ديدگاههمه

مواظب حوادث چهارشنبه سوری باشیم

یوسف بذرافکن|

بشر همیشه در پی آن است که زندگی را برای خود لذت بخش کرده و شادی را بازندگی خود قرین نماید در آداب و رسوم کهن ایران زمین نیز چنین موضوعی آشکار است .

شاید د ر هیچکدام از تمدن های بشری و آئین های کهن این قدر به مراسم های شادی آور اهمیت داده نشده باشد در تمدن بزرگ و کهن ایران زمین شروع سال با آغاز سبزی و خرمی طبیعت توام شده است و همانگونه که طبیعت ، درختان و گل ها لباس نو برتن می کنند مردم ایران زمین به استقبال نوروز می روند . در سفره هفت سین تحویل سال ایرانیان ، آب و آینه ، قرآن و سبزه در کنار یکدیگر قرار می گیرند مردم خانه ، رخت و لباس خود را نو می کنند و گرد و غبار را از منازل بر می چینند و با دید و بازید ، صلح و آشتی غبار کدورت ها را دل دهای خود پاک می کنند .

حال واقعا حیف نیست که در چهار شنبه آخر سال به بهانه شادی و نشاط چهار شنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل کنیم ؟ آیا مراسم چهارشنبه سوری در آئین کهن ایرانیان آن هم قبل از اسلام ، برنامه ها به شکل امروزی انجام می شده است . در قدیم این برنامه با آتش زدن مقداری چوب یا خار و بوته انجام می شده است و برای کسی خطری به وجود نمی آمده است .

البته مراسم چهارشنبه سوری ریشه در اعتقادات ایرانیان قبل از اسلام داشته است و آئین اسلام جایگاهی ندارد . متا سفانه در سالهای اخیر شاهد بروز مشکلاتی در چهار شنبه آخر سال هستیم که نه در آئین ایران باستان و نه در آئین مبین اسلام جایگاهی ندارد . ایجاد سر و صدا ، آتش بازی ، بوجود آوردن رعب و حشت و مزاحمت برای دیگران از لحاظ عقل سلیم و شرع مقدس محکوم است . همه ما وظیفه داریم که فرهنگ صحیح اسلامی را به فرزندان خود بیاموزیم و آنها را از خرافه های باقی مانده از گذشته پرهیز دهیم .

در سال های گذشته در شهر داریون هم مانند برخی از جا های دیگر شاهد بروز نا هنجاری ها و مزاحمت هایی از طرف برخی از افراد بوده ایم که انتظار می رود نیرو های محترم انتظامی به عنوان مسولین حفظ نظم و امنیت جامعه از بروز آن و خطرات و حوادث احتمالی ناشی از آن با قاطعیت جلو گیری کنند تا جان و مال مردم به خطر نیفتد .

6 دیدگاه

  1. با تشکر از تذکر به جا و به موقع جناب آقای بذرافکن، همان طور که می دانید، متاسفانه مراسم چهارشنبه پایان سال، شکل سنتی خود را از دست داده و تبدیل به بازی های خطرناکی با مواد منفجره شده است. این انفجارها، علاوه بر تولید صدای بسیار گوش خراش و آزار دهنده، آسیب های جدی به چشم و سایر قسمت های بدن وارد می کند.بهترین راه مقابله با این آسیب ها، مراقبت و پیشگیری است و هرگونه بی توجهی و سهل انگاری در برپایی این مراسم، می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد. بنابراین قبل از آن که به چنین سرگرمی های خطرناکی دست بزنیم،بهتر است بدانیم که تنها در چهارشنبه پایان سال 1390،در مجموع 1980 مورد حادثه گزارش شده است که حدود 41 درصد آن را گروه سنی 15 تا 24سال تشکیل داده اند و فراوانی آسیب دیدگان حوادث در آقایان 4 برابر خانم هاست.در این میان متاسفانه 9 نفر از آسیب دیدگان فوت و 21 نفر دیگر نیز برای همیشه معلول شده اند… حال کمی بیندیشیم… چند ساعت سرگرمی پر خطر، به یک عمر پشیمانی می ارزد !؟…

  2. چرا نباید یک مکان امن با چند نفر مراقب پیدا کنید که مردم مراسمشون بدون خطر انجام بدهند.. مراسم باستانی ما خرافات نیست ما هر چی داریم از پدرانمون داریم و هر جای دنیا باشیم به ایرانی بودن خودمون و به سنتهامون افتخار میکنیم

  3. lena و جهان سلام… مراسم مذهبی و ملی هر کدام جایگاه و ارزش خودشان را دارند. ولی افراط و تفریط و تغییر نا بجا در چگونگی برگزاری هیچ کدام از آنها پسندیده و جائز نیست. به ویژه اگر با صدمات جسمی و روحی و مادی و معنوی همراه باشد.در مورد لزوم فراهم بودن تسهیلات مناسب، هم حق با شماست. این را هم اضافه کنید به سایر مشکلات و معضلات… ولی همین که در صحنه حضور دارید، آغاز خوبی است… پویا و پایا باشید…

  4. دوست عزیز هر چیزی که با عقل جور در نمی آید و منطقی نیست خرافه است حتی اگر از گذشتگان باقی مانده باشد . هر یک از آداب و رسوم را باید با عقل و شرع سنجید نه قدیم و جدید بودن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا