمایندگی به مدرسه مراجعه می نمایند و در مقطع متوسطه نیز وضع مشابه مقطع ابتدایی می باشد. در مقطع راهنمایی نیز باید دبیر ابتدا از کارشناسی محترم آموزش راهنمایی ناحیه ابلاغ دریافت نماید و سپس به نمایندگی داریون مراجعه نماید. این بدان معنا است که نمایندگی داریون در تامین و توزیع نیروی انسانی مورد نیاز مدارس چندان اختیار عمل ندارد و در عین حال طی نامه های مختلفی کمبود دبیر و آموزگار را در منطقه داریون به ناحیه ۴ اعلام نموده است

• ۲۱ شهریور ۹۲ | حجت الاسلام عزیزی، امام جمعه سابق  داریون:
با اینکه حدود ده روز بیشتر به آغاز سال تحصیلی باقی نمانده است هنوز سازمان مدارس داریون و نیروهای آن مشخص نشده است .کمبود دبیر و آموزگاردر تمام مقاطع تحصیلی به چشم می خورد.اولیا نگران هستند و به مدارس مراجعه می کنند. بسیاری از اولیا که فرزندشان را از مدرسه ی شیراز به داریون منتقل کرده اند هنگام ثبت نام مردد هستند و می گویند به خاطر مشکل رفت و آمد فرزندمان را به اینجا آورده ایم ولی دلهره ی کمبود معلم مجرب ما را رها نمی کند.
به عنوان مثال در یکی از مدارس منطقه خانم معلمی ۶۰ ساله مشغول به کار است و معلم پایه سوم ابتدایی است که اگر همه مشکلات معلم ۶۰ ساله را کنار بگذاریم این اختلاف سنی بین معلم و دانش آموز باعث می شود هیچ تعاملی بین معلم و دانش آموز برقرار نشود.
با این امکانات اندکی که در منطقه داریون وجود دارد ، منطقه داریون در سهمیه مناطق کنکور جزو منطقه یک محسوب می شود و دانش آموزان این منطقه باید با بهترین مدارس منطقه یک کشور که حد اکثر امکانات آموزشی را دارا هستند به رقابت بپردازند.

۳۰ مهر ۹۲:
بالاخره بعد از گذشت یک ماه از بازگشایی مدارس کلاس ششم ابتدایی یکی از مدارس شهر داریون صاحب معلم شد.
این کلاس ششم در طول این مدت معلم نداشت و دانش آموزان در این یک ماه از تمام دروس عقب افتاده اند.الان هم که معلم آمده است باید با شتاب بیشتری تدریس کند که پرواضح است دانش اموزان در یادگیری دچار مشکل می شوند

۸ آبان ماه سال ۹۲:
چهل روز از سال تحصیلی می گذرد معلمان تدریس را شروع کرده اند و دانش آموزان با نحوه ی تدریس معلم آشنا شده اند. برنامه کلاسی مدرسه با وجود تمام سختی ها و کمبود معلم و نیرو ریخته شده است و در اختیار دانش آموزان گذاشته شده است .در همین اثنا اداره آموزش و پرورش ناحیه ۴ شیراز با مدرسه تماس می گیرد و می گوید که باید دو دانش آموزان دو کلاس را ادغام کرده و یک کلاس تشکیل دهید چون نرم کلاسها رعایت نشده است.

۱۵ اردیبهشت ۹۳|حجت الاسلام عزیزی امام جمعه سابق داریون :
تعدادی از معلمین بومی منطقه به شیراز مهاجرت کرده یا قصد مهاجرت دارند که حقیر از این معلمان گلایه دارم.
از معلمین بومی منطقه انتظار می رود نسبت به این موضوع تأمل بیشتری داشته باشند و بدانند که خدمت کردن و تدریس فرزندان و دانش آموزان این شهر و روستاهای همجوار محل خویش مخصوصا اگر محروم باشند پاداش و اجر مضاعفی دارد و والدین قدر معلمین بومی را بیشتر بدانند و قطعا والدین خدمات این معلمین را فراموش نخواهند کرد.
از مدیریت آموزش و پرورش ناحیه ۴ شیراز خواستاریم که به معلمین منطقه توجه ویژه ای داشته باشند تا اشتیاق بیشتری به حضور در این منطقه داشته باشند

29 تیر ماه 93| حجت الاسلام عزیزی، امام جمعه سابق داریون:
« یکی از دلایل کمبود معلم که گاهی تا یک ماه از سال تحصیلی ادامه پیدا می کند یکسان بودن امتیاز خدمت در شیراز و داریون است. وقتی برای معلمین منطقه داریون نسبت به شیراز امتیاز چندانی وجود ندارد معلمان هم برای آمدن به روستا ها و شهر داریون تمایل چندانی نشان نمی دهند.
مسئولان آموزش و پرورش در ارتباط با انتخاب معلمان این منطقه کمی کم لطفی می کنند و هیچگونه امتیاز و امکاناتی را برای معلمانی که در این منطقه مشغول به کار هستند قائل نمی شوند و به همین دلیل معلمان خبره و خوب در شیراز می مانند و به این منطقه نمی آیند. »

۲۷ مهرماه ۹۴: محمد زارعی | مسئول نمایندگی آموزش و پرورش داریون :
« … اما از آنجا که در سال تحصیلی جاری آموزش و پرورش با کمبود نیرو در این مقطع تحصیلی مواجه شده و طبیعتا در منطقه داریون نیز به همین دلیل و همچنین بعد مسافت و مشکلات رفت و آمد همکاران فرهنگی ، کمبود نیرو وجود داشته است و در دبیرستان آیت الله طالقانی ۳۸ ساعت دبیر کمبود داشته ایم.»

2 دیدگاه

  1. من واقعا از برخی خبرهای دروغ تعجب کردم در حالی که کفته شده بود در شهریور معلم ها تامین شده است اما واقعیت چیز دیگری است هنوز هم برخی از مدارس با کمبود معلم روبرو می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا