ديدگاههمه

تحلیلی بر جشن های میلاد امام زمان ( عج ) در داریون

يوسف بذرافكن/

قر ن ها است که مردم جشن های نیمه شعبان را با شکوه هر چه تمام تر و با تمام توان خود بر گزار می کنند ، اجداد و نیا کان ما هموار ه عشق و علا قه خود را به ساحت مقدس حضرات معصومین علیهم السلام و به ویزه حضرت صاحب الزمان ( عج ) به طرق مختلف نشا ن داده اند ، عاشورا و نیمه شعبان نمونه  تجلی بروز این عشق و علاقه است .

آنچنان که ما خود دیده ایم و یا از پدارانمان شنید ه ایم جشن های نیمه شعبان در داریون با شکوه فروان بر گزار می شده است اما آنچه باعث مایه مبا هات است آن است که نسل جوان نیز در سال های اخیر به تبعیت از گذشتگان خود این جشن ها را با و جود تبلیغات و مسموم دشمن و فرق ضاله جشن های ولادت امام زمان (عج) با شکوه فراوان بر گزار می کنند .

جای بسی خرسندی است که این جشن های مردمی در چارچوب کانون های فرهنگی و هیات مذهبی به سمت و سوی خوبی پیش می رود و بر عمق و محتوای آن افزوده می شود . برگزاری غرفه های فرهنگی ،تشکیل گروهای سرود ،برپایی جلسات پرسش و پاسخ ،همایش هاو سخرانی خطبا و رو حانیون ،اجرای مسابقات فرهنگی ،ویژه برنامه های کودکان و نو جوان ،جلسات شبه زدایی ،نمایشگاه های فرهنگی و هنری نمونه های از این فعا لیت ها است .

هر چند این ویزه بر نامه های نیمه شعبان به شهر داریون محدود نمی شود و در تمام منطقه داریون برگزار می شود اما در شهر داریون نمود و جلوه بیشتری دارد . وجود نهاد مقدس نماز جمعه و شخص امام جمعه  داریون و روحانیون منطقه به عنوان هدایت گران این برنامه ها بر محتواو تنوع بر نامه ها افزوده است.

اما از این که بگذریم ،جشن های نیمه شعبان نشان دهنده عشق و ایمان مردم ولایت مدار و پیرو ائمه معصومین علیهم السلام به ساحت مقدس امام زمان ( عج) است . بر فراز این شهر نوشته شده است به شهر عاشقان امام زمان (عج) خوش آمدید . اگر در گذشته تمام مردم در حسینیه ولی عصر (عج) جمع می شدند و با شکوه تمام به استقبال روحا نیون اعزامی از شیراز می رفتند اما الحمد لله در سالهای اخیر در جای جای این شهر جشن های ولادت امام زمان (عج) در چندین روز و شب برگزار می شود و از ماه رجب مردم به استقبال و تدارک جشن های پانزده شعبان می روند ،اوج این جشن ها در مراسم باشکوهی که از طرف جوانان مجمع منتظرا ن حضرت قائم بر گزار می شود نمود می یابد در این برنامه با شکوه زن و مرد ،پیر و جوان می آیند تا عشق و ارادت خود را به امام زمان (عج) نشان بدهند به گونه ای که شهر تقریبا خالی از سکنه می شود ، اجتماع بزرگ مردم در جشن نیمه شعبان و روز عاشورا در داریون بی نظیر و شگفت انگیز است و نشان می دهد که در مکتب تشیعه عاشورا و نیمه شعبان به هم گره خورده اند و همین موضوع باعث شده است که دشمنان تبلیغات خود را برعلیه عاشوار و فرهنگ انتظار متمرکز نمایند . انشاء الله در تحلیل بعدی به بیان نقاط قوت و ضعف ویزه برنامه ها با هدف ارتقاء برنامه ها خواهیم پرداخت .

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا