اخبار

اخبار یارانه ای برای داریونی ها/نحوه ثبت نام یارانه تغذیه کودکان

زمان واریز 1000000 تومانی یارانه کودکان

آنچه باید درباره یارانه تغذیه کودکان بدانید.

دولت در راستای حمایت از کودکان در معرض سوء تغذیه، طرح امنیت غذایی کودکان را از مهرماه سال 1403 آغاز کرد. این طرح شامل ارائه یارانه تغذیه به کودکان 6 ماه تا 5 سالی است که دچار اختلال رشد هستند.
شرایط دریافت یارانه تغذیه کودکان

برای دریافت یارانه تغذیه کودکان، باید شرایط زیر را داشته باشید:
کودک شما باید در بازه سنی 6 ماه تا 5 سال باشد.
کودک شما باید دچار اختلال رشد باشد.

خانواده شما باید در دهک‌های درآمدی 1 تا 7 قرار داشته باشد.
جزئیات ثبت نام یارانه تغذیه کودکان

برای ثبت نام یارانه تغذیه کودکان، باید به یکی از مراکز بهداشتی درمانی زیر مراجعه کنید:

مراکز بهداشتی و درمانی شهری

مراکز بهداشتی و درمانی روستایی

خانه‌های بهداشت

در این مراکز، کودک شما توسط بهورزان، مراقبین و کارشناسان تغذیه ارزیابی می‌شود. اگر کودک شما واجد شرایط دریافت یارانه تغذیه باشد، کد ملی وی توسط این مراکز به وزارت رفاه ارائه می‌شود.

وزارت رفاه نیز پس از بررسی شرایط اقتصادی خانواده شما، در صورت واجد شرایط بودن، یارانه تغذیه را به حساب سرپرست خانوار واریز می‌کند.
مبلغ یارانه تغذیه کودکان

مبلغ یارانه تغذیه کودکان به دو صورت است:

برای کودکانی که در دهک‌های درآمدی 1 تا 5 قرار دارند، ماهانه یک میلیون تومان.

برای کودکانی که در دهک‌های درآمدی 6 و 7 قرار دارند، ماهانه 600 هزار تومان.

این یارانه صرفاً برای خرید مواد غذایی مورد نیاز کودکان می‌تواند استفاده شود.
زمان ثبت نام یارانه تغذیه کودکان

ثبت نام یارانه تغذیه کودکان تا پایان سال 1403 ادامه دارد.

طرح امنیت غذایی کودکان اقدامی ارزشمند از سوی دولت برای حمایت از کودکان در معرض سوء تغذیه است. با ثبت نام در این طرح، می‌توانید به رشد و سلامت کودکان خود کمک کنید.
آخرین خبر از واریز یارانه تغذیه کودکان

علیرضا عسگریان در نشست خبری به تشریح ابعاد و جزئیات مرحله جدید طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال پرداخت.

وی افرود: دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار، یکی از مهم‌ترین تکالیف خود را بر مبنای ارتقای امنیت غذایی گذاشت. طرح‌های سه‌گانه کالابرگ الکترونیکی با ارائه خدمات به بیش از ۶۱ میلیون نفر،‌ امنیت غذایی کودکان و امنیت غذایی مادران دارای کودک شیرخوار اکنون در بستر شبکه ملّی اعتبار(شما) در حال اجرا است.

عسگریان گفت: در طرح «امنیت غذایی کودکان» برای هر کودک زیر ۵ سال مشمول طرح در دهک یک تا ۵، مبلغ یک میلیون تومان و دهک‌های ششم و هفتم، مبلغ ۶۰۰ هزار تومان واریز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح تاکنون در سه مرحله انجام شده است. در مرحله نخست ۱۴۵ هزار کودک توسط وزارت بهداشت شناسایی و به ما معرفی شد و اعتبار ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ کودک به حساب سرپرستان کودکان مشمول واریز شد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در ماه گذشته ۱۵۱ هزار نفر معرفی گردید که از این تعداد ۱۳۰ هزار و ۵۰۰ خانوار مشمول طرح شدند و اکنون در مرحله سوم این طرح اعتبار ۱۳۱ هزار و ۸۳۰ خانوار مشمول این طرح شارژ شد.

وی افزود: در این طرح ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار بیش از یک کودک دارند که مشمول تغذیه مضاعف هستند.

عسگریان از استقبال ۵۰ درصدی خانوارهای مشمول خبر داد و گفت: ما اصرار داریم که این استقبال بیشتر شود و به ۱۰۰ درصد برسد. برای اجرایی‌شدن این طرح هیج محدودیتی نداریم و هر کودکی که مشمول این طرح باشد این مبلغ را دریافت می‌کند.

وی در خصوص بیشترین میزان اقلام مصرفی در طرح امنیت غذایی کودکان نیز گفت: بیشترین مصرف مربوط به برنج، روغن، گوشت سفید و قرمز و پنیر بوده است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت کار تأکید کرد: طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان مربوط به خانوارهای ۷ دهک اول دارای کودکان ۵ تا ۵۹ ماهه است که روند رشد آن‌ها متناسب با استانداردها نیست و دچار اختلالاتی نظیر کوتاه‌قدی، لاغری شدید و کم‌وزنی هستند.

وی افزود: این خانوارها در راستای بهبود تغذیه کودک خود می‌توانند سبد کالایی تعیین‌شده توسط انستیتو تغذیه وزارت بهداشت را تا سقف ریالی تعیین‌شده «رایگان» خریداری کنند.

عسگریان خاطرنشان ساخت: براساس این طرح، اعتبار حساب سرپرستان خانوار دهک یک تا پنج درآمدی دارای کودک زیر ۵ سال، به ازای هر کودک دارای کوتاهی‌قد، کم وزنی و یا لاغری شدید، ماهانه یک میلیون تومان شارژ می‌شود که این رقم برای دهک‌های ششم و هفتم، مبلغ ۶۰۰ هزار تومان است؛ این در حالی است که این اعتبار صرفاً برای خرید ۱۶ قلم کالا اعم از مواد لبنی، پروتئینی، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات تعریف شده و قابلیت «نقد» کردن ندارد.

وی بیان کرد: طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال براساس اصول سوم، ۲۱ و ۴۳ قانون اساسی و ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حمایت از مادران باردار و دارای فرزند زیر ۲ سال(دارای فرزند شیرخوار) اجرایی شده است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون با بیان اینکه این طرح به کالابرگ ارتباطی ندارد و به‌صورت مجزا اجرا می‌شود، گفت: از مجموع ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ کودک، ۳۵۰۰ خانوار آن‌ها، دارای بیش از یک کودک مشمول بودند. و البته کودکان ۵ ماه تا ۵۹ ماه مشمول این طرح هستند.

وی بیان کرد: اقلام در این طرح مشخص شده‌اند و در طرح امنیت غذایی کودکان، اقلام سبد غذایی با نظر دانشگاه علوم پزشکی، وزارت بهداشت و انستیتو تغذیه ایران به ۱۶ قلم رسیده است.

عسگریان با طرح این پرسش که اگر خانواده یک ماه اعتبار را خرید نکند، اعتبار سوخت می‌شود؟ گفت: در مورد طرح کودکان، خانواده دو ماه فرصت دارد تا اقلام را براساس اولویت‌بندی انتخاب و خریداری کند.

وی همچنین درخصوص اینکه سرپرست خانوار می‌تواند اعتبار را جای دیگری هزینه کند، توضیح داد: هر ۶ ماه یک‌بار وزارت بهداشت کودکان را بررسی می‌کند و اگر کودکی رشد نکرده باشد، خانواده فراخوانده می‌شود. وزارت بهداشت آن را به وزارت رفاه گزارش می‌کند و جلوی اعتبار را می‌بندیم تا زمانی که مطمئن شویم سرپرست خانوار توجیه شده و آن را برای کودک خود در مرحله بعد هزینه می‌کند.

به‌گفته معاون وزیر رفاه، ممکن است تعداد کودکان مشمول طرح در هر ماه(مرحله) براساس ارزیابی جدید وزارت بهداشت، کاهش یا افزایش یابد.

وی همچنین اعلام کرد که از چند روز آینده، صدا و سیما در این زمینه اطلاع‌رسانی وسیعی انجام خواهد داد. همچنین تعداد پیامک‌ها را افزایش می‌دهیم و حتماً با جمع‌آوری کد ملّی مادران، به آن‌ها نیز از طریق پیامک اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

عسگریان بیان کرد: اعتبار این طرح فقط در حساب سرپرست خانوار منظور و شارژ می‌شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی در خصوص استان‌هایی که بیشترین مشارکت را در اجرای این طرح داشته‌اند نیز اظهار کرد: استان کرمان در رتبه اول، خراسان‌رضوی در رتبه دوم و سیستان و بلوچستان در رتبه سوم قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا