ديدگاههمه

قتلگاهی به نام جاده شیراز-داریون

جلیل زارع|

غریبی درد بی درمانی است! مدام نگرانی! تشویش، دلهره! یکی از دل نگرانی های دائمی من، حوادث جاده ی داریون-شیراز است.کاش یک نفر پیدا می شد، پیرامون حوادثی که طی چند سال اخیر در این جاده ی ولولا اتفاق می افتد، کند و کاوی می کرد! و آن را به نقد می کشانید!
اگر من ساکن داریون بودم، حتما این کار را می کردم. وقت می گذاشتم و گزارش قابل قبولی از همه ی حوادث چند سال اخیر تهیه می کردم!

به سراغ مسئولین ذی ربط، خانواده هایی که خود و یا عزیزانشان دچار حادثه شده اند و …. می رفتم و علل حوادث را جویا می شدم! باور کنید، اگر می توانستم چند هفته ای در داریون باشم، می گشتم چند نفری را که قلبشان در سینه ، به عشق مردم می تپد،پیدا کرده، همراهشان می شدم و… ولی فکر می کنم، اگر آن چند نفر پیدا شوند، خبرنگاران و تصویر برداران سایت بتوانند همراهشان شوند و …
اگر من معلم یکی از دبیرستان های داریون بودم، موضوع انشای دانش آموزانم را ”کند و کاو در حوادث جاده ی داریون-شیراز” انتخاب می کردم.اگر من جای یکی از مسئولین داریون بودم، خبر پایانی خطبه ی دوم نماز جمعه ی داریون را غنیمت شمرده و کاری می کردم کارستان ! اگر من جای ….. بودم، …..بهانه قرار می دادم و ….(نقطه چین ها را شما کامل کنید! ).


حالا که من جای هیچ کس جز خودم نیستم و خودم هم که ….. دستم کوتاه و خرما بر نخیل است! . .. شاید اگر من هم در داریون بودم، مثل بیش تر شما عزیزان، دست روی دست می گذاشتم تا یک نفر از کره ی مریخ برای حل مشکلات و معضلات داریون، تشریف فرما شود! به خودتان زحمت نداده و در این باره ذهنتان را قلقلک ندهید، بنده به نیابت از شما جویای حال آن یک نفر شدم، گفتند: به علت کسالت با تاخیر تشریف می آورند! انشا الله، با تشریف فرمایی ایشان، همه ی مشکلات مردم داریون حل خواهد شد!
اگر می توانید، حداقل آداب میهمان نوازی را به جای آورده و فرود مستقیم ایشان از کره ی مریخ به داریون را خوشامدی گویید… بنده دو بیت شعر از خواجه حافظ شیرازی قرض گرفته ام،زحمت نوشتن این دو بیت،بر روی تابلو و نصب آن ”سر قهوه خانه ی داریون ”، هم یک شیر مرد داریونی متقبل شود. بفرمایید این هم دو بیت شعر:
رواق منظر چشم من، آستانه ی توست/

کرم نمای و فرود آ که خانه، خانه ی توست/

علاج ضعف دل ما، به لب حوالت کن/

که آن مفرح یاقوت، در خزانه ی توست …

حالا شما دیدگاهتان را بفرمایید، سراپا گوشم…

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

 1. اقای زارع سلام
  چرامسئولین را باید مقصر اصلی دانست آیا رانندگان در این امر دخیل نیستند باور کنید نود درصد تصادفات که رخ می دهد مقصر اصلی راننده بی احتیاط است نه جاده ای به نام قتلگاه داریون درست است که مقداری از مسیر جاده شیراز داریون باریک است و ناهموار که آن کوتاهی از مسئولین است ولی ماشین های امروزی که رانندگان شیشه را بالا می کشند و با کوچکترین فشار به پدال گاز سرعت ماشین به 150می رسد و هیچگونه سر وصدایی هم در ماشین ایجاد نمی شود حال راننده ای که تازه تصدیق گرفته و تجربه ای ندارد وماشین های امروزی و رعایت نکردن مقررات راهنمایی و رانندگی و سرسری گرفتن آن توسط رانندگان باعث این چنین حوادث تخلی می شود . متاسفانه رانندگان با دیدن چنین حوادثی درس عبرت نمی گیرند و همچنان بی مهابا به رانندگی خود ادامه می دهند . رانندگان ما باید رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی را جدی بگیرند که اگر این کار را انجام دهند درصد بسیاری از این حوادث کم خواهد شد.

 2. هم محلی سلام
  شما که نسبت تندروی به آقای زارع می دهید خود که نیز یک طرفه به قاضی رفته اید و تنها رانندگان را مقصر کرده اید
  کمی هم انصاف به خرج بدهیم وافعا جاده خراب است نه راننده مطلق مقصر است نه جاده معمولا در کنار هم که قرار بدهیم اشکال از هر دو است ولی این حق مسلم مردم فهیم منطقه داریون است که از کوچکترین حق خود که داشتن جاده است بهرمند باشند چطورسوغاتی مثل قبرستان نیز نصیب آنها شده است ولی امکانات هم به آنها داده نشود. در صورتی که اگر قبرستان هم نبود داشتن جاده ای خوب و استاندارد حق یکایک عزیزان منطقه داریون می باشد.
  با تشکر همشهری شما

  1. همشهری عزیز سلام
   من که راننده را مقصر مطلق معرفی نکردم و نسبت به آقای زارع هم ارادت خاصی دارم و هیچ گاه نسبت تند روی به ایشان نداده ام من که در نظر خود گفته ام جاده شیراز داریون قسمتی از آن ناهموار است و مقصر آن مسولان هستند و این گفته شما کاملا به حق است که داشتن یک راه خوب حق مسلم مردم این منطقه است و هیچ شکی در آن نیست با تمام احترامی که برای آقای زارع قائل هستم لازم نیست که کسی از کره مریخ بیاید و کارهای ما را سر و سامان دهد این خود مردم داریون هستند که باید همت به خرج دهند و از مسوولان بخواهند ضمن اینکه اکثر تصادفاتی که در این محور رخ می دهد در قسمتی از جاده است که آن راتعریض کرده اند و از استاندارد قابل قبولی برخوردار است ولی سرعت بالا و عدم توجه به جلو و انحراف به چپ در این قسمت از جاده بسیار بالا است که خود اینها باعث تصادف می شوند نه جاده .

   1. با سلام
    هم محلی عزیز جاده تعریض شده استاندارد!!! اینقدر استاندارد هست که با اندکی سرعت ماشین بالا و پایین می رود و انگار بال پیدا کرده و پرواز می کند و پل های آن کوتاه بوده و اگر مسیر تعریض شده را ادامه دهیم از پل می افتیم و در زمان بارندگی هیچ شیبی به طرفین نداشته و آب در جاده باقیمانده و ماشین با هر سرعتی که باشد لیز می خورد. هیچ گونه استاندارد راهسازی در این جاده لحاظ نشده است و فقط روی جاده قدیم آسفالتی غیر استاندارد پهن شده بدون هیچ زیرسازی مناسب. پیچ های افقی و عمودی کاملا غیر استاندارد البته نسبت به امکانات و استاندارد ربع قرن پیش مناسب بوده ولی برای استاندارد های کنونی منطبق نمی باشد.

 3. هر چه از دوست می رسد، نیکوست….سلام و عرض ادب و احترام خدمت برادران بزرگوار و فعال و دوست داشتنی و دلسوز به حال مردم زادگاهمان داریون سرافراز، جنابان آقایان داریونی و هم محلی و… و … و… وقتی دیدگاه های شما عزیزان که تماما نشان از حس وطن پرستی و نوع دوستی است، می بینم، نه تنها به عنوان یک داریونی، به خود می بالم و احساس غرور می کنم که داریونیم، بلکه بیش تر متقاعد می شوم که خیلی هم نیاز نیست آن یک نفر مریخی برای نجات ما از شر معضلات و مشکلات قدم رنجه فرمایند.شما خودتان از هزار مریخی، مریخی تر که چه عرض کنم، داریونی ترید.مرحبا به غیرتتان… ولی خب من هم رگ خواب همشهری های خودم را می شناسم و می دانم اگر مریخی ها را به رخشان بکشم، به رگ غیرتشان بر می خورد و بیش از پیش به صحنه می آیند. مثل زمان جنگ که وقتی صد دام، برای میهن اسلامیمان دام پهن کرد، مردم ایران اسلامی از پیر و جوان به پا خاستند و اختلاف ها را کنار گذاشته، کاری کردند کارستان.
  عزیزانم… هم محلی با صفا… داریونی با مرام… و…. با ….، توصیه می کنم به جای این که با کلمات بازی کنیم و جملات را چماق کنیم و بر سر هم بکوبیم،… دست در دست هم دهیم به مهر/ داریون خویش را کنیم آباد… خوشحالم که به همین زودی دو نفر از کسانی که قرار است بپا خیزند، بپا خاستند…پس پیش به سوی ساختن داریونی شاد و آباد… (دو نفر را برای نمونه گفتم. گرنه داریون، عاشق سینه چاک زیاد دارد، از مسئول گرفته تا خود مردم)
  یک توضیح ناقابل: مطلبی تحت عنوان “به بهانه ی پاسخ به یک دیدگاه/ علل حوادث تلخ رانندگی” نوشته و برای داریون نما ارسال کرده ام. نمی دانم آن یا این، کدام یک زودتر در سایت گذاشته می شود. هر دو یک حرف(روح) هستند، در دو کلام(بدن)…
  باز هم منتظر دیدگاه عزیزان هستم. زیاد منتظرم نگذارید… بله با شما هستم… درست حدس زدی … خود شما که همین الان دارید هاج و واج های مرا می خوانید.معطل چی هستی1؟… دست به قلم شو برادر/ خواهر…

 4. با سلام
  در تصادفات جاده ای تنها جاده مقصر نیست و اگر هم جاده خراب و نا هموار باشد با کمی حوصله و احتیاط می توان به سلامتی مسیر را طی کرد و به مقصد رسید پس در تصادفات هم راننده و هم قطعات اتومبیل مثل لاستیک(در بعضی از تصادفات با وجود اینکه جاده سالم و هموار می باشد لاستیک های غیر استاندارد با ترکیدن موجب این چنین اتفاقاتی می شود) و همچنین ناهمواری و خرابی جاده مقصر است.حقیر با نظری که گذاشتم منکر خراب بودن و ناهموار بودن جاده شیراز-داریون نیستم و حق اهالی منطقه داریون می باشد که از یک جاده با کیفیت بهرمند باشند.ولی حقیر میخواهم این مشکل منطقه را از دید دیگری مورد بررسی قرار دهم ، شغل اکثریت اهالی منطقه داریون در گذشته کشاورزی بوده است ولی بدلیل خشکسالی های اخیر کشاورزی در این منطقه دیگر رونقی ندارد و خیلی از اهالی بیکار هستند و خیلی ها هم بخاطر نداشتن منبع درآمد به شیراز یا دیگر شهرها برای پیدا کردن شغل مهاجرت کرده اند.موقعیت مکانی این منطقه میطلبد که مسئولین منطقه و شهرستان در پی جذب سرمایه دار برای احداث مراکز صنعتی در منطقه باشند اما اگر سرمایه دار هم جذب شود و بخواهد برای دیدن منطقه و امکانات آن به این منطقه بیاید با دیدن این جاده مطمئناً سرمایه خود را به این منطقه نخواهد آورد و دیگر پا به این منطقه نخواهد گذاشت.پس در نهایت اولین قدم برای پیشرفت هر شهر و منطقه ای داشتن راه مواصلاتی مناسب می باشد.امیدوارم مسئولین نیز چنین نظر و رویکردی داشته باشند

 5. سلام جناب آقای ارج زاده عزیز…ممنون از دیدگاهتان.شما هم مثل هم محلی و داریونی عزیز،نقد پسندیده و قابل پذیرشی دارید. بررسی دید دیگر شما هم قابل تامل و منطقی است. اگر متن “علل بروز حوادث رانندگی” مرا خوانده باشید، متوجه شده اید که آخرین دیدگاه من هم با کمی شدت و ضعف شبیه دیدگاه شما عزیزان است.
  حرف من این است: هر چند علت اصلی حوادث تلخ رانندگی سال های اخیر، فقط نابسامانی جاده نیست و شاید علل دیگر خیلی هم پر رنگ تر باشند، ولی همه بر یک مسئله اتفاق نظر داریم. آن هم سر و سامان یافتن هر چه سریع تر جاده شیراز- داریون است که دیگر خیلی به دارازا کشیدن آن، پیامدهای منفی زیادی را به دنبال داشته و دارد( که یکی از آن ها حوادث رانندگی است).
  این که عزیزان دیدگاه هایشان را ابراز می دارند، جای بسی امیدواری است و اگر سایر عزیزان و حتی مسئولین نیز دیدگاه هایشان را عنوان نمایند(مسلما مسئولین با دید کاربردی و تخصصی تری به مسئله نگاه خواهند کرد)، قطعا چاره ساز خواهد بود و صدای ما به گوش کسانی که در رفع نابسامانی ها نقش کلیدی دارند، خواهد رسید.مسلما آن ها نیز حرف هایی برای گفتن دارند که بهتر است صادقانه با مردم در میان بگذارند. شاید راه کارهای جانبی و موقتی نیز وجود داشته باشد.
  راستش را بخواهید من فکر می کنم، ابراز دیدگاه های ما نقش موثر و تعیین کننده ای در جلسه ی هفته آینده امام جمعه محترم و مسئولین عزیز خواهد داشت.
  … پس برادران و خواهران فهیم داریونی… باز هم دست به قلم شوید… سایت هم چنان منتظر دیدگاه های سازنده ی شماست…
  وقت را غنیمت دان، آن قدر که بتوانی/حاصل از حیات،ای جان این دم است تا دانی/کام بخشی گردون،عمر در عوض دارد/ جهد کن که از دولت، داد عیش بستانی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا